Oude tijden herleven bij kerncentrale Resultaten waarschijnlijk eerste helft april bekend Inschrijving Ride stroef op gang Rugby'er Jan Otte Twee weken geleden luidde het water schap al de noodklok. Vooral storm Ciara heeft voor zoveel duinafslag en zandver- plaatsing gezorgd, dat de veiligheid van de Zeeuwse kust in gevaar dreigt te komen. Volgens dagelijks bestuurder Philipp Kel ler lieten eerste berekeningen zien dat de 'veiligheidsmarge' op een aantal plaatsen is verdwenen. Dat zou betekenen dat er dringend zandsuppleties nodig zijn, in elk geval voor het nieuwe stormseizoen, dat op i november begint. Maar de aanbesteding van de werkzaamheden ligt bij Rijkswa terstaat stil vanwege de stikstofcrisis. Daardoor is het maar de vraag of de wer ken nog dit jaar worden uitgevoerd. Wa terschap, provincie en de Zeeuwse kust- gemeenten hebben minister Cora van Nieuwenhuizen duidelijk gemaakt dat uitstel niet langer kan. Om dat verder te onderbouwen doet het waterschap deze week extra metingen. Dat gebeurt bij Westduin aan de JÊ Walcherse kust, waar de si tuatie het nijpendst lijkt. Peilboot Meermin III voer gisterochtend uit om de diepte van de vooroever, het deel van de kust dat zich onder water bevindt, te me ten. Vanmiddag worden met een drone het strand en de dui nen over een lengte van 400 meter in kaart gebracht. ,,Dat we een drone inzetten, is relatief nieuw", zegt Jelle-Jan Pieterse, technisch adviseur bij het waterschap. ,,Meestal de den we dat werk met een peilstok en een gps-apparaat. Dat betekent dat j e heel veel moet lopen om punten een voor een in te meten. Met een drone kun je veel sneller Meestal deden we dat werk met een peilstok en een gps-apparaat -Jelle-Jan Pieterse, waterschap veel meer gegevens verzamelen. Je vliegt een uur en dan heb je een compleet driedimensionaal beeld van het strand en de duinen." De peilboot meet tijdens vloed, de drone vliegt bij laag water. „Op die ma nier krijg je een overlap, waardoor de gegevens HP' mooi kunnen worden ge- W koppeld", zegt Pieterse. I Iet kost wel veel tijd om deze te verwerken. Daardoor zijn de resultaten waarschijnlijk pas in de eerste helft van april bekend. ,,Daarmee kunnen we onderbouwen dat het toch veilig is, of dat we voor het volgende sei zoen maatregelen moeten nemen, omdat het dan misschien niet meer veilig is als er grote stormen komen." Het waterschap betrekt Rijkswaterstaat bij het onderzoek. Dat is ook de instantie die de zandsuppleties weer in gang moet zetten. Rijkswaterstaat heeft eerder laten weten te wachten op antwoorden op de Kamervragen die SGP, VVD en CDA drie weken geleden hebben gesteld over de stormschade aan de Zeeuwse kust. Minis ter Van Nieuwenhuizen heeft maandag laten weten meer tijd nodig te hebben voor de beantwoording. Voorzitter Ben de Reu spreekt van schoonheidsfoutjes is record houder bij Tovaal pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 4 maart 2020 ■ELAND Bij de viering van het 30-jarig be staan van de kerncentrale in 2003 demonstreerden diverse milieuor ganisaties in Borssele. Terwijl bin nen het jubileum werd gevierd, zetten de demonstranten 600 gele vaten neer, om te laten zien hoeveel radioactief afval de cen trale in dertig jaar heeft geprodu ceerd. Oude tijden herleven nu. Zondagmiddag 26 april wordt er, voor het eerst sinds jaren, weer gedemonstreerd tegen kernener gie, door de stichting Wise. ZEELAND3 FOTO ANP Drone brengt schade aan de kust in kaart Hoe is de Walcherse kust er na de stormen van de afgelopen tijd aan toe? Die vraag wil waterschap Schel- destromen snel beantwoord hebben. Daarom brengt het deze week het kwetsbaarste deel met een drone ge detailleerd in kaart. Rolf Bosboom Middelburg ZEELAND4 ZEELAND 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33