II Burgemeester ontkent betrokkenheid bij klimaatactie 7 OPROEP BRIEF AAN GEMEENTE Thuis scheiden ze afval. Op school doen ze dat niet. Dat is raar, vinden de leerlingen uit groep 7 van de School met de Bijbel uit Nieuwerkerk. Zij vragen de gemeente om hulp. Zodat ook scholen op Schouwen- Duiveland hun afval gescheiden kunnen inzamelen Arie Zevenbergen en Daniël van de Velde hebben namens de school een brief aan burgemeester en wet houders en aan de gemeenteraad geschreven. ,,Op zo'n brief moeten ze wel antwoord geven." Het scheiden van afval is belangrijk, vertellen de jongens: ,,Zodat de natuur schoon blijft en dieren niet doodgaan." Maar daarbij hebben ze hulp no dig van de gemeente. Op school wordt papier in een aparte doos gegooid, maar GFT en plastic gaan op één grote hoop met restafval. De gemeente zou ervoor moeten zorgen dat er gescheiden afvalcon tainers op de scholen worden ge plaatst en dat die ook worden ge leegd. Ook thuis kan er worden meegeholpen aan het terugdrin gen van de berg afval op school. Rhodé Flikweert en Noëlle Kap- tein schreven een brief aan de ou ders met het verzoek voortaan herbruikbare bekers mee te geven en koekjes niet in een plastic zakje te doen. Koos de Vuilnisman De leerlingen kregen gisteren een lesje in afval van Koos de Vuilnis man van NatuurAvontuur!. Samen rekenden ze uit dat er alleen al in hun eigen school elk jaar 12.960 pakjes drinken worden leegge- slurpt. Dat zijn héél véél plastic rietjes en met plastic bedekte kar- tonnetjes. ,,Je eigen brooddoos en drinkbeker meenemen, is veel be ter", klinkt het in koor. Als het af val dat overblijft dan ook nog Je eigen brooddoos en drinkbeker meenemen is veel beter wordt gescheiden, sla je een me- gaslag. Koos de Vuilnisman: ,,Zo bespaar je veel geld én je spaart de aarde." Chocoladebroodjes De kinderen van meester Koen Korpershoek bleken snelle leerlin gen. Om Koos de Vuilnisman te bedanken voor zijn afvalverhaal kochten ze voor hem twee choco ladebroodjes. Die waren niet ver pakt in een plastic zak maar in een grote kartonnen doos. ,,We heb ben heel veel geleerd", vertellen ze na afloop met z'n allen. Waar ze vooral geschokt door zijn, is dat zwerfafval zo'n groot effect heeft. ,,Als je een Oreopapiertje in de eendenpit of in de Oosterschelde gooit dan eet een vis 'm op. En die vis wordt weer gegeten door een grotere vis. En die weer door een nóg grotere of door een vogel. Dat is hartstikke slecht." Ze hopen dat de gemeente snel met een oplossing komt. „Jullie kunnen een voorbeeld zijn voor heel Schouwen-Duiveland", denkt Koos de Vuilnisman. Op verschil lende plaatsen in het land wordt gewerkt aan afvalvrije scholen. Delfgaauw geeft aan dat er sprake is van een vervelend misverstand. Delfgaauw had de burgemeester tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente op 6 januari gespro ken over het plan van een open briefin het lokale weekblad Wereld regio eind april. Rabelink heeft zich bij die gelegenheid 'als privéper- soon' waarderend uitgelaten over het plan, zonder verdere intenties, zegt Delfgaauw. Dat Rabelink dan toch op de lijst terecht is gekomen, en ook nog eens nadrukkelijk vermeld als bur gemeester, komt door de werk wijze van de initiatiefnemers, legt Delfgaauw uit. De actiegroep heeft meer dan 120 namen verzameld van inwoners van Schouwen-Duive- land, die worden benaderd voor een steunbetuiging. Op de lijst die gis teren naar buiten kwam als 'de eer ste 24 van het comité van aanbeve ling', was de naam van de burge meester per abuis overgenomen van de werklijst, aldus Delfgaauw. In de bewuste brief worden in woners en raad opgeroepen zich achter het verklaren van de nood toestand te scharen, in verband met de dreigende forse zeespiegelstij ging de komende eeuw. Burgemeester Gerard Rabelink is verbaasd dat zijn naam bij het 'co mité van aanbeveling' staat van een open brief over de klimaatverande ring. De burgemeester laat in een reactie op het artikel in de PZC we ten de brief nooit te hebben gelezen en dus ook niet te hebben onderte kend. ,,Ik onderteken nooit iets dat po litiek gevoelig ligt", zegt de burge meester. ,,Ik heb ook niemand iets dergelijks toegezegd. Toen ik dat zo in de krant las, verslikte ik me bijna in mijn boterham." Rabelink heeft direct contact gezocht met één van de initiatiefnemers achter de kli maatactie. Woordvoerder Remko woensdag 4 maart 2020 'Willen ook op school afvalscheiden' Esme Soesman Nieuwerkerk Arie Zevenbergen (links) en Daniël van de Velde (rechts) met in hun handen de brief die zij schreven aan het gemeentebestuur, in een ge recyclede envelop. Op de achtergrond hun klasgenoten uit groep 7 van de Nieuwerkerkse School met de Bijbel en achterin Koos de Vuil nisman (Theodoor Braaksma) en meester Koen Korpershoek. foto ernesta verburg -heel groep 7 in koor Marcel Modde Burgemeester Gerard Rabe- link refereerde in zijn toespraak bij de herdenking van de Wa tersnoodramp vorige maand wel aan de noodzaak alert te blijven op de klimaatverandering en zeespiegelstijging. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50