Dode Spanjaarden in Brigdamme 5 IT-BEDRIJF MIDDELBURG OFFICIEEL PARTNER VAN TECH-GIGANT Voor het Middelburgse IT- bedrijf Epesi is Google een echte vriend geworden. Als enige in het zuidwesten van het land mag Epesi sinds kort werkplekken inrichten met soft en hardware van Google Enterprise. Ja, een feestje! We gaan hard groeien. Ik denk dat het aantal banen zal verviervoudigen." Buiten mag het waaien. In het historische pand van Epesi aan de Kui perspoort staan de ge zichten op zonnig. Commercieel directeur Mark Per- quin, manager operations Eric-Jan Mes en technisch directeur Bart de Ruijsscher denken dat dankzij het gecertificeerd partnerschap met Google hun bedrijf flink de wind in de rug krijgt. Verder dan wat adwords ,,Kijk, dit gaat verder dan wat ad- words voor Google ontwikkelen. Dat doet tegenwoordig elk IT-be- drijf. Landelijk zijn er slechts 25 partners die bedrijfsnetwerken met Google tools mogen inrich ten. In het zuidwesten van het land zijn wij nu in feite de poort naar een bedrijfsnetwerk dat draait op Google Chrome en Google Cloud. Daarmee kunnen wij slimme en veilige werkplek ken inrichten, ook voor werkne mers die geheel of deels thuis wil len werken. We mogen de gehele markt bedienen, op het onderwijs na. Daar heeft Google een andere partner voor." De Ruijsscher denkt dat be drijfsnetwerken die bijvoorbeeld draaien op Windows hun langste tijd hebben gehad. Voor middel grote en grote bedrijven en organi- saties vindt hij de oplossingen van Google eenvoudiger en doeltref fender. ,,In vergelijking met tradi tionele software is Google Chrome en Cloud ideaal om slimme en veilige werkplekken te creëren. Thuis hoefje niet meer in te loggen via een vpn-verbinding bijvoorbeeld. Snelle opstarttijden, geen last meer van updates en vooral geen zorgen meer voor de IT-beheerder. Alles kan op het ser- verloze Cloud platform van Google. Wij zijn er enthousiast over." Goede staat van dienst De vraag is hoe de techgigant te rechtkomt bij een IT-bedrijfje dat zes mensen telt. Perquin: ,,Wij zijn geselecteerd omdat we een goede staat van dienst hebben. We wer ken al langer voor een grote finan- Wij maken slimme en veilige werkplekken, ook voor werknemers die thuis willen werken ciële dienstverlener. Daar draaien 2100 apparaten op onze software. Google zoekt samenwerking met hooggekwalificeerde IT-specialis- ten. Zo zijn ze bij Epesi uitgeko men." Samenwerking Scalda Epesi draaide sinds 2008 rustig en stabiel, maar een echte doorbraak moest nog komen. De drie Epesi- musketiers verwachten die nu wel. Mes: ,,We denken dat het aan tal banen zal verviervoudigen. Nu zijn IT-ers nogal schaars in Zee land, dus pakken we het op ver schillende manieren aan. Onder meer door samen te werken met Scalda. We kunnen zeker mbo'ers gebruiken, bijvoorbeeld voor de help- en supportdesk. Daarnaast zijn zij-instromers welkom. Wij kunnen ze omscholen. En stagiairs mogen zich zeker melden." SPOREN IN DE DELTA Het is allang verdwenen, maar ooit lag langs de Noordweg bij Brigdamme de Spanjaardsput. Halverwege de negentiende eeuw was het nog een kom die vaak met water was gevuld, later resteerde alleen een veldnaam Spayspit. Het putje had een dramatische geschiedenis, die alles te maken heeft met het lang- durige beleg van Middelburg in De stad was nog Spaansgezind, terwijl Vlissingen en Veere voor de Opstand en Oranje hadden ge kozen. De Geuzen zwierven brandschattend over Walcheren, maar op kasteel Popkensburg (Sint Laurens) maakte men zich geen zorgen. De toenmalige eigenaren Arend van Valckensteyn en Phili- bert van Serooskerke stonden op goede voet met de Spaanse bevel hebber Mondragon in Middelburg en hadden een sterke bezetting soldaten gekregen. De Geuzen lie ten dit kasteel voorlopig met rust, in tegenstelling tot het door hen grondig aangepakte kasteel van West-Souburg. Maar in 1573 waagde hopman Jacob Schotte wél een schermutseling met de Span jaarden van Popkensburg. De af loop daarvan is niet erg duidelijk: sommige berichten spreken van een overwinning, andere van een aftocht van Schotte. In elk geval sneuvelden er Spaanse soldaten bij deze confrontatie. Ze werden door de Geuzen zonder veel omwegen in de Spanjaardput gedumpt, die daarmee tegelijk haar naam kreeg. Prinsenlogement Het uitgehongerde Middelburg legde in februari 1574 het hoofd in de schoot. Bevelhebber Mondra- gon had eerst nog gedreigd de stad zo nodig op tientallen plekken in brand te steken en vechtend ten onder te gaan. Maar dat gebeurde niet en heel Walcheren was nu voor de Opstand gewonnen. Oranje kreeg spoedig een residen tie in Middelburg: het Prinsenlo gement in de Abdij. Jacob Schotte mocht ook niet klagen. Hij kwam in 1583 in de Middelburgse vroed schap en werd in 1588 burgemees- ter. Later schopte hij het tot reken meester van de Generaliteit en vertrok naar Den Haag. In 1649 was het Spanjaardsputje het voorlopige eindpunt van de bestrating van de Noordweg van uit Middelburg. Pas in 1665 ging men door tot Serooskerke en nog weer later tot Domburg. De Mid- delburgsche Courant haalde in 1863 de historie van de Spanjaard- sput nog eens op. De aanleiding was er ook naar: het ruim vijfhon derd jaar oude slot Popkensburg, dat al een tijd leegstond, werd voor afbraak verkocht. Men repte van een vloek: de laatste eigenaar De Witte van Citters stierf zeer pijn lijk, de aannemer van de sloop ging bankroet, de boekhouder ver dronk zich in eenput. Cloud Workspaces Google Cloud donderdag 5 maart 2020 GO Google geeft Epesi vleugels Frank Balkenende Middelburg De harde kern van Epesi: Eric-Jan Mes, Bart de Ruijsscher en Mark Perquin (vlnr). foto dirkjan gjeltema - Bart de Ruijsscher Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers 1572-1574. Steendruk van Popkensburg (1839) next-steps voor uw IT organisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33