Wonen op Duinhelm lukt misschien toch II 7 WESTKAPPELS KOOR HONDERD JAAR Nog steeds moet Jozien Slabber lachen als ze terugdenkt aan de doop van de PSD- veerboot Prinses Juliana in 1985. Het Westkappels Koor was erbij en door het rijkelijk vloeien van champagne wilden de leden maar wat graag zingen. Zo graag dat ze zich niet meer hielden aan het programma. Thuis in haar woning in Westkapelle laat de voor zitster van het Westkap pels Koor foto's zien van die dag op de werf in Giessen waarbij prinses Juliana vrolijk in gesprek is met een aantal leden van dat koor. De leden, allemaal gekleed in Walcherse dracht, staan er ook allemaal lachend bij. Slab ber: ,,Het was echt een leuke dag. En in de bus terug kwamen er nog meer flessen champagne tevoor schijn." Het koor bestaat honderd jaar en dat wordt vrijdag 13 maart gevierd met een expositie en fototentoon stelling in het Polderhuis in West kapelle. Twee jaar geleden durfden Jozien Slabber (sopraan) en Jan van Loon (bas) er nog geen geld op te zetten dat het koor het hon derdjarig bestaan zou halen. De aanwas van jongeren is namelijk al Ze kan nu nog niet zeggen hoeveel woningen mogelijk zijn. ,,Daar doen we nog onderzoek naar." Daarmee willen ze de gemeente wel laten zien dat Oostkapelle niet alleen tegen verplaatsing van het sportpark is, maar dat dorpsraad en sportverenigingen ook bereid zijn mee te denken hoe er geld gevon den kan worden voor nieuwbouw en renovatie van scholen, gymzalen en dorpshuizen. Van Stiphout be twijfelt echter of door herschikking de woningbouw op Duinhelm vol doende geld opbrengt om ook in andere dorpen scholen en andere voorzieningen te bouwen en te re noveren. Het huidige college is gevallen over de mogelijke verplaatsing van Duinhelm naar de rand van Oost- kapelle en het plan om in Westka- pelle verenigingsgebouw Herrijst te verkopen. De fractie van DTV trok twee weken geleden de steun in omdat ze tegen verplaatsing en ver koop is. Momenteel onderhandelen PvdA/GL, CDA en DTV over de vorming van een nieuw college. Van Stiphout benadrukt dat dorpsraad en verenigingen abso luut geen vakantiewoningen op Duinhelm willen. ,,Wel woningen voor starters en senioren." En ze doet de onderhandelaars ook nog een suggestie aan de hand als ze op zoek zijn naar extra geld. ,,In Rot terdam betalen toeristen 6,5 pro cent van de kale overnachtingsprijs als toeristenbelasting." In Veere be talen ze 1,30 per persoon per nacht. Ze denkt dat via de Rotterdamse Veere is qua belastingen één van de goedkoopste gemeenten heffing er meer kan binnenkomen. Voorzitter Hans Minderhoud van de dorpsraad Westkapelle denkt ook dat woningbouw aan de Mo lenwal in zijn dorp geld op kan le- veren voor nieuwbouw of renovatie van scholen en andere dorpsvoor zieningen. Daar staat nu nog de oude sporthal. En verder denkt hij dat via een 'geringe verhoging' van de gemeentelijke belastingen er ook geld gevonden kan worden. ,,Veere is qua belastingen één van de goedkoopste gemeenten van Zeeland. Een kleine verhoging kan wel." Hij stelt dat verkoop van Her rijst voor de dorpsraad en de ver enigingen van Westkapelle onbe spreekbaar was en is. ,,Wij hebben er geen vertrouwen in dat het con tractueel zo geregeld kan worden dat bij verkoop verenigingen altijd gebruik kunnen maken van Her rijst." jarenlang niet meer dan een droom. Zij: ,,We vragen het zo vaak, kom toch bij ons, dat is leuk. Maar niemand komt." Dat is vol gens haar een heel verschil met vroeger. ,,Toen vonden ze het leuk om een avond naar het koor te gaan. Nu zijn ze blij als ze een avond thuis zijn." Het koor telt momenteel twaalf mannen en dertien vrouwen en ze treden zo'n acht tot tien keer per jaar op. ,,In klederdracht. Daar zijn wij om bekend." Honderd jaar geleden was er eerst het gemengd koor de Noord- zeegalm in Westkapelle. Bij gebrek aan mannenstemmen, werd het al In de bus terug kwamen er nog meer flessen champagne tevoorschijn snel omgevormd in het Westkap- pels Dameskoor. Het trad op in binnen- en buitenland en ver zorgde ook de nodige radio- en te levisieoptredens. Slabber wijst bij voorbeeld naar een foto van het koor dat in 1950 meewerkte aan de film De dijk is dicht van Anton Koolhaas. En de leden van het koor gingen na de Tweede wereldoorlog ook in klederdracht het land in om te collecteren voor de wederop bouw van Westkapelle. ,,Want bijna alles hier was verwoest." Begin deze eeuw was het aantal leden zo teruggelopen dat het koor weer werd opengesteld voor man nen. Dat was volgens Slabber de redding. Maar ze ziet de toekomst zorgelijk tegemoet. Dat doet ook Jan van Loon. ,,Het is niet dat de huidige leden niet willen doorgaan. Maar door gehoorproblemen moeten ze soms stoppen. En aanwas is er niet tot bijna niet." Ondanks dat, zeggen ze allebei volmondig dat de repeti ties en optredens nog steeds heel leuk zijn. ,,Er wordt veel gela chen." Zaterdag 28 maart is er in West- kapelle Herrijst een jubileumuit voering. Dan treedt ook het shan- tykoor De IJsselmannen op. Tot verontwaardiging van Slab ber is het Westkappels Koor uitge loot voor Middelburg Vólkoren op 7 juni. Strijdvaardig: ,,Maar wij gaan daar zingen hoor. Wij treden hoe dan ook op in Middelburg. We hebben al veertien keer daar opge treden en in ons jubileumjaar doen we dat ook!" woensdag 4 maart 2020 Westkapelle zingt, maar hoe lang nog? Emile Calon Westkapelle Woningbouw op sportpark Duin helm in Oostkapelle is misschien toch mogelijk zonder de voet balvelden en tennisbanen te ver plaatsen. De dorpsraad onder zoekt samen met de sportver enigingen wat precies kan, aldus voorzitter Marion van Stiphout. Door een andere indeling ont staat er volgens haar ruimte voor woningen. Ze wijst bijvoor beeld op de parkeerterreinen rond het park. ,,Die zijn echt niet allemaal nodig." Emile Calon Oostkapelle -Hans Minderhoud, dorpsraad Jan van Loon en Jozien Slabber houden een foto vast van toen het koor na de oorlog in Utrecht was om te collecteren voor de wederop bouw van Westkapelle. De moeder van Jozien Slabber, Johanna Lous, staat op de achterste rij, tweede van links. foto boaz timmermans -Jozien Slabber, voorzitster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39