NYNKEDEJONG Denk niet vervolgd na kritiek op militairen PB«swyyi6! 6 Column ^0 @nynke Niemand had verwacht dat hij huilend op zijn knieën, vol van berouw om verge ving zou vragen. Gökmen Tanis, die vorig jaar in een Utrechtse tram vier mensen doodschoot, had al eerder laten zien dat hij daar niet de man naar is. En dan is hij ook nog zwakbegaafd en heeft hij een persoonlijkheidsstoornis. Maar dat hij zich zó harteloos en respectloos zou gedragen, was bijna niet voor te stellen. Onze verslaggever Yelle Tieleman zei maandagavond aan tafel bij Jinek dat Gökmen Tanis trots leek op wat hij gedaan had. Toen er werd verteld hoe hij schietend door de tram was gelopen, moest hij la chen. Hij bespuugde zijn eigen ad vocaat, hij maakte kusgebaren naar de vrouwelijke officieren van jus titie, stak zijn middelvinger op naar de rechter. Vragen wilde hij niet beantwoorden. Telegraaf-verslaggever Saskia Belleman twitterde maandag 'Zel den een onsympathiekere ver dachte gezien. En ik heb er heel wat gezien. Het to tale disrespect, de minachting van deze man, is onge kend'. vorig jaar op 18 maart. Niets zal de pijn kunnen verzachten van wat Tanis jou die dag heeft aangedaan. Wat hij ook zou zeg gen, hoeveel berouw hij ook zou tonen: je krijgt je geliefde er niet mee terug. Maar deze man doet alsof je niet bestaat, alsof hij niks te maken heeft met jouw wanhoop en ellen de. Hoe verwerk je een immens verlies als de dader lacht om jouw verdriet? Als hij je niet eens in de ogen wil kijken? Als je geen ant woord krijgt op de vragen die je hebt? Als hij doet alsof je niemand bent, niks? Wie gisteren de verklaringen van de nabestaanden hoorde en las, voelde hun wanhoop en ver driet, en hun woede over het to tale gebrek aan besef bij Gökmen Tanis over wat hij hen had aange daan. De dader lachte. Het enige wat hij met dit proces lijkt te wil len doen, is zijn minachting voor Nederland en voor onze rechts staat tonen. Hij mag dan zwakbegaafd zijn, hij weet precies hoe hij zijn slacht offers en de nabestaanden kan ra ken. Ook zonder wapen in de hand. Gökmen Tanis lacht om jouw verdriet, doet alsof je niemand bent De Kamerleden hebben volgens het Openbaar Ministerie niets straf baars gedaan. Bij de militaire actie was er sprake van 'doden met voor bedachten rade' en dat is in juridi sche zin 'moord', aldus het OM. Vooral die uitleg schokt militairen die aangifte deden. Denk-Kamerlid Sel^uk Özturk raakte in november in opspraak tij dens een debat over een Neder lands bombardement bij het Iraakse Hawija, waarbij 74 slachtof fers vielen, vermoedelijk ook veel burgers. Dat kon gebeuren omdat de informatie niet deugde. De vlie gers viel niets te verwijten. Toch zei Özturk dat de militairen 'willens en wetens' onschuldige burgers hebben vermoord. Zijn partijgenoot Farid Azarkan her haalde dat diezelfde avond op tv. Özturk zei later dat hij verkeerd was begrepen, maar het leed was al ge schied. Duizenden militairen voel den zich geschoffeerd, vooral om dat politici zelf het besluit nemen om militairen op missie te sturen. In totaal sloten 3500 militairen zich aan bij het initiatief van advo caat Michael Ruperti om aangifte te doen wegens aanzetten tot haat, ge weld, discriminatie en belediging. Het OM schrijft nu in een brief aan de advocaat dat Özturk niet vervolgd kan worden, omdat hij zijn uitspraak deed tijdens een de bat in de Kamer. Daar geniet hij parlementaire onschendbaarheid. Dat zijn partijgenoot Farid Azarkan de uitspraak op tv herhaalde, is vol gens het OM in beginsel beledi gend, maar in dit geval niet onno dig grievend en dus niet strafbaar. Moord is juridisch 'doden met voorbedachten rade'. Bij dit bom bardement - net als bij veel mili taire acties - is daarvan sprake, al dus het OM. Met die uitleg strooit het OM vol gens Ruperti extra zout in de wond. Hij stapt naar het gerechtshof om het OM te dwingen de zaak voor een rechter te brengen. De rebus die ze als 11-jarig meisje oploste, verdween door het uitbreken van de oorlog ergens in een la. Tachtig jaar later stuurde Tjits den Tuinder-Drenth hem alsnog op naar Jamin. En won ze de hoofdprijs. „Verschrikkelijk!" roept Tjits den Tuinder-Drenth onthutst uit zo dra een colonnetje cameraploe gen en fotografen haar knusse se niorenappartement in Rotterdam binnenstapt. Maarten Steinkamp, de grote baas van snoepfabrikant Jamin, komt haar vandaag een ra dio brengen. Een echte Erres buizenradio uit 1940, opge- pimpt met de kleuren van Jamin én met bluetooth. Ze heeft de hoofdprijs gewon nen van een prijsvraag waarvan de winnaar waarschijnlijk nooit is vastgesteld. Want voordat de rebussen konden worden inge stuurd en nagekeken, brak de oorlog uit. Tjits Drenth vulde hem in 1940 als 11-jarige in, met potlood. De oplossing? 