Wat wist Rutte? En wanneer? Prachtige prei, een eurootje de kilo Wikipediamama 2 STATEN OVER MARINIERSKAZERNE Commentaar Iaast Zeeland heeft vooral het kabinet, en dan met name het VVD-smaldeel, forse schade opgelopen in het mari niersdossier. In tegenstelling tot de Zeeuwen heeft de VVD zichzelf de butsen en builen toegebracht. Een VVD- staatssecretaris (Visser) bedroog onder het toezicht van een VVD-premier (Rutte) een provinciale VVD-bestuurder (Van der Velde). Visser kwam ermee weg in Den Haag. Vanavond komt de premier naar de stad van Michiel de Ruy- ter op uitnodiging van de Zeeuwse liberalen. De Vlissingse VVD-raadsleden blijven demonstratief weg bij de bijeenkomst in het Arsenaal. Formeel omdat er een gemeenteraadsverga dering is, maar ze hebben geen enkele poging gedaan om de vergadering te verzetten. Wat komt Mark Rutte vanavond eigenlijk doen in Vlissingen? Begrip vragen voor het dilemma? Excuses maken voor de communicatie? Vage beloften doen voor compensatie? Blijft het daarbij, dan kan hij net zo goed wegblijven. Als Vlissingen voor elke 'Haagse sorry' een euro zou krijgen, was de stad inmiddels uit de financiële problemen. Maar van excuses koop je geen brood. Met het laten aanblijven van staatssecretaris Barbara Visser heeft hij haar politiek van list en bedrog stilzwijgend goedgekeurd. Misschien dat Rutte op deze vraag antwoord kan geven: wat wist hij zelf van de opera tie om de bouw van de marinierskazerne in Vlissingen te stop pen. En wanneer? Dan weten we hoeveel eerder hij naar Zee land had moeten komen. Als Vlissingen voor elke 'Haagse sorry' een euro zou krijgen, was de stad uit de financiële problemen Wie zin heeft in prei, kan deze za terdag terecht bijFlikweert zelf (Burgemeester van de Havestraat 58, Oosterland), Landwinkel de Fruitgaard (Bouwmansweg 1, Burgh-Haamstede), Fruit Zo aan de Loensweg 24 in Nieuwerkerk, Boerderijwinkel Kik (Korte Blok- weg 3, Zierikzee) en Boerderijwin kel Landlust (Broeder en Zuster- polderweg 6, Wolphaartsdijk). ALMANAK Flikweert, die bedrijfskunde en agribusiness studeerde aan de agra rische hogeschool HAS, hield zich al tijdens zijn studietijd actief bezig met de strijd tegen voedselverspil- ling. Nu verkoopt hij via de app TooGoodToGo groenten en fruit die de boeren niet via de super markten kunnen slijten, recht streeks aan de consument. Remco Flikweert uit Oosterland voorkomt omploegen van duizenden kilo's Deze zomer hoopt hij in Sirjans- land een pop-uprestaurant te kun nen openen waar gekookt wordt met groenten 'met een vlekje'. Die Vlissingse werkt hard, is al tijd bereid een tandje bij te zet ten en draait nergens haar hand voor om. De ideale werkneem ster, zou je zeggen. Op één ding na. 'Beter pitchen. Minder woorden gebruiken. Maximaal twee minuten spreken', staat er elk jaar op haar beoordelingsfor- mulier. Een onmogelijke op dracht, weet ook haar omge ving. Haar zoon vatte het nog even krachtig samen. ,,Als ik papa vraag wat een woord betekent, geeft hij een synoniem. Als ik het jou vraag, krijg ik een pagina uit Wikipedia." Ontsnapte Nandoe dood teruggevonden Werk aan de winkel bij dierenambulance VLISSINGEN Gratis hulp bij belastingaangifte We zijn belazerd, we zijn bedon derd (Forum voor Democratie), het vertrouwen in de rijksoverheid heeft een enorme knauw gekregen (SGP), Zeeland is voor schut gezet en grof ook (Fractie Koevoets), we zijn ontsteld, nog steeds ontsteld (CDA), Zeeland is als één man boos (SP) en waar halen ze het lef van daan? (PVV Bosch). Op PVV Van Dijk na grepen alle partijen het ex tra Statendebat over het afblazen van de marinierskazerne aan om nog eens flink stoom af te blazen. Unaniem werd besloten het kabi net nog eens om opheldering te vragen voor het afblazen van de lo catie Vlissingen. ,,We hebben nog geen steekhoudende argumenten gehoord", beaamde gedeputeerde Dick van der Velde (VVD), bij wie de boosheid nog het minst leek ge luwd. Hij eist van het kabinet eerst een 'fatsoenlijk verhaal waarom Vlissingen niet haalbaar is' vóór hij wil praten over compensatie. ,,Wij zijn niet te koop." Tegelijkertijd sprak hij de hoop uit dat de 'ruim hartige compensatie' die de Tweede Kamer zegt te willen geen kwestie van 'spiegeltjes en kraaltjes' is. Aanvechten Enerzijds willen de gemeente Vlis- singen, waterschap Scheldestro- men en de provincie de mogelijk heid openhouden het kabinetsbe sluit - wanneer het definitiefis - bij de rechtbank aan te vechten. De ju ridische onderbouwing daarvoor wordt vandaag in vertrouwen ge deeld met de Statenleden. Anderzijds wordt wel degelijk in gezet op compensatie. De lijn daar voor is al uitgezet in een brief van het provinciebestuur. Daarin wordt gehamerd op een