I CORONAVIRUS Aangescherpt reisadvies: mijd voorlopig Noord-Italië 4 Update Het coronavirus lijkt de bakens te hebben verzet van China naar de rest van de wereld. Op alle continenten slaat de onzichtbare vijand toe. Een overzicht. Aantal besmettingen wereldwijd: 91.783 Aantal doden wereldwijd: 3123 Aantal besmettingen in Nederland: 24 Bh AZIE: VIRUS IN OPMARS BUITEN CHINA De tweede helft van afgelopen week was daar opeens de opvallende trend breuk. Voor het eerst werden er meer coronabesmettingen vastgesteld bui ten dan binnen China, waar het virus december vorig jaar opdook in de mil joenenstad Wuhan. Die trend zet door. Het virus lijkt in China aan een aftocht bezig, met maandag 'slechts' 125 besmettingen. Buiten China was dat een veelvoud. Inmiddels is de eer ste van zestien noodhospitaals in Wu han weer gesloten. De teller stond gis teren voor China op ruim 80.000 be smettingen en bijna 3000 doden. Slecht nieuws voor Azië: veruit de meeste besmettingen vinden nog steeds op dat continent plaats, met Iran, Zuid-Korea en Japan als belang rijkste zorgenkindjes. Iran meldde gis teren dat het dodental er gestegen is tot 77; het hoogste aantal in Azië bui ten China. In Iran overleed onder meer een vertrouweling van ayatollah Ali Khamenei aan het virus, zeker 23 parlementsleden zijn ziek. Het land heeft het leger ingezet om het om zich heen grijpende virus te bestrijden. Ook in Zuid-Korea (ruim 5000 be smettingen, 34 doden) is de onzicht bare vijand nog lang niet verslagen. Een van de grootste virushaarden is een kerkgemeenschap in Daegu. Liefst 9300 leden van de kerk worden getest, ze moeten voorlopig allemaal thuis- blijven. In grote Aziatische landen als India en Indonesië is het aantal pa tiënten tot dusver zeer beperkt. De vraag is wat er in Noord-Korea gebeurt. Staatshoofd Kim Jong-Un presenteert zijn land als een onneem bare vesting voor corona, maar des kundigen vrezen het ergste voor de communistische dictatuur. ,,Ik ben er 100 procent zeker van dat Noord-Ko- rea al geïnfecteerde patiënten heeft", zegt Nam Sung-wook, een Noord-Ko- rea-expert in Zuid-Korea. VS: TOCH NIET ZO 'VERY WELL UNDER CONTROL' De Amerikaanse president Donald Trump beschouwt het coronavirus als een varkentje dat hij en zijn regering wel even zullen wassen. Vanaf de eer ste besmetting in de Verenigde Staten houdt Trump vol dat het virus 'very well under control' is. Hij vergeleek het virus tijdens een verkiezingsbijeen komst in South Carolina met de nor male griep. Corona zou in april wel weer zijn verdwenen door het war mere weer. Kritiek van de Democraten op de aanpak van de Republikeinse regering noemde Trump 'hun nieuwe hoax'. Ook zei de president tijdens een staatsbezoek in India dat 'heel wei nig' mensen besmet waren en dat die 'allemaal beter werden'. Inmiddels zijn in de VS zes mensen aan het virus overleden. Het aantal coronabesmettingen is de honderd gepasseerd, verdeeld over zeker vijftien staten. Zes Besmettingen in Europa 51 147 132 24 21 21 13 5 3 3 2 1 1 1 1 woensdag 4 maart 2020 GO Iran heeft tijdelijk 54.000 gevangenen vrijgelaten om verspreiding van het virus in de overvolle ge vangenissen te stoppen. Frankrijk heeft 120 scho len gesloten om versprei ding van het virus te voor komen. Vier mensen zijn inmiddels overleden. Japan heeft het recht om zonodig de Olympische Spelen uit te stellen naar eind 2020. Volgens het IOC gaan de spelen ech ter gewoon door. Minister Bruins (Medi sche Zorg) gaat volgende week niet mee op staats bezoek naar Indonesië vanwege het virus in Ne derland. In de regio Valencia is de eerste Spanjaard overle den aan het virus. Hij is al gestorven op 13 februari. De WHO probeert nep- nieuws rond het virus in te dammen met een account op het populaire TikTok. Het wereldkampioen schap Superbike, een klasse in de motorsport, dat op 14 en 15 maart in Qatar zou worden gehou den, wordt uitgesteld. In Abu Dhabi zat gisteren nog één Nederlander in afzondering. Hij is de laat ste van 45 landgenoten die in hotels in quaran taine zaten. Stichting AAP in Almere heeft alle rondleidingen voor deze maand ge schrapt. De stichting wil geen risico nemen met de vaak kwetsbare dieren. Transavia voert 10 pro cent minder vluchten uit naar Italië in verband met de afgenomen vraag. Kijk op de site bij /video Overzicht van het laatste nieuws over het virus. Op elk continent weet het virus zijn vlaggetjes te planten Chris van Mersbergen DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Noord-Italië aan gescherpt. Het raadt Nederlan ders af naar het gebied af te rei zen als dat niet noodzakelijk is. Het departement doet dat op ad vies van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), dat 'zo snel mo- gelijk'een stren- ger reisadvies wilde. Anders dreigt het dweilen met de kraan open te worden, zei het hoofd In fectieziekten van het instituut giste ren. Tot dusver gold het advies van het ministerie om alleen af te reizen als dat nodig is, het 'oranje' reisadvies, alleen voor een klein gebied ten zuiden van Mi laan. Dat is nu uit gebreid tot heel Noord-Italië. Een aantal gemeenten in Noord-Italië die zijn afgegrendeld vanwege de uit braak van het virus kunnen beter helemaal worden gemeden, adviseert Buiten landse Zaken. Italië is binnen Europa het zwaarst getroffen land. Het telt in middels 2500 be smettingen, 79 mensen zijn aan het virus overle den. GRI Italië Frankrijk Duitsland Spanje Ver. Kon. Zwitserland Noorwegen Nederland Oostenrijk Zweden België Kroatië I 9 Griekenland I 7 Denemarken I 6 Finland I 6 Tsjechië I Rusland I Roemenië I Portugal I Litouwen I Luxemburg I Andorra I Ierland I Oekraïne I 1 Estland I 1 Wit-Rusland I 1 Letland I 1 FJ25Ö0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4