'Ik spaar met waardebons van C. Jamin want het zijn kleine papiertjes met een grote waarde'. Ze vond het papier een paar weken geleden terug. ,,We waren oude spullen aan het uitzoeken'', zegt dochter Marjan den Tuinder. ,,We hebben de rebus opnieuw ingevuld, omdat het potlood ver vaagd was. Mijn moeder zei: schrijf jij het antwoord maar in het net, dan schrijf ik er een briefje bij. Ik heb het adres van Jamin op internet opgezocht en alles op de bus gedaan. Eerlijk ge zegd had ik de rebus bijna wegge gooid.'' Geen archief Bij de snoepproducent in Ooster hout waren ze dolblij met de brief van de familie Den Tuinder. ,,We hebben zelf geen archief meer uit die tijd'', zegt Stein kamp. ,,Bijna alles van tussen 1938 en 1950 is weg. We hadden de prijsvraag ook zelf niet meer; we weten niet eens of de prijs is uit gereikt. Waarschijnlijk niet, van wege de oorlog.'' Zelfs van het be- staan van Baron Benjamin ('Ben Jamin, begrijp je?'), het figuurtje in de rebus, had niemand bij het bedrijf enig idee. De eerste prijs destijds was een Erres radio, de tweede prijs een naaimachine. ,,Gelukkig heb ik die niet gewonnen'', zegt Den Tuinder-Drenth ,,Want ik kan geeneens naaien, dus daar had ik niks aan gehad. Met die radio ben ik hartstikke blij, want ik ben echt een radiomens.'' Ze luistert het liefst naar NPO1 en NPO5. Haar dochter heeft haar laatst een DAB+-radio gegeven, maar dat vindt ze niks. Te inge wikkeld. Medewerkers van Jamin heb ben op Marktplaats gespeurd naar het juiste type radio. ,,En dit is hem'', zegt Steinkamp. ,,Ik denk dat er niet veel meer zijn in Ne derland, want iedereen moest natuurlijk zijn radio inleveren in de oorlog.'' De zuurstokkleuren van Jamin steken fel af tegen het ingetogen interieur van het ap partement van mevrouw Den Tuinder-Drenth. Als Steinkamp het apparaat aanzet, klinkt Wil- leke Alberti door de speakers: 'De glimlach van een kind doet je beseffen dat je leeft Als meisje woonde Tjits op de Brede Hilledijk, in Rotterdam Zuid. De winkel van Jamin zat bij haar om de hoek. ,,Ik herinner me nog dat ik daar ijs kocht'', vertelt ze. ,,Een punt met slagroom voor vijf cent. Dat is nu natuurlijk he lemaal niks.'' Snoepen deed ze niet of weinig, vertelt ze. Voor snoep was destijds geen geld. Sinds 1960 woont ze in Hoogvliet, eerst met haar man en nu alweer een tijd alleen. Ze is nog gezond, al is lopen lastig. ,,Ik kom eigen lijk niet meer buiten, omdat ik bang ben dat ik val.'' De mensen van Jamin hebben niet alleen een radio meege bracht. Er is ook een bos bloemen met chocolaatjes erin voor de prijswinnares, en paaseitjes voor alle buren op de gang in de flat. Mevrouw Den Tuinder-Drenth blijft een beetje beduusd achter als al het bezoek weer de deur uit is. ,,Ik dacht: misschien vinden ze het wel leuk bij Jamin om die re bus te hebben'', vertelt ze in haar stoel bij het raam. ,,Het is natuur lijk oud spul van vroeger. Ik had nooit gedacht dat dit zou gebeu ren, met al die toestand erom heen. Maar ik vind het fantastisch hoor, echt waar.'' woensdag 4 maart 2020 GO arte oos Hij zal maar jouw geliefde hebben verwond of gedood, De Denk-Kamerleden die Neder landse militairen beschuldigden van moord na een bombarde ment in Irak, worden niet ver volgd. Bij de aanval vielen ver moedelijk ook burgerdoden. Raymond Boere Den Haag a.-'; Tjits den Tuinder met de hoofdprijs: een Erres radio van zeker tachtig jaar oud. foto frank de roo Tjits wint prijs met rebus uit 1940 Nadia Berkelder Rotterdam |MMMCtLDïV IVVViAN PRIJZEN WAT ZEGT BARON BENJAMIN j&yr-- trB. PRIJSVRAAG C. JAMIN PRIJSVRAAÖ C. PRUgVRAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6