Boeren bundelen krachten tegen inbrekers Bruse hulpverleenster voor de veiligheid even weg uit Lesbos -2°C buiten, 120+ zenders Kies voor het Flexpakket 5 Dieven gps gaan eerst op verkenning en komen twee weken later terug Ze kunnen het scenario zo uitteke nen. Een busje parkeert op een boe renbedrijf. De personen die uit stappen, vragen de boer naar moge lijkheden voor caravanstalling, of zeggen dat ze tuinmeubels verko pen. ,,Dan zijn ze aan het aftasten, de omgeving aan het verkennen. Twee weken later komen ze terug om in te breken'', zegt Jolien Barbé van landbouwleverancier Vervaet in Biervliet. Zo is het al meerdere keren ge- beurd in Zeeuws-Vlaanderen. De dieven hebben het vooral gemunt op de peperdure gps-systemen die in trekkers zitten. Dat is een onmis baar onderdeel voor precisieland- bouw. Als een boer bijvoorbeeld in zaait, onthoudt het systeem precies Er zijn al tientallen systemen gestolen in Zeeuws-Vlaanderen waar hij wel en niet geweest is. ,,Er zijn al tientallen systemen gestolen in Zeeuws-Vlaanderen", zegt Bert de Bruijckere van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO). ,,Een systeem kost zo twintigduizend euro." Vorige week arresteerde de politie twee mannen uit Litouwen. Ze zouden door het stelen van gps-systemen miljoenen euro's hebben buitgemaakt. De die ven reizen op hun rooftocht heel het land door. ,,Ik zag eens een busje met Zwitsers kenteken. Dat herkende ik, want in de Achterhoek werd dat busje gezocht na een dief stal", zegt Barbé, die met Vervaet leverancier is van de gps-systemen. Volgens Patrick Uitdewilligen van New Holland, dat ook allerhande landbouwmachines verkoopt, ope reren de dieven graag in de grens gebieden. ,,Als ze in het vizier zijn, vluchten ze gelijk de grens over." Tot hun eigen verbijstering zien boeren en leveranciers regelmatig dat buitenlanders hun gestolen gps-systemen op internet te koop aanbieden. ,,De politie en verzeke raars zeggen dat het te duur is om ze terug naar Nederland te halen", aldus De Bruijckere. ,,Daar is blijk baar weinig tegen te doen." Dus komen ze zelf in actie. Als een ver dacht voertuig door de polders rijdt, wordt dat direct gemeld op de Als iemand tien kilometer verderop een verdacht busje signaleert, ga je toch beter opletten groepsapp. ,,Als iemand tien kilo meter verderop een verdacht busje signaleert, ga je toch beter oplet ten", zegt De Bruijckere. Zeker in deze tijd is extra waak zaamheid nodig. In het voorjaar gaan de trekkers weer massaal het land op. Barbé: ,,Ze hoeven je maar te volgen om te weten waar je trek ker staat." Kunnen de boeren hun gps-systemen niet gewoon uit de tractor halen en mee naar binnen nemen? ,,Dan breken ze bij je thuis in. Bovendien is het systeem dan niet verzekerd, omdat het dan on der de inboedelverzekering valt", aldus Uitdewilligen. Ze gebruiken drones Boeren moeten meer investeren in preventieve maatregelen als ver klikkers of honden. De dieven gaan namelijk uiterst secuur te werk. Ze gebruiken drones en door wifi-sig- nalen te verstoren, maken ze came ra's onklaar. Volgens Uitdewilligen begint alles echter met bewustwor ding. ,,Er zijn nog te veel boerenbe drijven waar je overdag gewoon binnen kunt stappen. Dat kan echt niet meer." Debora Molenaar uit Bruinisse werkt als hulpverleenster in het vluchtelingenkamp Moria op Lesbos. Maar nu de Turkse president Erdogan de deur naar Griekenland wagenwijd heeft opengezet, is de vlam in de pan geslagen. Grieken