Eerst eten, dan aflossen Vrijheidsboulevard krijgt een vervolg Surrender steunt Hrieps met 'Nie kapot te kriege' Mokokhe 2 jP^ >'u" VOEDSELBANK JARENLANGE KLANTEN Commentaar Deze week kloppen weer tienduizenden Nederlanders aan bij de Voedselbank. Tienduizenden anderen hebben ook te weinig geld om gezond te kunnen eten, maar blij ven uit schaamte weg. In Zeeland zijn honderden mensen voor hun eten afhankelijk van de bedeling. Mensen kunnen door allerlei oorzaken in financiële nood raken. Eigen schuld, domme pech, ziekte, scheiding. In Neder land heeft iemand zonder inkomen recht op bijstand 'ter voor ziening in de algemeen noodzakelijke kosten van het bestaan'. Dat eten noodzakelijke kost is, hoeft geen nader betoog. Het is daarom onverteerbaar dat mensen in de bijstand of met een laag inkomen zoveel geld moeten doorschuiven naar hun schuldeisers, dat ze niet genoeg overhouden voor voedsel. Aflossen van schuld is nodig om weer wat perspectief voor de toekomst te krijgen, maar kan nooit bovenaan de lijst van nood zakelijke uitgaven staan. De top drie is eten, kleding en een dak boven je hoofd. Het Nibud komt voor voeding uit op een bedrag van plusmi nus dertig (kinderen) tot vijftig euro (volwassenen) per week per persoon. In Zeeland zijn mensen die met drie, vier tientjes per week hun hele gezin te eten moeten geven omdat het be lang van schuldeisers te zwaar weegt. Schuldhulpverleners, maar vooral de gemeenten moeten er op toezien dat mensen genoeg geld overhouden om letterlijk te overleven. Eten gaat voor aflossen. Aflossen van schuld kan nooit bovenaan de lijst van noodzakelijke uitgaven staan De Vrijheidsboulevard, de tentoon stelling in zeecontainers die op 31 augustus vorig jaar goed is bezocht in Terneuzen, krijgt een vervolg in Vlissingen. Van 25 april tot en met 5 mei is die in de Timmerfabriek voor iedereen te zien, daarna nog tien dagen voor scholieren. De Vrijheidsboulevard in Ter- neuzen was onderdeel van de lan delijke opening van de Viering 75 Jaar Vrijheid en trok 6000 mensen. ,,Toen vonden we het jammer dat de Vrijheidsboulevard niet langer kon blijven", zegt gedeputeerde Anita Pijpelink. ,,Het is fijn dat hij nu alsnog voor een breder Zeeuws publiek toegankelijk wordt." Talkshows Als opmaat voor het Bevrij dingsfes- tival op 5 mei kan het publiek vanaf 25 april in de Machinefabriek in Vlissingen de tentoonstelling be kijken over de bevrijding van Zuid Nederland. Dagelijks vinden er talkshows plaats en kan het publiek genieten van films, theatervoorstel- ALMANAK Zomaar ineens had zijn zus het opgevat zich te verdiepen in de provincie waar haar broer al een generatie lang woont. ,,Ik keek op de Facebookpagina van de PZC... Maar euh... stevige taal. Ik dacht dat die Zeeuwen zo ingetogen waren." Broer was benieuwd geworden. ,,Wat bedoel je?" Het is fijn dat hij nu voor een breder Zeeuws publiek toegankelijk wordt lingen en muziek. Op 25 april is er een symposium over de wederop bouw en op 5 mei over de vier vrij heden. Van 6 tot en met 15 mei is er een scholenprogramma. ,,Ik lees de hele tijd over vluchte lingen en dat ze geen sharia wil len." Hij vond het niet opmerkelijk. ,,Dat lees je overal." ,,Ja klopt, maar nergens zag ik zo vaak mensen praten over han den afhakken als op die pagina. Volgens mij zouden ze de sharia hartstikke leuk vinden." Hond verdachte bijt politiehond Gezocht: mensen die natuur helpen schoonmaken MIDDELBURG Geld voor Zeeuwse banenprojecten Bijna de helft van de klanten van Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen is al meer dan drie jaar afhankelijk van voedselpakketten. ,,Eén van onze klanten, een veertiger, komt al vijftien jaar", vertelt voorzitter Miriam Hemelsoet. Ook bij de andere Zeeuwse voedselbanken blijkt de 'tijdelijke noodhulp' voor velen al jaren onmisbaar om genoeg eten op tafel te krijgen. De Vereniging van Nederlandse Voedselbanken sloeg deze week alarm over het grote aantal klanten dat langer dan drie jaar een beroep moet doen op de noodhulp. Die drie jaar is niet uit de lucht gegre pen, verklaarde bestuurslid Pien de Ruig, maar gekoppeld aan de lengte van schuldhulptrajecten. Daarna zouden