Kritiek op invulling commissie bij Justitie NIEUWS 3 Rechtszaak in strijd tegen 5G Tramschutter Gökmen Tanis zorgde gisteren opnieuw voor opschudding door een slachtoffer ernstig te schofferen. Net als maandag werd hij door de rechtbank uit de zaal verwijderd. De tweede dag van het proces tegen Gokmen Tanis (38) stond in het te ken van aangrijpende en emotio nele slachtofferverklaringen. Nabe staanden van de vier omgekomen slachtoffers kregen de kans om ui ting te geven aan hun gevoelens, maar ook de mensen die de tram aanslag hebben overleefd kregen het woord. Aangrijpend was het verhaal van de 21-jarige studente Eline. Zij sprintte op de dag van de aanslag naar de tramhalte om nog net de aanstormende tram te kunnen ha len. Eenmaal in de tram leunde ze tegen de deur en stuurde een app- bericht aan haar vriend. Toen de tram begon te rijden zag ze een man 'Allah akbar' roepen, en ver volgens een ander jong meisje neerschieten. 'Dit kan niet echt zijn', dacht ze. Toen de tramdeuren opengingen en zij de tram uit sprong, verzwikte ze haar enkel. ,,Op dat moment wist ik dat ik de lul was. Ik probeerde nog weg te kruipen, maar ik wist wat er zou ge beuren.'' Tanis schoot op haar, waardoor ze zwaargewond raakte. Ze lag negen dagen in coma en on derging zes operaties. Tot slot richtte ze zich tot de man die haar leven verwoestte. ,,Eén ding is zeker. Gökmen, jij hebt mij niet verslagen. En dat zal je ook nooit lukken.'' „Jammer, jammer'', zei die op zijn beurt terug. Die op merking sneed iedereen in de zaal door de ziel en zorgde voor veel tu mult, scheldkanonnades en tranen. Rechtbankvoorzitter Veldhuizen besloot daarop Tanis opnieuw uit zijn zaal te verwijderen. ,,Ik geef niets om jullie'', schreeuwde Tanis nog naar het verbouwereerde en huilende publiek. Eén ding is zeker. Gökmen, jij hebt mij niet verslagen. En dat zal je ook nooit lukken Eerder op de dag had René Ver schuur, de vader van de doodge schoten Roos (19), zich ook al recht streeks tot Tanis gewend. Hij schoof zijn stoel zo aan de spreektafel dat hij Tanis kon aankijken. Hij wilde de man die zijn dochter dood schoot in de ogen kunnen kijken. Net als maandag hoorde Tanis alles wat er werd besproken lachend aan. ,,Je kunt wel lachen, maar als jij dood bent, dan lach ik'', zei Ver schuur. ,,Ik spreek nu over mijn dochter, mijn alles. Mijn dochter die geen onderscheid maakte in wie ze toeliet in haar leven. Het maakte Roos niet uit waar haar vrienden vandaan kwamen of welke geloofsovertuiging ze had den. Een van haar beste vrienden was een moslim. Maar jij hebt die dag in de tram bewust en kenne lijk alleen op westers ogende mensen geschoten.'' Nergens veilig De nabestaanden die gisteren spraken vertelden op hun eigen manier hoe de aanslag op 18 maart 2019 hun levens voorgoed veran derde. ,,Ik slaap niet alleen, heb nachtmerries, mijn vertrouwen in de mens is weg. Ik loop niet zo maar meer over straat. ik blijf ach ter m'n rug kijken. Ik voel me ner- gens meer veilig. Zelfs thuis niet meer, in m'n eigen bed'', zei Mela- nie. Zij werd in de tram beschoten en raakte zwaargewond. Een zus van de doodgeschoten Rinke vertelde hoe bang haar broer moet zijn geweest tijdens die afgrijselijke minuten in de tram. ,,Rinke heeft een vreselijke dood gehad. De angst die Rinke heeft gehad toen hij niet kon vluchten. Rinke trok aan de nood rem en hielp mensen door het raam te vluchten. Zo was hij. Maar hij kon niet vluchten. Toen hij uit het raam sprong, werd een schot hem fataal. Mijn moeder huilt elke dag. En mijn vader is woest. 18 maart besloot deze gek het le ven van Rinke te beëindigen." De rechtszaak tegen Tanis wordt morgen hervat. Dan maakt het Openbaar Ministerie ook de strafeis tegen Tanis bekend. Het gaat om oud-vakbondsbe stuurder Edith Snoeij en de Rotter damse Ombudsman Anne Mieke Zwaneveld. Beiden zaten in het eerste bestuur van het Huis voor Klokkenluiders dat op 1 juli 2016 werd geopend. Het instituut moest melders van misstanden helpen, maar mondde uit in een stammen strijd waarin bestuursleden elkaar volstrekt tegenwerkten. Na affaires zoals rond het WODC, waarin een klokkenluid ster van justitie werd afgeluisterd, moet de nieuwe integriteitscom- missie een veilige plek zijn voor melders van misstanden. ,,Het is goed zo'n commissie in te richten, maar dan moeten daar wel mensen in zitten die vertrouwen wekken. Dat is nu niet het geval", vindt SP- Kamerlid Ronald van Raak. Toen het bestuur van het Huis na anderhalf jaar opstapte, was nog geen van de honderd klokkenlui ders geholpen. Zij dienden meer dan 25 klachten in. Eén van hen is een klokkenluider die misstanden in de gemeente Venlo aankaartte. Het Huis zou zijn zaak in onderzoek nemen, maar volgens hem heeft Zwaneveld dat in haar eentje geblokkeerd. ,,Het Huis voor Klokkenluiders is vol strekt onbetrouwbaar gebleken", zegt hij. Zwaneveld wil niet ingaan op in dividuele zaken, maar wil wel kwijt dat ze het 'verschrikkelijk' vindt wat er in het Huis voor Klokkenlui ders is gebeurd. ,,Maar toen ik deze vacature zag, heb ik niet getwijfeld om te reageren. Ik heb al lang affi niteit met integriteit, ook bijvoor beeld als voormalig officier van jus titie in rijksrecherchezaken. woensdag 4 maart 2020 Beledigende Tanis verergert het leed -1 V-'V J ajrtf^vtr Gökmen Tanis in de rechtbank, met geheel links zijn advocaat André Seebregts. foto anp/aaloys oosterwijk GO Yelle Tieleman Utrecht —Eline, slachtoffer Er is kritiek op de samenstelling van de nieuwe integriteitscom- missie bij Justitie en Veiligheid. Twee van de drie aanstaande bestuursleden moesten eerder opstappen bij het Huis voor Klokkenluiders na interne ruzies en nul opgeloste zaken. Koen Voskuil Den Haag DEN HAAG In een uiterste po ging de uitrol van 5G te stop pen, begint de Stichting Stop5GNL een rechtszaak tegen de Nederlandse Staat. Volgende maand dient een kort geding bij de rechtbank Den Haag. Volgens de stich ting is de uitrol van 5G, de nieuwste generatie supersnel mobiel internet, onrechtmatig omdat burgers onvoldoende zouden worden beschermd tegen de risico's van mobiele straling. In juni is al de eerste frequentieveiling, daarom wil de stichting haast maken. De zaak dient op 21 april. René Verschuur (tweede van links), de vader van slachtoffer Roos Verschuur, arriveert voor de tweede procesdag, ANP/ JEROEN JUMELET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3