Eigen plek voor Zeeuwse veteranen Kerkschip verruilt Vlissingen voor Veere 8 ZEELAND WEG UIT ZEELAND SLACHTOFFER MOBIEL BELLEN^ Eenzaam en verlaten stonden ze tot een paar jaar geleden nog in het straatbeeld, telefooncellen. Maar niemand die nog naar ze omkeek, niemand die er tegen praatte. Alleen bij vandalen waren ze nog populair, en bij wildplassers. Onlangs verdween de laatste telefooncel uit onze provincie. Het einde van een tijdperk. Theo Giele Vlissingen De Middelburgse oud-marine man John Kouters is een van de drijvende krachten achter het ontmoetingshuis voor veteranen. Volgende maand opent het cen trum voor veteranen de deuren. Kouters schat dat er zo'n vijfdui zend ex-militairen in Zeeland zijn. Van nog jonge mannen en vrouwen die uitgezonden werden naar Irak of Afghanistan tot in middels bejaarde Indiëgangers. Stuk voor stuk ex-militairen met een eigen verhaal. De een heeft een paar maanden in Libanon ge diend, op vredesmissie met Unifil, de andere diende jaren in de oer wouden van Nieuw-Guinea. Nuldelijners Het Veteranen Instituut leidt 'nuldelijners' op, oud-militairen die aan veteranen hulp bieden door ze aan te horen en indien no dig ze in contact te brengen met professionele zorgverleners. Kou ters is zelf een van de twintig nul- delijners die in Zeeland 24 uur per dag en 7 dagen per week bereik baar zijn voor veteranen. Als lot genoten hebben zij eerder in de gaten wat er speelt dan iemand die nooit in het leger heeft geze ten. ,,Een huisarts kan denken dat drank en drugs de oorzaak zijn van de problemen. Maar wij her kennen wat er achter zit. Waarom iemand naar de fles en de pillen grijpt. Om te vergeten." In het veteranencentrum kun- nen oud-militairen, maar ook po litiemensen, ambulancemede werkers, brandweerlieden en an deren met een geüniformeerd be roep, elkaar in een huiselijke sfeer ontmoeten. ,,Het is laagdrempelig. Iedereen kan hier binnenlopen. Ze kunnen hier hun ei kwijt en als ik aan iemand zie dat hij het moei lijk heeft, kan ik hem even apart nemen. Op die manier kunnen we een oplossing zoeken." Zorgplicht Het heeft lang geduurd voordat er een centrum voor veteranen in Zeeland kwam. Hoewel gemeen ten een zorgplicht hebben ten op zichte van veteranen, ervaart Kouters weinig medewerking. ,,Als elke gemeente duizend euro zou bijdragen, zijn wij al uit de Iedereen kan hier binnenlopen. Ze kunnen hier hun ei kwijt vaste kosten. Met dat geld voor kom je dat een aantal mensen ver der in de problemen komt." Dat er nu een eigen centrum voor Zeeuwse veteranen is, is te danken aan de Stichting Meijaard- Rijsdijk. Die heeft het pand, een voormalig schoolgebouw, ge kocht. Oprichtster ,,We noemen het centrum het Eli zabeth-Alexander Huis, genoemd naar de twee jaar geleden overle den oprichtster van de stichting en haar broer en doodgeboren zoontje. Die heetten allebei Alexander", vertelt John Kouters. De Inspecteur-Generaal van de Krijgsmacht luitenant-generaal Frank van Sprang komt 18 april het ontmoetingshuis te openen. Vlissingen Aan de kust hield een telefooncel het vaak nog wel even uit, stapte er af en toe een verdwaalde toerist binnen. Bellen met een heimelijke liefde, stiekeme telefoontjes naar dubieuze 'vrienden' of gewoon even je ouders laten weten hoe kek de camping in Renesse is. Tiental len jaren was de telefooncel on misbaar in de Zeeuwse samenle ving. Het is bijna niet voor te stel len, maar in de jaren zeventig en tachtig vochten dorpen, steden en wijken om de komst van het bel- hokje. Hele gemeenteraadsverga deringen werden eraan gewijd om tot de beste locatie te komen. Maar na de opkomst van het mobiel bel len begin deze eeuw verdwenen ze in razendsnel tempo. Vijf jaar ge leden waren er nog negen wer kende telefooncellen in Zeeland, nu zijn ook die opgedoekt. Ze le verden bijna niets meer op. De eerste openbare straattele fooncel wordt in 1931 in Amster dam geplaatst. Daarna volgen snel meer steden. In 1934 komt bij de gemeente Middelburg een verzoek binnen van de PTT om op de Markt een telefooncel te mogen plaatsen. Na een langdurige brief wisseling gaat Middelburg ak koord. Een jaar later, op 12 novem ber 1935, wordt de cel in gebruik genomen. In 1960 wordt in Zeeland de eer ste telefoon geplaatst met volauto- Een