Baas songfestival mag niet naar Rotterdam 3 SONGFESTIVAL JEANGU MACROOY Met zijn gospelnummer Growneemt Jeangu Macrooy (26) volop risico op het Eurovisie Songfestival. Zijn gisteren gepresenteerde inzending is bepaald geen allemansvriend. Nederland gaat op het songfestival op eigen bodem opnieuw voluit voor de winst. De gisteren gepresen teerde inzending Grow van Jeangu Macrooy bruist van de kwaliteit én van de ambitie. Want Grow is geen doorsnee songfestivalsong en al he lemaal geen allemansvriend. Wel is het een onderscheidend lied dat in mei zonder twijfel gaat opvallen in Rotterdam. Macrooys lied lekte gisterochtend uit en werd later officieel gepresen teerd in De Wereld Draait Door. Daar liet de zanger zich niet uit over zijn doelstellingen, maar met een lied als Grow bestaan er qua reactie nauwe lijks andere smaken dan euforie of droefenis. Gospelsong Grow tart alle wetten van het Eurovisiefestijn. Een ge waagde keuze. Gospel heeft bepaald geen reputatie als songfestivaltalis man, maar de Nederlandse equipe heeft zich één belangrijke regel in het hoofd geprent: als je wilt scoren, moet je opvallen. Niet door een in- dianenpak uit de verkleedkist te trekken of een draaiorgel mee te tor sen op het podium, maar door muzi kaal iets anders te doen dan de rest. Juist op die manier won Duncan Laurence afgelopen jaar het festival en werden de Common Linnets in 2014 tweede. Ook in het jaar dat Ne derland afweek van z'n eigen koers - meidentrio OG3NE met Lights werd elfde in Kiev in 2017 - won een van het vaste songfestivalidioom afwij- kende song: de fado Amar Pelos Dois van Salvador Sobral. Cornald Maas, lid van het selectie comité van omroep AvroTros, ver wees gisteravond nadrukkelijk naar die korte, maar succesrijke traditie. ,,Het mag nooit meer gemiddeld goed. Het moet uitgesproken zijn. Er zullen vast mensen zijn voor wie dit helemaal buiten hun smaak valt, maar als ze zich openstellen, zullen ook thuisstemmers hiervoor kunnen vallen.'' Grow is een ingetogen en slepende ballade zonder makkelijk meezing- baar Eurovisierefrein. En een lied waarin een kerkorgel, een warm koor en een brommende synthesizer figureren. Maar de hoofdrol is voor de donkere soulstem van Macrooy, die alle ruimte krijgt zijn vocale CORONA SPELBREKER spierballen te laten rollen. Kan Nederland nog een keer win nen? Jeangu Macrooy was bij de bookmakers niet direct favoriet. In de eerste weken baseren de wedkan toren zich vooral op online-buzz en eerste recensies van al vroeg be kende inzendingen. Zo steeg het cat chy Think About Things uit IJsland al vast naar 1. Macrooy had niet de vroege hype die Duncan Laurence vorig jaar wel had en bivakkeerde in de onderste regionen. Gisteren steeg hij in klassement van plek 22 naar 16. Inhoudelijk ligt het lied dicht bij het eigen leven van de zanger. Ma crooy vertelde gisteravond hoe hij de eerste regels schreef in een periode waarin hij even zijn richting kwijt was. Hij begint het lied met enkele regels over zijn jeugdjaren. When I'm alone I am defenceless, zingt hij. Het refrein Through every high and every low/I grow/The more I learn the less I know bevat de conclusies van zijn persoonlijke zoektocht. In de videoclip die bij het nummer hoort zijn onder meer foto's van Ma- crooys jongensjaren in Suriname te zien. In een interview met deze krant vertelde hij al eerder hoe moeilijk die soms waren, in de we tenschap dat hij anders was dan zijn leeftijdsgenoten. Hij emigreerde vijf jaar geleden naar Nederland om in Enschede een muziekopleiding te volgen en om de vrijheid te vinden voor zijn homoseksualiteit uit te ko men. Die worsteling heeft Macrooy ge vangen in een aangrijpend en ook voor een breder publiek herkenbaar verhaal over de groeipijnen van het leven. De vraag wordt of de trage gospel van Grow zich een weg weet de banen naar het hart van de tv-kij- ker, die gewend is aan de heden daagse, elektronische, popmuziek. Eén ding is alvast wel zeker: Ne derland stuurt - in tegenstelling tot de meeste titelverdedigers van de laatste jaren - een waardige opvolger van zijn songfestivalwinnaar naar het Eurovisiepodium. donderdag 5 maart 2020 De videoclip van Grow begint met foto's van Macrooys jeugd in Suriname. Inhoudelijk ligt het lied dicht bij het leven van de zanger. Jeangu Macrooy praat bij het programma De Wereld Draait Door over zijn songfestivalnummer. fotos bnnvara Gospel Grow tart de wetten van songfestival Stefan Raatgever Amsterdam Kijk op de site bij /video voor beelden van de Nederlandse inzending Toelichting in de Ochtendshow over corona en het songfestival ROTTERDAM Of het Eu rovisie Songfestival in mei door corona wel of niet kan doorgaan, is nog steeds onduidelijk. Wel blijkt het zeer be smettelijke virus de agen da van het megafestijn al behoorlijk in de war te schoppen: het belangrijke overleg van de Head of Delegations - gepland voor maandag 9 maart in Rotterdam - moet dit keer voor een deel per video. Dat laat internatio nale organisator EBU weten. De EBU is dit keer zelf ook niet bij de bijeen komst aanwezig. Op de EBU-burelen in Genève is namelijk een besmet- tingsgeval vastgesteld en alle leden van de organi satie hebben tot vrijdag 13 maart een reisverbod. Dat betekent dat de hoogste baas van het songfestival, Jon Ola Sand, evenmin naar Rot terdam afreist. Hij moet het overleg vanuit Genè ve volgen per video. Ook Zweden en Israël hebben laten weten niet voor de bijeenkomst naar Rotterdam te komen. Of ook andere landen afha- ken, is nog onduidelijk. De Nederlandse organisato ren NOS, NPO en Avro- Tros benadrukken, samen met GGD en RIVM, dat er geen 'reisbeperkingen' van en naar Nederland zijn en dat iedereen wel kom blijft. Noch de EBU, noch de festivalorganisatie in Ne derland wil iets zeggen over het mogelijk afgelas- ten van het hele evene ment. Volgens de Rotter damse woordvoerder In- grid Adriaanse zijn er nog geen besluiten genomen. ,,We volgen de ontwikke lingen natuurlijk wel op de voet.'' Als alles doorgaat, vinden de halve finales van het Eurovisie Song festival op 12 en 14 mei plaats in Ahoy en de grote finale op 16 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3