Kamerberaad moet worsteling over lespakket redden Kwart 55-plussers fietst met te veel drank op EUWS 11 meer welvaart voor de bevolking I 'W "V cm;- - ■T '7- "■,-X v r>; -V ...r ,i *t%. V - uttttl langen van de economie? Te veel toeristen kan voor te hoge druk zor gen. De deelnemende landen laten zich ook leiden door economische groei. „Angola heeft al stuwdam men in de Kwando-rivier en er zijn plannen om er nog meer te bou wen. We voeren nu gesprekken om dit anders te doen. Om met alterna tieve bronnen van energie de bouwplannen van tafel te krijgen'', zegt Schuijt. ,,En als er toch nog stuwdammen bij komen, waar je die dan het best kunt neerzetten. De inlandige rivierdelta mag er niet onder lijden. Dat is het hart van het natuurgebied.'' De directeur van WWF on derkent de gevaren van toe risme. ,,Je moet er natuurlijk op letten dat toerisme niet te groot schalig wordt en zich tegen je keert. Massatoerisme is uit den boze. Maar toerisme is wel een goede inkomstenbron voor de lo kale bevolking'', voegt Schuijt eraan toe. Peter Fearnhead, directeur van African Parks, hamert erop dat de kansen voor natuurbescherming en een betere levensstandaard voor de bevolking in de KAZA-regio voor het grijpen liggen. ,,Een belangrijk onderdeel daarvan is de verdeling van de olifanten over het gebied. Die is nu onevenwichtig en zorgt voor veel problemen. Zodra een aantal natuurgebieden een veiliger omgeving bieden, zullen olifanten zich beter verspreiden en kunnen er nieuwe banen en inkomsten voor de bevolking worden gecre- eerd'', aldus Fearnhead. Veilig Volgens Werner Myburgh, direc teur van de Peace Parks Foundation, moeten binnen er vijf jaar in An gola en Zambia nieuwe veilige plekken zijn voor olifanten en an dere bedreigde dieren. Daarvoor wordt onderzoek gedaan naar de beste routes tussen parken. ,,Uit- eindelijk zal er een rijk Afrikaans landschap zijn vol natuur, rond trekkende dieren en meer welvaart voor de bevolking'', zegt Myburgh. Het ambitieuze KAZA-project smaakt ongetwijfeld naar meer. De ervaring die de organisaties opdoen kan ook worden aangewend voor een grensoverschrijdende bescher ming van andere bedreigde plekken in Afrika. Een hele uitdaging voor de toekomst. ,,Denk aan de natuur gebieden in Centraal-Afrika, een nog veel lastiger, uiterst onrustig gebied. Laten we eerst deze klus maar klaren'', zegt Schuijt. Met tientallen, misschien wel hon derden brieven werden Kamerle den die over onderwijs gaan de af gelopen weken bestookt. Het on derwerp: curriculum.nu. Onder die naam studeerden de koepels voor basis- en voortgezet onderwijs, on derwijsbonden en belangenclubs voor leerlingen en ouders op een nieuw, toekomstbestendig lespak ket. In oktober 2019 presenteerden zij hun plannen. Meer aandacht voor techniek bijvoorbeeld. En spannender taallessen. Sindsdien is het bal. Werkelijk iedereen in het onderwijs heeft er een mening over - en die komt zelden overeen. Over één ding is iedereen het wél eens: het huidige lespakket is aan verandering toe. Vijf jaar geleden sneuvelde al een poging van toen malig staatssecretaris van Onder wijs Sander Dekker, omdat leraren massaal protesteerden. Hun was niets gevraagd. Daar werden lessen uit getrok ken. Bij curriculum.nu bogen groe pen leraren en schoolleiders zich over vakken als burgerschap en wiskunde. Maar ook nu protesteren leraren. ,,Het gaat om 150 docenten op een beroepsgroep van 250.000'', stelt docent Thijs Roovers: te wei nig om representatief te zijn. Dus richtte hij deze week samen met Jan van de Ven (ook ex-PO in Actie) het Lerarencollectief op, om te voorkomen dat veranderingen zon der inspraak 'over het onderwijs worden uitgegooid'. In de Tweede Kamer klinken stem men dat docenten wel degelijk wer den betrokken. „Onderwijsbonden AOb en CNV Onderwijs waren op drachtgevers van curriculum.nu en hebben de hele tijd meegedacht'', zegt GL-Kamerlid Lisa Westerveld. ,,Zij vertegenwoordigen leraren.'' Uiteindelijk is het de Kamer die de knoop moet doorhakken. Na een debat tussen voor- en tegenstan ders én twee hoorzittingen volgt vandaag een debat. Kamerleden weten inmiddels: dit is een hoofd pijndossier. Elke belangenclub wenst zijn stokpaardje terug te zien. Anders kan het hele project in de prullenmand, zo klinkt het. D66-Kamerlid Paul van Meenen wil juist voorkomen dat de school week compleet wordt dichtgeroos- terd. ,,We moeten af van een groot se wijziging. Laten we nou eens fo cussen op taal en rekenen. 25 pro cent van de 15-jarigen is functioneel analfabeet of dreigt dat te worden.'' Regeringspartijen CDA en D66 stellen daarom vandaag voor om de curriculumherziening te parkeren bij een commissie van wijzen, een permanente club van wetenschap pers, vakexperts en leraren die zich over het onderwijs buigen en het lespakket geleidelijk en in kleine stapjes veranderen. maar door hun leeftijd wél kwetsbaarder zijn. ,,Met het klimmen der jaren neemt een aantal vaardigheden af. Dat gaat heel geleidelijk.'' De groeiende populariteit van de elektrische fiets, waardoor senioren sneller rijden, vergroot het gevaar. 55-plussers herstellen boven dien langzamer van letsel. Uit het onderzoek blijkt ook dat senioren prima op de hoogte zijn van de wettelijke alcohol limiet, maar dat vier op de tien niet weten dat drankconsump tie bij hen tot een hoger alco holpromillage in het bloed leidt dan bij jongeren. Autorijdende 55-plussers vinden dat ze met 1,4 glazen op nog kunnen rij den. Fietsen moet goed lukken met maximaal 2,2 glazen, vin den ze. VVN stuurt nu aan op opfriscursussen. Van de 228 fietsdoden die vorig jaar te betreuren waren, was twee derde ouder dan 50 jaar. Terwijl bijna negen op de tien 55-plussers het onacceptabel vindt om met drank op achter het autostuur te stappen, zegt een kwart van de senioren het afgelopen jaar na meer dan twee glazen wel te zijn gaan fietsen. Veilig Verkeer Nederland is bezorgd. Directeur Evert-Jan Hulshof wijst er op dat senioren zich niet onveiliger gedragen, donderdag 5 maart 2020 GO .7# -*+'*> -IkSTvV»*.., J, «t si Af" v y> y -V r'I - J. - De Victoria Watervallen in Kavango Zambezi, gezien vanuit Zimbabwe. De onge kende natuurpracht is wereld wijd een geliefd fenomeen. FOTO REUTERS Angola babwe Namibi Botswana Z-Afrika schaal 50 Een commissie van wijzen, gaat die het onophoudelijk gesteggel over het nieuwe lespakket voor basis- en middelbare scholen dan oplossen? CDA en D66 zien geen andere uitweg. Nu heeft iedereen een andere mening. Hanneke Keultjes Den Haag Taallessen zouden spannen der kunnen. foto boaz timmermans 55-plussers stappen regelma tig met te veel drank achter de kiezen op de (elektrische) fiets. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van Veilig Verkeer Nederland (VVN). David Bremmer Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11