Exotische boom als jubileumcadeau Onderzoek naar loden leidingen in Middelburg 7 'GRANIETEN BESTAND' IN BEWEGING Hoe moeilijker mensen een baan kunnen vinden, hoe leuker Henk Guise van Orionis het vindt om hen te helpen. De nieuwe directeur van Orionis Walcheren wil juist beweging krijgen in de groep mensen die oneerbiedig het granieten bestand' wordt genoemd. f h h et gaat om negen- M honderd mensen I op Walcheren. Ik I ben ervan over- I tuigd dat we vijf tien procent verder kunnen hel pen.' Drie maanden staat Henk Guise (55) nu aan het hoofd van de sociale dienst, de uitkeringsinstan tie en het Werkleerbedrijf op Wal cheren. Orionis heeft het al jaren moeilijk, met wisselende successen in het begeleiden van mensen met een uitkering naar een vaste baan. ,,Er kan nog heel veel, als we men sen met een uitkering meer ont wikkelen", zegt hij zelfverzekerd. Kansen Voor de mensen die vrij eenvoudig aan werk te helpen zijn, is de aan dacht toch wel goed, ziet hij. Daarom legt hij meer nadruk op die andere groep: mensen die al vele jaren thuis zitten, met een mix van moeilijkheden die het vinden van een vast levensritme en nieuwe kansen op werk nog inge wikkelder maken. Omdat die groep mensen al zo lang onder de hoede van Orionis Walcheren valt, wordt ze omschreven als het 'granieten bestand'. Dat stoort Guise. ,,Dat klinkt alsof er geen beweging meer in die mensen zit. Ik vind het jam mer als die term betekent: 'er komt toch nooit iets van je terecht'. Je moet je als organisatie en als poli tiek ook niet achter die term ver schuilen." Want er valt echt nog winst te halen, stelt Guise. Daarvoor is een andere aanpak nodig: niet begin nen bij de problemen van mensen en hoe die opgelost moeten wor den, want dat duurt lang. Hij wil uitgaan van de mogelijkheden die mensen wel hebben. ,,Open vragen stellen: wat wil je en wat kun je? Je moet ze meer vaardigheden bij brengen. Daarmee geven we ze na melijk ook meer zelfvertrouwen. Een sollicitatieplicht die steeds leidt tot afwijzingen, helpt daar niet bij. We gaan zoeken naar ba nen waarin ze wel tot hun recht Met grote schulden gaan mensen vaak niet aan het werk kunnen komen. Dat kan ook in een groter gebied dan alleen Walcheren en omgeving. Een reisafstand van drie kwartier brengt je in West Brabant en biedt extra kansen. Ook zorgen we voor betere begeleiding tijdens het werk, om terugval in een uitkering te voorkomen." Want een uitkering vormt voor veel mensen ook een veilig houvast in een moeilijk bestaan, beseft Guise. Statushouders In het Werkleerbedrijf van Orionis zelf kunnen uitkeringsgerechtig den al werkervaring opdoen. Ook de hulp bij het wegwerken van schulden vindt hij belangrijk: ,,Met grote schulden gaan mensen vaak niet aan het werk." Voor de groep asielzoekers die in Nederland mag blijven, ziet hij ook meer mogelijkheden. ,,Er wordt landelijk te lang gewacht met het vinden van werk voor statushou- ders. De eisen aan hun Nederlands zijn hoog, terwijl ze met een be perkte kennis van de taal al veel eerder aan de slag kunnen. Ze moe ten toegepast Nederlands leren dat past bij het werk dat ze doen. De rest komt dan daarna wel." Schoonmaakbedrijven, horeca en logistieke bedrijven zitten te sprin gen om mensen, en daar liggen kansen voor statushouders. ,,Dat zijn banen waar ze makkelijk kun nen instappen. Wij gaan met die branches in overleg." Landelijk ge zien doet Orionis het al beter dan gemiddeld, stelt hij. ,,Maar nu gaan we extra aan de slag met de groep die moeilijker te plaatsen is. En dSn wordt het leuk, omdat we nog meer het verschil kunnen maken." Dorpsvereniging Nieuw- en Sint-Joosland heeft haar cadeau voor het vijftigste bestaansjaar: een boom met de exotische naam Albizia julibrissin (Perzi sche slaapboom). Voorzitter Krina de Visser plantte deze gisterochtend met wethouder Carla Doorn-Roos enburg en de groepen twee en drie van basisschool De Lonne- boot. Die mochten 'de tuinman van het dorp' handelskweker Ben van de Waart helpen de voormalige leefkuil aan de Van Akenstraat te vullen met verse heesters. De slaapboom heet zo omdat hij zijn geveerde bladeren sa menvouwt als de duisternis in treedt. Het plantgat rondom de boom wordt gevuld door Carla Doorn- Roosenburg (l) en Krina de Visser. foto lex de meester Een loodgieter gaat de komende maanden in alle oude panden van de gemeente Middelburg op zoek naar loden drinkwaterleidingen. Hij doet dat omdat ze schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid en de gemeente niet zeker weet of ze er nog liggen. Het gaat om panden die voor 1965 zijn gebouwd. Daar van heeft de gemeente er ruim vijf tig in bezit. Het gaat om woningen, loodsen en kantoorpanden. Officieel mochten na 1960 geen loden leidingen meer worden aan gelegd. Maar de gemeente weet niet zeker of tijdens de bouw in de jaren daarna elke aannemer zich daaraan hield. Daarom worden ook de ge meentelijke panden die tussen 1 ja nuari 1960 en 1 januari 1965 onder zocht. Via loden leidingen kunnen looddeeltjes in het drinkwater ko men en zo de gezondheid schade toebrengen. Te veel lood kan de ge zondheid van voornamelijk (onge boren) baby's en kinderen tot en met zes jaar schaden, omdat het ge volgen heeft voor de ontwikkeling van de hersenen en het zenuwstel sel. Het onderzoek neemt, zo ver wacht de gemeente, zo'n twee maanden in beslag en kost rond de 8500 euro. donderdag 5 maart 2020 WA Orionis helpt thuiszitters aan werk Maurits Sep Vlissingen Henk Guise van Orionis Walcheren bij de afdeling waar boterbabbelaars worden ingepakt. foto boaz timmermans - Henk Guise, directeur Orionis Walcheren NIEUW- EN SINT-JOOSLAND Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35