Leger springt bij als er toch een epidemie komt CORONAVIRUS I Lichte stijging besmettingen van het aantal 'hoopgevend' 5 UTRECHT De stijging van het aantal coronabesmettingen in Nederland lijkt mee te vallen, nu er maar zes nieuwe geval len in één dag bijkwamen. Vi- roloog Ab Osterhaus noemt dit 'hoopgevend' nieuws. Het aantal besmettingen steeg gisteren van 18 naar 24. Bijna alle personen bij wie het coro navirus is vastgesteld zijn reizi gers afkomstig uit Noord-Italië of zijn gezinscontacten van een eerdere patiënt. En dat is gun stig, zegt Osterhaus. „Wanneer de bron bekend is, kunnen we contactpersonen opsporen en de zaak beheersen. Misschien kunnen we zelfs deze uitbraak onder controle krijgen." Hij had meer nieuwe besmet tingen verwacht, zeker nadat het RIVM de richtlijnen vorige week verschillende keren aan scherpte. Zo worden in zieken huizen nu ook patiënten getest die onverklaarbare longproble men hebben, maar ook patiën ten met milde klachten die in een risicogebied zoals Noord- Italië zijn geweest. ,,Er wordt dus meer gemonitord, waardoor ik een hoger aantal besmettin gen had verwacht. Vijf is niet veel, en dat is hoopgevend." Maar de viroloog wil niet te vroeg juichen. ,,Van een aantal besmettingen weten we nog al tijd de bron niet. Hierdoor weten we niet of het virus breed verspreid is." Er kan nog steeds een golf aan besmettingen komen. En die kan ook pas in de herfst komen, waarschuwt hij. mensen overleden aan het virus. Veel van de eerste patiënten waren opva renden van de Diamond Princess, het cruiseschip voor de Japanse kust waarop honderden mensen besmet raakten met corona. Zij verblijven in quarantaine op militaire bases of in ziekenhuizen. Nu er in de VS ook patiënten bij ko men van wie niet duidelijk is waar ze het virus hebben opgelopen, vrezen deskundigen dat de situatie toch niet zo 'very well under control' is als Trump steeds suggereerde. Gevreesd wordt voor een epidemie die moeilijk in te dammen is. AFRIKA: EERSTE VLAGGETJES GEPLANT Al vanaf het moment dat het corona virus buiten China opdook, hebben gezondheidsexperts één grote angst: een grote epidemie in Afrika. Het con tinent heeft vergeleken met de rest van de wereld de zwakste gezond heidszorgsystemen, waardoor een snelle verspreiding van het virus een ramp zou zijn voor mensen met een kwetsbare gezondheid. Bovendien kampen artsen in sommige landen al met andere dodelijke uitbraken als malaria, de mazelen en ebola. Het duurde even, maar inmiddels heeft het coronavirus ook in Afrika een paar vlaggetjes geplant. Er zijn be smettingen in Algerije, Egypte. Ma rokko, Nigeria, Senegal en Tunesië. Zorgelijk, maar nog steeds zijn het er vergeleken met andere werelddelen heel weinig. Deskundigen breken zich het hoofd over de vraag hoe dat kan. Is het ge woon geluk, komt het doordat Afrika minder vliegverbindingen met China heeft, is het warmere klimaat de oor zaak, of het feit dat bewoners er min der binnen leven? Een bewezen verklaring is er niet. Het is zelfs niet eens zeker of het aan tal besmettingen echt zo laag is. Om dat er in veel landen veel minder mo gelijkheden zijn om te testen, is het ook lastiger om vast te stellen dat er echt geen coronazieken zijn. Het kabinet kwam maandag in spoed bijeen om te praten over hoe een eventuele coronacrisis moet worden ingedamd. Daar zijn ver schillende scenario's besproken. Na afloop wilde geen van de aanwezi gen iets zeggen, maar met het zoge heten 'slechtst denkbare scenario' wordt ook rekening gehouden. In het advies van het zogeheten Outbreak Management Team, dat niet is gepubliceerd, staat dat naast verpleeghuizen ook kazernes moe ten worden ingezet voor de opvang van besmette patiënten, net als ver- pleegcontainers en verpleegtenten. De krijgsmacht zou behalve voor de kazernes ook voor de tenten moe ten zorgen. Het is volgens de ex perts zeer belangrijk dat locaties worden gekozen waar bijzondere medische voorzieningen kunnen worden getroffen, zoals de moge lijkheid tot zuurstoftoediening. Ook meldt het advies, eind fe bruari opgesteld, meer over de inzet van extra zorgpersoneel dan minis ter Bruins tot nu toe heeft gezegd. ,,Wat betreft het mobiliseren van personeel wordt aangeraden ook na te gaan hoeveel zorgpersoneel van privéklinieken kan worden ingezet, dan wel defensie te betrekken." Volgens de eigen website werkt Defensie al samen met twaalf zie kenhuizen in Nederland. Hier is het militair medisch personeel werk zaam als het niet op uitzending is. Voor de krijgsmacht werkt een groot aantal medisch specialisten, onder wie gespecialiseerde artsen, operatie-assistenten en verpleeg kundig personeel. Een ander kijkje in de keuken; de experts van het Outbreak Management Team schrij ven dat er in de media aandacht moet komen voor het 'belang van goed gebruik van de schaarse per soonlijke beschermingsmiddelen'. Ook moet 'onnodig gebruik' wor den teruggedrongen. Bruins zei vervolgens in een Ka- merbrief, afgelopen maandag avond: ,,Ik wil hierbij graag nog maals benadrukken dat de per soonlijke beschermingsmiddelen vooral nodig zijn om patiënten te kunnen behandelen in de zorgsec tor en weinig bescherming bieden »Ook kazernes moeten worden ingezet voor de opvang van zieken voor algemeen gebruik. Gebruik daarvan door het publiek is geen praktische maatregel, aldus het RIVM.'' Het onderliggende advies is gek genoeg niet gelijk met de Ka- merbrief gepubliceerd via de ge bruikelijke websites van de Tweede Kamer en de Rijksoverheid. Ook Kamerleden - die stukken van mi nisteries via een apart systeem krij gen - hebben toen niks ontvangen, bevestigt SP-Kamerlid Maarten Hijink. Hij zegt over het advies: ,,Dat faciliteiten van Defensie in noodsituaties beschikbaar worden gesteld, geeft meer rust dan de op merking over verpleeghuizen.'' Besmettingen in de wereld woensdag 4 maart 2020 In Wuhan, China, worden besmette patiënten (achter grond) naar een ander ziekenhuis overgebracht. Het leger moet worden ingezet voor de massale opvang van zie ken als het coronavirus tot een epidemie leidt. Dat staat in een advies van experts aan zorgmi- nister Bruins, in handen van deze krant. Edwin van der Aa Den Haag Italië 2500 50 50-100 B 100-500 B 500-2500 B 2500-10.000 10.000 030320 BRON: JOHNS HOPKINS CSSE STAND 3 MAART 22.00 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5