is dat niet altijd Papieren in orde maar de bank 21 Waarvan akte Juridisch heeft de bankgeen poot om op te staan. 'Maar het is ons beleid' de hypotheekschuld in één keer af te lossen. Daardoor kan het zijn dat je maandelijkse lasten stijgen en je geen of nauwelijks winst behaalt. Financieel planner Iris Brik ont vangt in haar praktijk regelmatig mensen die hun spaarhypotheek wil len oversluiten. Ze raadt het hen vaak af. „Sommigen betalen een hypo theekrente van 4 procent. Dat is veel, maar stiekem best voordelig. Want die 4 procent aan hypotheekrente mag je aftrekken én je krijgt 4 pro cent over de opbouw van je spaarpo- lis. Dat krijg je nergens anders.'' 3 Sluit je over bij dezelfde hypotheekverstrekker? Voor de rentetarieven maakt het vol gens Brik weinig uit. ,,Die zijn vrij wel overal hetzelfde. Wel kan het zijn dat oversluiten bij je eigen hypo theekverstrekker voordeliger is dan overstappen naar een andere bank.'' Volgens Lensink kan het geen kwaad om even rond te kijken. Want wellicht levert een nieuwe bank be ter maatwerk. ,,Je situatie kan zijn veranderd. Misschien ben je geen starter meer, of heb je al een flink deel van je hypotheek afgelost. Som mige banken zijn goedkoper voor be paalde typen klanten.'' Een handige site voor het ver gelijken van rentetarieven is hdn.nl/rentestanden. 4 Wat kost het en loont het ook? Behalve de boeterente komen er meer kosten kijken bij het overslui- ten van de hypotheek. Zo moet je rekening houden met advieskosten van tussen de 1400 euro en 3000 euro. Ook een bezoek aan de notaris a 700 euro om de nieuwe hypotheek akte te laten passeren hoort erbij. En in veel gevallen moet een taxatierap port worden overlegd. Dat kost door gaans circa 400 euro. Gelukkig kun je een deel van de oversluitkosten van de belasting aftrekken, waaronder de eventuele boeterente, de taxatie- en notariskos- ten. Je mag de kosten ook meefinan- cieren in de nieuwe hypotheek als je genoeg overwaarde hebt. De rente over dit deel is echter niet aftrekbaar. Of oversluiten in jouw situatie loont, kun je onder meer nagaan met de gratis rekentool van Ikbenfrits.nl. Deze hypotheekadviseur heeft geen banden met banken en vergelijkt de rentetarieven van dertig hypotheek verstrekkers. 5 Waar moet je op letten? Van plan om binnen afzienbare tijd te verhuizen? ,,Wacht dan met over sluiten, want het is zonde van je geld'', adviseert Lensink. ,,Wie ver huist mag namelijk boetevrij zijn hypotheek afbreken en kan vervol gens een nieuwe lening afsluiten tegen gunstigere voorwaarden.'' Voor huizenbezitters van middel bare leeftijd is het belangrijk om op tijd in actie te komen, bij voorkeur 11 a 12 jaar voor de pensioendatum. ,,Bij het afsluiten van een nieuwe hypo theek wordt gekeken naar je huidige inkomen, maar ook naar je pensioen inkomen als je binnen tien jaar met pensioen gaat. Dat inkomen ligt voor veel mensen een stuk lager, waardoor ze moeite kunnen hebben met het herfinancieren van de hypotheek. Wacht dus niet te lang.'' 6 Zijn er ook alternatieven? Oversluiten te duur? Gelukkig zijn er ook andere mogelijkheden om je hy potheekrente te verlagen. „Als je ge noeg overwaarde hebt, kan je hypo theekrente mogelijk omlaag'', zegt Brik. ,,Je huis is dan namelijk meer waard dan je hypotheek, waardoor de bank minder risico loopt. De rente opslag kan daardoor omlaag. Vaak hoef je alleen een WOZ-beschikking aan te leveren bij de bank.'' Een ander alternatief is rentemid