dreigbrief eiste 5000 gulden. Het bedrag moest in een telefooncel worden achtergelaten. De schrijvers werden betrapt en belandden in een andere cel matische apparatuur. Dat gebeurt in de Bloemenlaan in Vlissingen. Niet-verbeld geld wordt voor het eerst teruggegeven. Wachten op gesprekken duurt vanaf dan ook een stuk korter. Dreigbrief Het is een scenario dat niet zou misstaan in een aflevering van Bassie en Adriaan. Eind jaren zes tig ontvangt Hulstenaar Wilking een dreigbrief in zijn brievenbus. Daarin staat dat de 77-jarige al leenstaande man 5000 gulden in een enveloppe moet stoppen en tussen 10.30 en 10.45 uur dient achter te laten in de telefooncel op de Hulstere Markt. 'En stop die en veloppe in het telefoonboek dat daar ligt.' Voldoet de bejaarde Hulstenaar niet aan de eis, dan wordt hij ver moord, zo staat te lezen in de dreigbrief. Wilking stapt naar de politie. Er wordt afgesproken dat Wilking aan de eis voldoet, terwijl agenten op een afstandje meekij ken. Al snel heeft de politie twee jonge Hulstenaren in de smiezen die zich ophouden bij de telefoon cel. Ze worden betrapt en vliegen een andere cel in. Volgens het duo gaat het om een uit de hand gelo pen grap. Gemaskerde gangsters ontvoe ren juni 1975 twee kinderen in Het Zoute, net over de grens bij Zeeuws-Vlaanderen. Ingrid (3) en Hubert 6), zoon en dochter van Pierre Bonnet, worden midden in de nacht meegenomen uit de kapi tale villa van de schatrijke Belgi sche industrieel. De politie slaat meteen groot alarm. In Zeeuws- Vlaanderen vinden grenscontroles plaats. Pas dagen later worden de kinderen teruggevonden. Een ver lichte telefooncel wekt midden in De opvarenden - abt Abibos, over ste Elisabed en zuster Nino - waren dinsdagmiddag al een beetje wee moedig dat ze na een kleine 2,5 jaar uit Vlissingen zouden wegvaren. Ze kwamen in het najaar van 2017 naar Vlissingen, omdat ze een ken nis hadden die kon helpen bij het ombouwen van een voormalig on- derhoudsschip van Rijkswaterstaat tot kerkschip. De bedoeling was om binnen een jaar de Europese rivie ren te bevaren om Georgisch-or- thodoxe kloostergemeenschappen op te zoeken. Die wens leeft nog steeds, maar het opknappen van het schip, het volgen van cursussen en het halen van vaarbewijzen kostte meer tijd dan aanvankelijk gedacht. Een brand op een bijboot vorige zomer zorgde voor meer noodzakelijk on derhoud en meer tijdverlies. De brand maakte bovendien de ge meente wakker. Burgemeester en wethouders verordonneerden dat vader abt en de twee kloosterzus ters niet langer aan boord mochten slapen en voor eind 2019 moesten vertrekken. Na wat juridisch getouwtrek over de schadeafhandeling van de brand en onderhandelingen over het ver- trektijdstip mocht De Elia II tot 1 maart aan de Visserijkade blijven liggen. Uiteindelijk kwamen daar nog een paar dagen bij vanwege stormachtig weer en het verwijde ren van plastic en netten uit de schroef. Een verzoek om Vlissingen als thuishaven te mogen gebruiken, is door het college afgewezen. Het vertrek van de kloosterlingen en hun kerkschip is daarmee defini tief. Ze voeren gisteren naar Veere, leggen nog 'ergens in Zeeland' aan voor wat extra onderhoud en varen dan door naar Antwerpen, waar ze tot na de zomer aan de steiger van een bevriende werfeigenaar kun nen blijven liggen. Of het schip, De Elia II vaart voorbij de Keersluisbrug. foto lex de meester waarvan de kerk intussen is ver fraaid met fresco's, daarna Europa donderdag 5 maart 2020 GO Om met elkaar de verhalen te delen. Om te lachen, om een luisterend oor te vinden. Einde lijk krijgen ook de Zeeuwse ve teranen een eigen plek. Na jaren te hebben gebivakkeerd in de stationsrestauratie in Vlissingen is er nu, een paar honderd meter verderop, een eigen onderkomen aan de Fa- radayweg. - John Kouters, veteraan Telefooncel in 90 jaar van onmisbaar naar overbodig Maurice Steketee De Elia II heeft de Eerste Bin nenhaven van Vlissingen gister morgen verlaten. Het kerkschip van Georgisch-orthodoxe kloos terlingen passeerde rond tien uur de Keersluisbrug om via het Kanaal door Walcheren naar Veere te varen. René Hoonhorst Vlissingen intrekt, weten de kloosterlingen j Kijk op de site bij /video nog niet zeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36