schadevergoe ding voor directe en indirecte kos ten - ongeveer 50 miljoen euro - een vergoeding voor de geleden imago schade en een compensatie die ver gelijkbaar is met het effect van de verhuizing van het Korps Mariniers - vestiging van ongeveer 2000 ge zinnen in Zeeland. Dat kan oplopen tot een 'bedrag met negen nullen', rekende Kees Bierens (VVD) nog eens voor. Na het uithuilen werd voorzich tig vooruit gekeken naar een nieuw We hebben nog geen steekhoudende argumenten gehoord begin, zonder marinierskazerne. De compensatie mag geen sigaar uit eigen doos zijn (GroenLinks en PvdA), de Zeeuwen moeten zich niet uit elkaar laten spelen (SP en Partij voor Zeeland), de provincie voelt zich bedonderd maar wil nu overdonderd worden met forse compensatie (CDA), blij dat we met zijn allen staan te trappelen om er een goed pakket uit te halen (Chris tenUnie) en voorwaarts mars (Par tij voor de Dieren). Morgen hebben gemeente, wa terschap en provincie een eerste ge sprek met minister Raymond Knops (CDA, Binnenlandse Zaken) over de compensatie en de speciale adviseur die dat voor Zeeland moet gaan regelen. AVOND MET PREMIER^ De bedoeling is niet zozeer dat Rutte als partijleider verantwoor ding aflegt aan zijn Zeeuwse par tijgenoten, maar meer nog dat hij als premier de boze Zeeuwen in het hol van de leeuw uitlegt waarom het kabinet wil dat de marinierskazerne niet naar Vlis singen verhuist. donderdag 5 maart 2020 II Prima prei voor slechts een euro de kilo. Remco Flikweert uit Oosterland verkoopt de preien zaterdag voor een boer uit Sir- jansland, die duizenden kilo's prachtige prei wilde gaan om ploegen, omdat de prijs van wege de zachte winter door de bodem zakte. Ondine van der Vleuten Oosterland Tip? redactie@pzc.nl LEWEDORP Een Nandoe (een klei nere versie van een struisvogel) die woens dag 26 februari ver dween uit een tuin in Le- wedorp, is gisteren dood teruggevonden. Het dier leefde samen met andere vogels, maar wist vorige week te ont snappen. De vogel zwierf daarna rond in de omge ving, maar was lastig te pakken. Gisteren is de nandoe dood terugge vonden. Volgens Amivedi, een organisatie die zich inzet voor vermiste huis dieren, is het onduidelijk of het dier is aangereden of uitgehongerd. VLISSINGEN Mensen die wat willen be tekenen voor de nieuwe dierenambulance van Die renwelzijn Walcheren horen vrijdag 20 maart welke taken er te verdelen zijn. De nieuwe ambulance arriveert eind deze maand en gaat per april rijden. Dan is er een informatie avond bij het gebouw van Roat in Westerzicht (19.00 uur) in Vlissingen. Via de website van Dierenwelzijn Walcheren kunnen men sen zich inschrijven. Chauffeurs, bijrijders, coördinatoren, piketters en functies die verder nog nodig zijn, kandidaten zijn welkom. De wagen die stichting Dierenlot in bruikleen geeft, rijdt ook in Vlissingen. In de bibliotheek in Vlis singen is gratis hulp be schikbaar voor mensen die moeite hebben met de aangifte inkomsten belasting. Er is nog een paar plekken vrij. De as sistentie wordt gegeven door ondersteuners van de samenwerkende ou derenbonden. Die zijn te boeken voor een half uur op drie dinsdagen: 10, 17 en 31 maart, tussen 10.15 en 12.15 uur. Afspraken zijn te boeken via www.dezb.nl. De belas tingspreekuren in de bi bliotheek in Middelburg zijn al volgeboekt. Wie zelf digitaal aangifte wil doen, mag dat gratis via internet, pc's en printers van de bibliotheek. Uithuilen en opnieuw beginnen Het was uithuilen en opnieuw beginnen gisteravond in de Zeeuwse Statenzaal. Vrijwel alle partijen mopperden nog eens dat het kabinet Zeeland heeft 'bedonderd' en iedereen wil dat nu de weg wordt ingeslagen naar een zo hoog mogelijke ver goeding voor het mislopen van de marinierskazerne, het liefst een bedrag 'met negen nullen'. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Dick van der Velde, gedeputeerde Minister-president Mark Rutte vindt vanavond een compleet gevuld Arsenaaltheater voor zich. Ruim 500 mensen hebben zich aangemeld voor de bijeen komst in Vlissingen. De opzet is gekopieerd van VVD- bijeenkomsten in het land. Rutte staat niet op het podium, maar midden in de zaal, tussen het pu bliek, dat gezien de grote op komst niet allemaal zal kunnen zitten. Gespreksleider is Bas van 't Wout, de vicevoorzitter van de Kamerfractie van de VVD. Hij is geen interviewer. Hij zal vooral zijn best doen zo veel mogelijk aanwezigen hun vragen of grie ven te laten voorleggen aan Rutte. Ook het Middelburgse Ka merlid en VVD-defensiewoord- voerder André Bosman is van de partij. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. De PZC doet live ver slag via de website pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30