deling, waarbij het gemiddelde van de oude en de actuele marktrente wordt genomen. Ook hierbij wil de hypotheekverstrekker gecompen seerd worden omdat hij rente inkomsten mist. Deze boete betaal je niet in een keer, maar wordt ver werkt in het nieuwe rentepercentage en zo over de komende jaren ver spreid. ,,De boete is minder hoog omdat je een gemiddelde rente betaalt en de bank dus minder inkomsten misloopt'', aldus Brik. Ook Lensink noemt rentemidde ling een goed alternatief, al biedt niet elke bank het aan. „Simpelweg omdat ze er minder op verdienen.'' Voor mensen met een spaarhypo theek kan het interessant zijn om tijdens de looptijd al deels af te los sen, zegt Brik. „Daarmee verlaag je de te betalen spaarpremie en kan het op den duur aantrekkelijk worden om wel over te sluiten.'' aar vriend, vertelt ze, is vanmorgen in het ziekenhuis opgenomen. Niks ern stigs, maar ze realiseren zich: we heb ben niets geregeld voor als een van ons overlijdt. Dus toen ze langs mijn kantoor kwam, dacht ze 'nu meteen maar' en belde op goed geluk aan. Omdat toevallig een afspraak is vervallen, heb ik tijd voor haar. Zij en haar vriend zijn beiden zestigers, wonen al tientallen jaren samen, hebben geen kinde ren, maar wel een gezamenlijk koophuis en gezamenlijke bankrekening. Van een samen levingscontract is het nooit gekomen. Dus als een van hen overlijdt, gaat de helft van hun bezit naar diens wettelijke erfgenamen. De bankreke ning moet dan gedeeld met de erfgenamen en het huis waarschijnlijk verkocht. Bovendien gaat de vrouw binnenkort met pensioen. Ze wil dat haar partner bij haar over lijden recht krijgt op partnerpensioen. Het pen sioenfonds eist daarvoor een samenlevingscon tract dat dateert van voor haar pensioendatum. Het belangrijkst is dat in het sa menlevingscontract een zogeheten verblijvensgeding wordt opge nomen, vertel ik haar. Dat re gelt dat de bezittingen die op beider naam staan van de langstlevende partner wor den. Zodat die in het huis kan blijven wonen en gebruik kan blijven maken van de ge zamenlijke bankrekening. Het heeft geen haast hoor, zegt ze bij het af scheid. Maar iets zegt me dat ik beter wel vaart kan maken. Maandagmorgen belt ze: de toestand van haar vriend is onverwacht sterk verslechterd. Of ik van daag nog naar het zieken huis kan komen met het contract? Ik weet een uur vrij te maken en aan zijn ziekbed ondertekenen we het samenlevingscontract. Een week later overlijdt hij. Droevig genoeg, zo jong nog. Maar dat alles tijdig goed geregeld is, scheelt haar een hoop zorgen. Maar dan gaat de bank moeilijk doen. Die heeft, zoals gebruikelijk bij een overlijden, de bankrekening geblokkeerd. Voor het deblokke ren eist de bank een Verklaring van Erfrecht om er zeker van te zijn dat er geen andere erfgena men zijn. Dat slaat nergens op, want dat verblij vensgeding staat niet voor niets in het samenle vingscontract. Een Verklaring van Erfrecht is dus niet alleen overbodig, maar kost ook onno dig tijd en geld. Juridisch heeft de bank geen poot om op te staan. 'Maar dit is nou eenmaal ons beleid', laat de nabestaandendesk hautain weten. Het kost me diverse, steeds onaangenamere telefoontjes voordat de nabestaandendesk 'uit coulance' toe geeft. Daarom noem ik, uit coulance, de naam van deze arrogante 'systeembank' niet. Maar hij bestaat uit zeven hoofdletters. woensdag 4 maart 2020 GO Of toch niet? ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21