'Een dwarsdenker hebben we graag' 9 doeld voor vakantiegangers die lange gesprekken willen voeren met het thuisfront. Vandaar dat de eerste telefoon is neergezet op een plek waar veel toeristen samenko men. Stoomtrein We schrijven 1999. In Kruiningen staat een telefooncel waar in een heel jaar één keer gebruik van is gemaakt. En dat terwijl het in stand houden van zo'n belhokje rond de 4000 gulden per jaar kost. KPN Telecom kondigt daarom drastische maatregelen aan. In 2000 staan er nog vierhonderd cel len in Zeeland. Dat is onrendabel en dus worden er 260 groene bel- zuilen weggehaald. Het is het begin van het einde. In 2015 zijn er nog maar negen over in Zeeland. KPN heeft de cel len dan al allemaal overgedaan aan RBL Telecom. Maar ook deze aan bieder ziet er al snel geen brood meer in en is bezig ze allemaal weg te halen uit heel Nederland. Is er dan helemaal geen tele fooncel meer te bewonderen in Zeeland? Jawel, bij de stoomtrein in Goes staat er nog één. Een echte groene (foto). Opdat we het nos talgische belhokje nooit zullen vergeten. de nacht de interesse van een taxi chauffeur. Hij denkt meteen aan de ontvoering. In de telefooncel treft hij de twee kinderen aan, vastgebonden en dicht tegen el kaar aan geschurkt. In goede ge zondheid worden de kinderen herenigd met de ouders. Enormeoverlast Begin jaren negentig buigt de Raad van State zich over een wel heel bijzondere situatie. De Roo- sendaalse familie Mentzij woont namelijk in Middelburg in een telefooncel. Het gezin (man, vrouw, kind en vier honden) werd in Roosendaal uit hun huis gezet wegens de enorme overlast die ze veroorzaakten. Ze vertrekken daarop naar Middelburg en trek ken in bij een van de ouders. Maar ook hier gaat het mis en het gezin komt op straat te staan. Voor een woning komen ze niet meer in aanmerking en dus leven ze in een Middelburgse telefooncel. Uitein delijk wordt de gemeente Roosen daal, waar het gezin ook vandaan komt, verplicht om hun woon ruimte aan te bieden. Tot halverwege de jaren 80 kon je in een telefooncel alleen met munten terecht. Maar op 22 april 1986 wordt de eerste kaarttelefoon van Nederland in gebruik geno men. De primeur is voor Vlissin- gen. Aan burgemeester Van der Doef de eer om het eerste gesprek te voeren. Vanuit een telefooncel op het Bellamypark belt hij naar A.C. Bontebal, directeur van de VVV, die hem te woord staat met een kwartjestelefoon. De kaartte- lefooncel accepteert geen munt geld meer. Hij is met name be- Özcan Akyol - onder meer colum nist van deze krant - heeft het voor elkaar. In zijn speciaal voor de aan staande Boekenweek geschreven essay Generaal zonder leger jaagt hij heel literair Nederland in de gordij nen. Woensdag 11 maart laat Akyol - beter bekend als Eus - zijn neus zien in Zeeland. Eerst doet hij om 14.00 uur boek handel Het Paard van Troje in Goes aan. Eigenaar Anthoni Fierloos heeft het essay gelezen en herkent zich er helemaal niet in: „Althans niet in het beeld van de zelfgenoeg zame boekhandelaar die neerkijkt op de boeken van Riley. Gewoon, omdat ik niet zo'n elitaire boekhan delaar ben. Ik denk dat Eus een uit stervend ras beschrijft, de meeste boekverkopers zijn niet elitair. Wat ik zielig vind, is dat hij de boekhan delaar in Veenendaal herkenbaar heeft gemaakt. Nee, hij noemt geen naam. Maar een winkel in Veenen- daal waar literaire avonden worden gehouden, dan weet iedereen over wie het gaat." Dat in het boekenweekessay de Nederlandse jurycultuur wordt ge hekeld, daarin kan Fierloos zich wel vinden. Hij zegt: ,,Er zitten in die li teraire jury's altijd mensen die van binnen het vak komen. Vrienden van de schrijver, zijn uitgever, jour nalisten die recensies schrijven. Ik denk even Zeeuws aan onze Zeeuwse Boekenprijs, daar is het wereldje ook heel klein." En verder: ,,Ach, wat in het essay wordt be weerd, is natuurlijk zwaar over trokken. Het is amusant om te le zen en past goed in het thema 'Re bellen en dwarsdenkers'." Met open armen Om 16.00 uur wordt Özcan Akyol in Vlissingen verwacht. ,,We zullen hem met open armen ontvangen", zegt Gerda de Haan van boekhan del 't Spui. ,,Een lekkere dwarsden- ker hebben we graag. Natuurlijk moet iedereen lezen waar hij zin in heeft, daarin heeft hij gelijk. Wat het volgens hem saaie programma VPRO-boeken betreft: wij waren hier altijd fan van die uitzendingen, ze gaven welkome verdieping. En de meeste boekhandels in Neder land zijn niet stoffig, ik zie heel veel enthousiaste collega's." Vanaf 20.00 uur verzorgt Akyol met zijn speciale gast Levi Wee- moedt een literaire avond in Porgy en Bess in Terneuzen. Eigenaar Hans van de Sande van Boekhandel Van de Sande in de stad moet het geruchtmakende essay nog lezen. Op voorhand kan hij wel zeggen dat een dwarsdenker hem aanspreekt. De Boekenweek is van 7 tot en met 15 maart en heeft als thema 'Rebellen en dwarsdenkers'. donderdag 5 maart 2020 GO Kijk op de site bij /video Bellen in bikini, Renesse 1980. archieffoto wim riemens De Vlissingse burgemeester Jaap van der Doef neemt in april 1986 de eerste kaarttelefooncel van Nederland in gebruik. 'Arrogante boekhandelaars die neerkijken op de lezers van de immens succesvolle serie De Zeven Zussen van Lucinda Riley. Nederlandse schrijvers: braaf, saai, fantasieloos, niet om door te komen. En dan die boeken programma's op de televisie; slaapverwekkend is heel erg zacht uitgedrukt.' Jan van Damme Vlissingen Özcan Akyol heeft heel wat stof doen opwaaien met zijn essay Generaal zonder leger. FOTO PIROSCHKA VAN DE WOUW ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37