Sinds jaren weer actie bij de kerncentrale Mm 3 5Hs ZEELAND 3 Kaartenhuis dat lang zaam instort mwï tirfllll %- alleenstaanden als klant. Veelal vrouwen die gescheiden zijn of al leenstaand ouder, van wie de ex de alimentatie niet betaalt." Klanten die terugkomen De Voedselbank Schouwen-Duive- land heeft zo'n 45 klanten. Onder hen zijn altijd twee, drie gezinnen die al langer dan drie jaar komen, vertelt voorzitter Annelies Polet. ,,Soms zijn ze even weg, maar zie je ze een tijdje later weer terug." Hoe dat kan? „Sommige situaties zijn gewoon uitzichtloos. Als er te weinig geld binnenkomt om af te betalen, blijven mensen in de schulden zitten. Wij hebben heel veel cliënten die maar dertig euro per week krijgen. Daar kun je niet van rondkomen. Ik heb zelfs wel- eens meegemaakt dat er helemaal geen leefgeld was. Daar verwonder ik me over. Er is ook een gezin dat al twee jaar lang bezig is om het tra ject van de schuldhulpverlening binnen te komen, wat door allerlei oorzaken buiten hun schuld om niet lukt." Bewindvoerder kost geld Zonder bewindvoerders als oor zaak aan te wijzen, wil Polet wel kwijt dat er goede en slechte zijn: „Bovendien kosten ze zelf ook geld. Al gauw 170 euro per maand. Wordt een bewindvoerder ziek, dan ligt al les op zijn gat en kunnen de men sen ook niet verder. Wij hebben een gezin gehad dat zes jaar klant was; al die tijd losten ze schulden af. Je mag tussen de drie en vijf jaar doen over een schuldsaneringstra ject." Ze ziet een nieuwe groep klanten komen: ouderen zonder schulden die er niet in slagen rond te komen. „Veelal vrouwen die niet meer hebben dan AOW." Dat gebeurt op initiatief van Stich ting Wise. Zij ziet alle aanleiding om in actie te komen, nu de animo voor kernenergie weer lijkt toe te nemen. Van diverse kanten wordt aangedrongen op het langer open houden van de kerncentrale in Borssele, maar ook op het bouwen van een tweede centrale. ,,Wij vinden dat het tijd is om een tegengeluid te laten horen", zegt Gerard Brinkman van Stich ting Wise. ,,We willen duidelijk maken dat kernenergie gewoon niet de oplossing is." Dat gebeurt op twee fronten. De stichting houdt thema-avonden over 'het klimaat rond kernenergie' op vijf plaatsen in het land, waaron der op 15 april in wijkcentrum Hof van Buren in Middelburg (vanaf 19.30 uur). ,,Maar daarnaast gaan we ook weer actievoeren", zegt Brink man. Kernramp Tsjernobyl De datum van 26 april is allesbe halve willekeurig gekozen. Het is die dag 34 jaar geleden dat de kern ramp van Tsjernobyl gebeurde. ,,Verspreid over Europa vinden ac ties plaats, onder meer bij de kern- centrales van Doel en Tihange, maar ook bijvoorbeeld in Frankrijk, Tsjechië en Oekraïne. Wij dachten: We willen duidelijk maken dat kernenergie gewoon niet de oplossing is dan doen we daar ook aan mee." De actievoerders verzamelen zich om 14.00 uur op de Wilhelmi- nahofweg, de toegangsweg naar de hoofdpoort van de kerncentrale. Vanuit Middelburg wordt er een fietstocht naar de demonstratie ge- organiseerd. Bij het station in Goes vertrekken pendelbusjes richting Borssele. Kort manifest ,,Het is zeker niet de bedoeling om een heftige actie te voeren", zegt Brinkman. ,,Het moet een vreed zame middag worden, met muziek en enkele sprekers. Aan het pro gramma wordt nog gewerkt. Het is echt bedoeld als korte manifestatie om te laten zien dat we er zijn. Na anderhalf uur gaat iedereen weer naar huis." De stichting heeft geen idee hoe veel mensen zij kan verwachten. ,,Daar valt nog geen zinnig woord over te zeggen. Elk getal dat ik noem, is op drijfzand gebaseerd. We gaan de komende tijd werven en informatie verspreiden en dan zien we wel hoeveel mensen er ko men." 'Niet CO2-vrij' Het voornaamste punt dat Wise wil maken, is dat kernenergie nu ten onrechte wordt gepresenteerd als dé oplossing voor het klimaatpro bleem. ,,Terwijl dat absoluut niet het geval is", zegt Brinkman. ,,Er wordt steeds gezegd: kernenergie is CO2-vrij. Dat klopt misschien bij het proces van kernsplijting, maar bij de winning van uranium, het vervoer ervan, het bouwen van de centrales, alle transporten en de op slag van het kernafval komt wel de gelijk CO2 kijken. Uiteindelijk zijn de CO2-emissies van windenergie en kernenergie vergelijkbaar." woensdag 4 maart 2020 voor velen onmisbaar iüiiiji ?::T!i»i t Hans Bracke (links) overhandigt Renz van Leeuwen zijn wekelijkse pakket. foto ernesta verburg 'S-GRAVENPOLDER Bin nenkort is het drie jaar geleden dat Renz van Leeuwen uit 's-Gravenpol- der zijn eerste voedsel pakket ophaalde. Elke vrij dag moet hij naar Goes om gratis eten te halen voor zichzelf, zijn vrouw en hun kindje van zes. Van Leeuwen raakte na een ongeluk zijn werk kwijt en moest zijn huis verkopen. Wat overbleef was een flinke restschuld. ,,In drie jaar tijd is die schuld gegroeid van 100.000 euro naar 118.000 euro. Ik ben volle dig invalide verklaard en heb geen werk meer. Toen ik om hulp vroeg, kreeg ik te horen: er is maar één schuld, dan kom je niet in aanmerking voor schuldsanering. Het moesten er éérst meer worden." Die zijn er intussen. Van Leeuwen kan er met zijn pet niet bij. ,,Het is net een kaartenhuis dat in stort. Niet in één keer, maar heel langzaam." Kijk op de site bij /video Steeds meer Zeeuwen kunnen niet zonder pakket Oude tijden herleven bij de kern centrale in Borssele. Op zondag middag 26 april wordt er, voor het eerst sinds jaren, weer ge demonstreerd tegen kernener gie. Rolf Bosboom Borssele -Gerard Brinkman, Wise

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35