Links blok tegen taksvoordeel voor bedrijven 8 NIEUWS VLUCHTELINGEN TURKS-GRIEKSE GRENS Aan de rand van Europa, op de grens tussen Turkije en Griekenland, wachten tienduizenden mensen tot de deur op een kier gaat. Dat gaat waarschijnlijk niet gebeure 2 dagen Movie Park Germany incl. overnachting in 4*-hotel Partijleiders Jesse Klaver (Groen Links), Lilian Marijnissen (SP) en Lodewijk Asscher (PvdA) maakten dit gisteravond bekend bij een ge zamenlijke bijeenkomst in Amster dam. De 'linkse samenwerking' is opvallend, omdat GroenLinks-lei der Klaver zich eind vorig jaar tegen 'scorebordpolitiek' keerde en juist aankondigde niet meer tegen de ka binetsbegrotingen van dat moment te willen stemmen. Asscher en Ma- rijnissen waren daar boos over en dreigden toen wel met een tegen stem op de begroting. De drie linkse partijen hebben el kaar nu toch weer gevonden in de strijd tegen belastingverlaging voor multinationals. ,,Wij hebben een heldere boodschap aan het kabi net'', zegt Klaver. ,,De tijd dat de sa menleving accepteert dat multina tionals miljarden krijgen die de burger moet betalen, die ligt achter ons.'' Het kabinet is van plan om de winstbelasting voor grote bedrij ven in 2021 te verlagen van 25 naar 21,7 procent, een belastingverlaging van ongeveer 2,4 miljard euro. Het kabinet heeft steun van oppositie partijen nodig om zijn plannen door de Eerste Kamer te krijgen. GroenLinks, SP en PvdA willen dat het kabinet de 2,4 miljard euro besteedt aan klimaatmaatregelen, betaalbare huizen, natuur, onder wijs en zorg. ,,Het is duidelijk, de nood is hoog en investeringen zijn keihard nodig voor onze samenle ving", aldus Marijnissen. Zij bena drukte wel dat van verregaande linkse samenwerking geen sprake is. ,,Zijn we het nu opeens overal over eens? Nee, natuurlijk niet. Dat hoeft ook niet.'' Zo'n zeshonderd bezoekers kwa men gisteravond af op de bijeen komst van de drie partijen, waar ze hun gezamenlijke standpunt be kendmaakten. Volgens Asscher is een 'koerswijziging nodig van het kabinet'. ,,Geen belastingverlaging voor grote bedrijven, maar keuzes die goed zijn voor alle Nederlan ders.'' ten daar samen met rebellen tegen de troepen van president Bashar al-Assad, die de Russen aan zijn zijde weet. En president Erdogan had er genoeg van. Waarom moest hij dit allemaal in zijn eentje doen? Waar was de Navo? En hij zag al die honderdduizenden nieuwe vluchtelingen samen drommen voor de grens van zijn land. Nog meer? Hij vangt er al bijna vier miljoen op. Dus, zei hij, tegen al die mensen, en ook tegen de rest van de wereld, ik zet de deur naar Europa open. De zoge noemde Turkije-deal met de EU, die tegen betaling vluchtelingen in Turkije moest houden, is van de baan. ,,De EU komt haar afspraken niet na, dus waarom wij dan wel?" Wie wil, kan gaan, zei hij op vrijdag. Brommertje En ze gingen. Ze namen de taxi, de bus, de trein, klommen achter op een brommertje. Ze kwamen uit Istanboel, maar ook uit Izmir, Ko- nya, Maras of Nigde, en al die an dere Turkse steden waar ze al maanden of zelfs jaren bivakkeer den. Velen betaalden grof geld, hun laatste geld, anderen zouden naar verluidt gratis door de Turken zijn vervoerd. Met hoeveel ze in middels zijn, is niet helemaal dui delijk. Volgens de Turkse autoritei ten drommen er nu meer dan honderdduizend mensen aan de grens, de Grieken maken een fors lagere schatting. De Turken zeg gen dat er nog miljoenen meer aankomen, met als gevolg dat Eu ropa langzaamaan hetzelfde gevoel krijgt als in 2015. De meeste Euro pese landen (of eigenlijk alle Euro pese landen) zitten daar niet op te wachten. Merdan Mohamed (43) heeft dat haarfijn in de gaten. ,,Ik verwacht Mehdiye vraagt of ze het Turkse volks lied mag zin gen. Natuur lijk mag ze dat. Ze is ook zo weer klaar, want ze kent maar een paar zinnen. Applaus is wel kom, gebaart ze. Ze weet niet pre cies hoe oud ze is (een jaar of 5, denken wij), maar ze wil heel graag vertellen dat ze uit Afghani stan komt. En ze is, zo telt ze op haar vingers, al één, twee, drie, vier dagen hier in Doyran. En dan gaat ze weer. Haar familie zit een eindje ver derop, tussen tientallen andere fa milies, hier aan de oever van de Meric. Het water stroomt hard en ziet er koud uit. Aan de overkant ligt Europa. Het is maar een meter of 40 ver, maar deze mensen kun nen er alleen maar naar kijken. Sommigen zien heel in de verte Londen liggen, Duitsland, of zelfs New York. Maar wie heel goed kijkt, ziet alleen maar prikkel draad, en af en toe een Griekse grenswacht die snel weer tussen de bomen schiet. Iedereen die hier aan de grens is beland, zit er niet zomaar. Of het nu in Doyran is, Pazarkule of Edirne, dit is de plek waar de deur open zou gaan. De Turkse presi dent Recep Tayyip Erdogan had het zelf gezegd. Vorige week don derdag sneuvelden er 33 van zijn soldaten in Idlib, een Syrische pro vincie meer dan 1000 kilometer naar het oosten. De Turken vech- woensdag 4 maart 2020 Wyndham Garden Dusseldorf Mettmann V 1 of 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V 2 dagen entree voor Movie Park Germany t.w.v. €100,00 p.p. V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Hotel gelegen op ca. 35 min. rijden 1 hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur t 088-0331506 Oppositiepartijen GroenLinks, SP en PvdA keren zich geza menlijk tegen het kabinetsplan om volgend jaar de winstbelas ting voor grote bedrijven te ver lagen. Als die belastingverlaging tóch doorgaat, stemt het linkse blok komend najaar tegen het belastingplan van het kabinet. Peter Winterman Den Haag 217% Het kabinet wil de winstbelas ting voor grote bedrijven verlagen van 25 naar 21,7 procent. Dat le vert ondernemingen een voordeel op van 2,4 miljard euro. Lodewijk Asscher (PvdA), Lillian Marijnissen (SP) en Jesse Klaver (GroenLinks) tijdens een gezamenlijke bijeenkomst in de Tolhuistuin in Amsterdam. ,,Onze boodschap is helder.'' foto anp Mark van Assen Doyran Mehdiye komt uit Afghani stan. Voor omstanders zingt ze een stukje van het Turkse volkslied. Het dochtertje van Merdan Mohamed. Mohamed, ge vlucht uit Idlib, zoekt een be tere toekomst voor zijn gezin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8