II Kandidaten wijkraad Dullaert Sloop Hof te Zandeplein begint deze maand 7 FRIENDS OF FOLK AXEL Een stukje Ierland in Axel. Dat is het idee achter de jaarlijkse Ierse avond van Friends of Folk. Zaterdag speelt Friends of Folk weer in De Halle in Axel, dat voor de gelegenheid een make-over krijgt. De zaal wordt omgebouwd tot Ierse pub. ,,Dat er eigenlijk veel meer mensen in kunnen, daar gaat het niet om", legt Jan Hamelink (trek en mondharmonica) uit. ,,We wil len de echte Ierse pubsfeer bren gen en daarom moeten er wat stoelen uit, zodat het gezellig ge maakt kan worden. Mensen mo gen ook hun glazen mee naar bin nen nemen. Het zal vast wat later worden." Gastmuzikanten Gitarist Dick Busch toont het draaiboek voor de avond. De zes- manformatie krijgt in Axel bezoek van drie gastmuzikanten. Gitarist Teun Alonsius, doedelzakspeler Toby de Brouwer en Marieke Smallegange op de tin whistle. Al les is keurig gepland. ,,Maar we zijn nooit op tijd klaar." Busch haalt zijn schouders op. Geeft allemaal niks. Het is folk, het is Iers, er mag gelachen worden. Eerst en vooral zijn de Friends of Folk vrienden. Het is al lemaal niet zo strak volgens Ha melink. ,,Je hoeft niet perfect te spelen, als je de sfeer maar over brengt." Friends of Folk bestaat net iets langer dan tien jaar. De liefde voor Keltische muziek is veel eerder ontstaan. Zeker bij Jan Hamelink. Hij moet diep graven in zijn ge- heugen. ,,Ik was vroeger al gek van Schotse muziek. Terwijl mijn vrienden liedjes van Elvis Presley zongen, zong ik over de Bonnie banks of Loch Lomond." De al lang sudderende liefde kwam tot ontbranding dankzij be zoeken aan Ierland. Aanvankelijk omdat zijn dochter er woonde en hij er met zijn shantykoor optrad. ,,De kust, de pubsfeer, de enorme gastvrijheid. Je moet niet in de grote steden zijn. Mij trekt het platteland meer." ,,En hij heeft vervolgens mij aangestoken", ver- Ik schrijf soms zelf Engelse teksten, maar ik maak dan wel altijd nog een Zeeuws-Vlaamse versie klaart gitarist Busch. Hij kent in middels ook de weg. ,,We gaan er nu met de band voor de achtste keer heen." De liefde voor het ei land en zijn cultuur is altijd geble ven. Als de liefde ontbrandt gaat die volgens Hamelink echt nooit meer over. Ik zou er best willen wonen, het is wel een beetje hetzelfde als Zeeuws-Vlaanderen. Maar ja, ik wil hier ook niet meer weg." In de Halle brengt de groep veel bekende folkliedjes, maar ook ei gen werk, onder meer in Zeeuws Vlaams dialect. Hamelink is een van de schrijvers. ,,Ik schrijf soms zelf Engelse teksten, maar ik maak dan wel altijd nog een Zeeuws- Vlaamse versie. We zingen ook in het Iers, en ja dat gaat eigenlijk best goed. Het is een groot voor deel als je in Zeeuws-Vlaams dia lect praat. Het zijn dezelfde keel klanken en dan lijkt het nogal snel op Iers. We hebben in ieder geval nooit klachten gehad." Alle 3500 inwoners van de Dul- laertwijk waren maandagavond uitgenodigd in Den Dullaert om elkaar te ontmoeten, het jubileum van de wijk te vieren en te praten over wat er goed is of beter kan. Er kwamen 160 mensen af op het ver jaardagsfeestje met taart, bubbels en een film over de wijk. Die wijk ontstond zo'n zestig jaar geleden rondom het voormalige Liduinaziekenhuis en ligt in de voormalige Dullaertpolder. Er staan 1500 woningen en er zijn veel voorzieningen, maar een voltallige Aan het eind van de avond stond de teller op zes potentiële wijkraadleden wijkraad, als schakel tussen inwo ners en gemeente, ontbrak nog. Willy Waumans, die in 1993 aan de wieg stond van de wijkraad, stond er de laatste tien jaar alleen voor. ,,En dat in de grootste 'waik', dat vinden we jammer'', zei wet houder Diana van Damme. Ook burgemeester Jan-Frans Mulder riep de inwoners op: „Wie! Vin gers omhoog!" De oproep had het gewenste effect, aan het einde van de avond stond de teller op zes po tentiële leden. Binnenkort wil de gemeente Hulst met hen om tafel. Pinautomaat Omdat een wijkraad maandag avond nog ontbrak, wilde Hulst weten wat er leeft onder inwoners. Dat gebeurde aan de hand van drie vragen: wat zou je anders willen zien, wat is top en wat is leuk om samen te doen. Dat leverde ideeën op voor onder meer een pinautomaat. Burgemeester Mul der: ,,We gaan ons ervoor inzetten om een pinautomaat bij Den Dul- laert te krijgen." Het plein wordt opnieuw ingericht, nadat landbouwmechanisatiebe- drijf Weemaes is verhuisd naar be drijventerrein Hoek en Bosch. De panden gingen eind vorig jaar over naar de gemeente Hulst, die er grootse plannen mee heeft. De eer ste stap is de sloop van de voorma lige bedrijfsgebouwen van Wee- maes en drie leegstaande woningen op het plein. Over de precieze in vulling van het Hof te Zandeplein is de gemeente Hulst is nog met meerdere partijen in gesprek. Er wordt sowieso gedacht aan een mix van verschillende woningen, waar onder sociale huurwoningen. Zo ver is het nog niet, na de sloop moet eerst nog een bodemsanering wor den uitgevoerd. Tientallen jaren stond er een tankstation op het plein en de bodem is daardoor ver ontreinigd. Die werkzaamheden beginnen naar verwachting na de bouwvakvakantie. Afgelopen december stelde de Hulster gemeenteraad 360.000 euro beschikbaar voor de sloop en bodemsanering. woensdag 4 maart 2020 De Halle omgetoverd in Ierse pub Guido van der Heijden Axel Friends of Folk repeteert: Dick Busch op gitaar, Piet de Haan zang en Jan Hamelink met trekzak. Links rechts Wout van de Broek. foto anne hana - Jan Hamelink, Friends of Folk op de rug gezien Gerrie Romeijn, Friends of Folk, Ierse avond, za terdag in De Halle in Axel, aan vang 20.00 uur. Entree kost 10 euro. De grootste wijk van Hulst en geen voltallige wijkraad? Dat kan niet, vindt het gemeentebe stuur. Dat gaat veranderen: het zestigjarig jubileum van de Dul- laertwijk werd succesvol aange grepen om inwoners warm te maken voor de wijkraad. Sophie Stockman Hulst De grote metamorfose van het Hof te Zandeplein in Klooster- zande begint deze maand. Dan gaan de leegstaande gebouwen tegen de vlakte. Sophie Stockman Kloosterzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54