ZEELAND 11 Een besmettelijk virus dat rondwaart door een stad die tijdelijk op slot gaat. Chinese en Italiaanse toestanden, zeggen we nu. Maar in 1951 was het Tilburgse werkelijkheid, toen plots een pokkenepidemie uitbrak. POKKENEPIDEMIE gaat in quarantaine bij de tijdelijke opvang in het Cenakel. Alles is gericht op isolatie. Tilburg gaat 'op slot'. De zaterdagse markt is alleen toegankelijk voor Tilburgse kooplieden. Het circus wordt afge last, evenals veel sportevenementen. De wedstrijd Willem II-Heerenveen mag niet doorgaan. 'Het kampioens programma wordt door de pokken epidemie in Tilburg lelijk in de war gestuurd', schrijft de Heerenveensche koerier op 11 mei 1951 op de voorpa gina. De GGD verbiedt de jaarlijkse be devaart naar Sint Job in Berkel-En- schot. Wie niet in Tilburg hoeft te zijn, mijdt de stad. Middenstanders en hotelhouders doen in de lokale krant hun beklag over teruglopende inkomsten. In twee vluchten van Schiphol naar Gilze-Rijen worden met spoed vaccins gebracht. Wat volgt is de massale (re)vaccinatie. Bijna de ge hele Tilburgse bevolking - ruim 100.000 mensen - wordt binnen tien dagen ingeënt. Rijendik staan de Til- burgers soms uren te wachten tot ze aan de beurt zijn. Bij hun huisarts, bij het café, het politiebureau en het GGD-gebouw, waar de politie een oogje in het zeil houdt om de massa te begeleiden. Na twee weken stagneert het aan tal besmettingen. In de derde week van mei wordt het verbod op massa bijeenkomsten opgeheven. Ook sup porters van buiten de stad mogen de wedstrijden van Willem II bezoeken: mits ze naast hun kaartje een pok kenbriefje (een geldig vaccinatiebe wijs) kunnen tonen. Op 30 mei is Tilburg officieel weer pokkenvrij. De Volkskrant: 'Er is reden tot dankbaarheid voor de manier waarop de schoonste stad van het land haar nare lot van afzondering heeft gedragen'. In het artikel roept de krant vakantievierend Nederland op om Tilburg als uitvalsbasis te kie zen voor tochtjes door Brabant 'als uiting van dank én om de geldelijke strop te vergoeden'. Hoe het pokkenvirus in Tilburg te rechtkwam? Vermoedelijk via be smette kisten of dieren van een Til- burgse vogelkooienhandelaar en zijn broer die zaken doen met het buiten land, concludeert het ministerie van Volksgezondheid na onderzoek. Uiteindelijk overlijden twee inwo ners aan de pokken: een 27-jarige man en een 72-jarige vrouw. Ze zijn in loden kisten begraven op de ge meentebegraafplaats aan de Gilzer- baan. Uit dankbaarheid voor de goede af loop en het werk van de verplegers en doktoren zamelde de Tilburgse bevolking geld in voor een gebrand schilderd raam. Het werd in januari 1952 onthuld en moet de herinnering aan de laatste uitbraak van de 'zwarte pokken' in Nederland levend hou den. Of mensen naar binnen gluurden? Nee, ze liepen helemaal om. Dat kan ik me voorstellen, het was een verschrikkelijke ziekte Dodelijke zwarte pokken. Gruwelijk jeukende zwe ren over het hele lijf, tot in je ogen en mond. Til burg wordt in 1951 plotse ling getroffen door een zeer besmet telijke pokkenepidemie. Als de ge meentelijke hoofdinspecteur van de Volksgezondheid op Koninginnedag bekendmaakt dat er enkele gevallen van pokken zijn geconstateerd, gaan de alarmbellen af. In Tilburg én het hele land. Mensen van wie wordt vermoed dat ze zijn besmet, moeten in eerste instantie binnen blijven. ,,We moch ten absoluut de deur niet meer uit en er mocht niemand naar binnen. Op het raam zat een plaat: besmettelijke ziekte'', vertelt Jo Maton, een van de slachtoffers in de VPRO-documen- taire Het Spoor Terug uit 1995. Of mensen uit nieuwsgierigheid door de ramen naar binnen stonden te gluren? ,,Nee, die liepen helemaal om. Dat kan ik me goed voorstellen, het is een verschrikkelijke ziekte.'' Een vergelijking met het coronavi rus in China en Noord-Italië is snel gemaakt. De Tilburgse pokkenepide mie was van een kleinere orde, maar de stad domineerde wel wekenlang het (landelijke) nieuws. Dagelijks verschenen er berichten met statis tieken over het aantal nieuwe be smettingen. Binnen een etmaal na de bekend making op 30 april wordt de kinder afdeling van het St. Elisabeth Zieken huis ingericht voor de opvang en zit ten de eerste zestien patiënten in quarantaine. In de loop van mei vol gen er nog ruim dertig. Wie in con tact is geweest met pokkenpatiënten woensdag 4 maart 2020 Hoe Tilburg vorige eeuw op slot ging vanwege een virusuitbraak Uit dankbaarheid voor de goede afloop en het werk van de verplegers en dokto ren zamelde de Til- burgse bevolking geld in voor een gebrand schilderd raam. FOTO JAN VAN EIJNDHOVEN - Jo Maton Hein Eikenaar Tilburg Een ambulance van de Tilburgse GGD tijdens de pokkenepidemie van 1951. foto bhic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56