zijn het beu. De Bruse en haar collega's moeten tijdelijk voor hun eigen veiligheid in hun huizen blijven. Medewerkers van de Stichting Bootvluchteling werden zondag op weg van kamp Moria door een woedende menigte uit hun auto's getrokken. De ruiten werden inge slagen met stokken en metalen staven. Tussen de relschoppers zitten inwoners van het eiland, maar ook leden van de Griekse extreem- rechtse organisatie Gouden Dage raad. Na de aanval hebben hulp verleningsorganisaties als A Drop in the Ocean en TeachBeyond be sloten Lesbos te verlaten. Stichting Bootvluchteling kijkt de situatie nog even aan, evenals de hulpor ganisatie EuroRelief waar Mole naar sinds augustus voor werkt. ,,We hebben gelijk te horen gekre gen dat we thuis moeten afwach ten tot we een seintje krijgen dat het weer veilig is om naar het kamp te gaan. Niemand heeft er iets aan als we onszelf ook nog in gevaar brengen", zegt de 24-jarige Bruse. Bang geworden Zelf zit ze voor een paar dagen in Athene. Donderdag gaat ze in principe terug naar Lesbos en hoopt dan weer aan het werk te kunnen. ,,De situatie is heftig en verandert continu. Nu is het uit de hand gelopen, maar niemand durft in te schatten hoe het mor gen of volgende week zal zijn. Het vervelende is dat de mensen in het kamp onze hulp juist nu extra hard nodig hebben. Ik heb vrou wen gesproken die heel erg bang waren geworden door alle toestan- den. We hopen maar dat die woede iets tijdelijks is." Het rommelt al een aantal we ken, vertelt Molenaar. De afgelo pen week is de spanning steeds verder opgelopen. Dorpen in de omgeving van het kamp hebben burgerwachten ingesteld. ,,Ik ben zelf ook een keer vriendelijk ver zocht een andere route te nemen." Hoe zeer ze de aanvallen ook af keurt, aan de andere kant snapt Molenaar wel dat de Griekse be volking de situatie zat begint te ra ken. ,,Het is de eerste keer sinds de Turkijedeal uit 2016 dat het zo uit de hand loopt. Europa heeft die tijd niet gebruikt om de vluchte lingenproblematiek op te lossen. En nu Erdogan de deur heeft opengezet, zien ze weer zo'n grote toename van vluchtelingen op gang komenDat heeft kwaad bloed gezet." Woede Dat die woede zich niet alleen richt op de vluchtelingen zelf maar nu dus ook tegen de hulpverle ners, komt volgens Molenaar om dat wordt gezegd dat de aanwezig heid van die organisaties juist vluchtelingen aantrekt. ,,Dat is een bepaalde visie, maar daar geloof ik niet in. Niemand zet zijn kind zonder hele goede reden op een boot voor een riskante overtocht. Ik ken gelukkig ook heel veel Grieken die dit allemaal afschuwelijk vinden en graag wil len helpen." Moria is feitelijk gebouwd voor de eerste opvang van drieduizend mensen. Toen Debora daar in au gustus aankwam, waren dat er al negenduizend. Hun aantal is in middels uitgegroeid tot tegen de twintigduizend. Hulporganisatie EuroRelief is specifiek verantwoordelijk voor de huisvesting van de meest kwets bare vluchtelingen in het kamp. internet tv bellen mobiel delta.nl/flex fff DELTA woensdag 4 maart 2020 GO Zeeuws-Vlaamse boeren hou den elkaar steeds meer op de hoogte van verdachte voertui gen. Alles stellen ze in het werk om meer inbraken te voorko men. ,,Onze systemen zien we op internet te koop staan." Bob Maes Biervliet - Bert de Bruijckere, ZLTO - Bert de Bruijckere, ZLTO Marcel Modde Lesbos Debora Molenaar met vluchtelingkinderen op Lesbos. foto privé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37