de klanten weer op eigen benen moeten kunnen staan. In de praktijk blijken vooral ouderen, chronisch zieke of invalide klanten daar ook na drie jaar niet toe in staat. Van de dertienduizend men sen die landelijk op voedselbanken zijn aangewezen, blijft 15 procent langer dan drie jaar hangen. Dat was vijf jaar geleden nog 5 procent. Wekelijks verstrekt Voedselbank Zeeuws-Vlaanderen 575 pakketten. Voorzitter Miriam Hemelsoet: ,,Er zijn heel veel nieuwe aanmeldin gen. Ik zie ook mensen terug die er een tijdje uit zijn geweest. Triest genoeg." Ik zie ook mensen terug die er een tijdje uit zijn geweest. Triest genoeg Van de 218 pakketten die bij Voedselbank De Bevelanden de deur uit gaan, zijn er 46 voor men sen die al drie jaar of langer komen. Achttien klanten zijn boven de zes tig. Voorzitter Dorith van Ewijk ziet een opvallende toename van het aantal ouderen. ,,Zzp'ers bij voorbeeld die arbeidsongeschikt zijn geworden, wellicht schulden maakten om het bedrijf nog over eind te houden. Sinds 1 januari heb ben we er elf klanten van boven de vijftig bij gekregen. We hebben 85 De strijdkreet was er al, nu het is het nummer ook af: Nie kapot te kriege. De muzikanten van de boe- renrockformatie Surrender hadden niet veel tijd nodig om de song te maken voor de organisatie van mu ziekfestival Hrieps. ,,Twee weken geleden was er niks, nu ligt het er", zegt frontman Johan van de Swa- luw. Beroofd Nie kapot te kriege is er gekomen als steun in de rug voor de organisatie van Hrieps, dat vorig jaar de 25ste editie beleefde maar na afloop werd beroofd van de volledige dagop brengst, circa 500.000 euro. Van de Swaluw: ,,Na de overval werd het motto 'Nie kapot te kriege' bedacht. Ik noem het liever een strijdkreet. Ik had beloofd dat we een nummer zouden maken en dat is nu ge beurd." Ontstaan Het nummer Nie kapot te kriege be schrijft het ontstaan en groei van het festival. ,,Onze gitarist Alex (Van der Linde, red) had de muziek en ik kwam met het couplet", ver telt Van de Swaluw. ,,Alles viel toen heel snel in elkaar. We hebben het liedje geschonken aan de organisa tie." woensdag 4 maart 2020 II Ernst Jan Rozendaal Vlissingen -Anita Pijpelink, gedeputeerde Info: vrijheidsboulevard.nl Tip? redactie@pzc.nl KATS Een 37-jarige man uit Haastrecht (bij Gouda) is maandag opgepakt voor diefstal in Kats. Hij liep met zijn hond op een in dustrieterrein aan de Veerhaven. Zijn hond beet daarbij de aanwe zige politiehond. De poli tie ontving rond 21.00 uur een melding van een po ging tot inbraak op het in dustrieterrein. De man wilde niet meewerken aan zijn arrestatie. Daarop werd de politie hond ingezet, die de ver dachte beet. De hond van de verdachte vloog de politiehond aan, om zijn baasje te beschermen, en beet het dier. Een agent kon de hond van de verdachte in bedwang houden. De verdachte zit vast voor verhoor. KWADENDAMME Gezocht: vrijwilligers met een goede conditie die mee willen helpen om de natuur schoon te maken. Natuurmonumenten houdt zaterdag 14 maart een schoonmaakochtend in twee gebieden: de Rat- tekaai bij Rilland (foto) en Zuidgors bij Ellewouts- dijk. De schoonmaakactie is van 9.30 tot 13.00 uur. De deelnemers moeten laarzen aan en kleren die vies mogen worden. Daarnaast wordt ieder een geacht zelf voor eten en drinken te zorgen. Aanmelden is verplicht: natuurmonumenten.nl De lerarenopleidingen duren te lang om het te kort aan docenten in Zeeland snel op te los sen. Onderwijsinstellin gen werken daarom samen aan een verkorte beroepsopleiding om aankomende leraren sneller de bevoegdheid te geven om les te geven. Dat is een van de zeven arbeidsmarktprojecten waarvoor het provincie bestuur in totaal ruim 292.000 euro uittrekt. Er is onder meer ook subsi die voor het project om Spaanse werknemers te werven voor zorginstel ling Tragel en voor de ontwikkeling van pra tende robots die zorgta ken kunnen overnemen. De hulp is Ondine van der Vleuten Vlissingen 1 Pakketten voor de klanten van Voedselbank Schouwen-Duive- land. FOTO ANNELIES POLET -Miriam Hemelsoet, voorzitter Voedselbank Zeeuws- Vlaanderen Eldridge Pentury Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34