GELD Snacks en groenten frituren zonder olie Lage rente klinkt aantrekkelijk maar 20 GOEIE KOOP Airfryer De hypotheekrente is nog nooit zo laag geweest en daar wil je als huiseigenaar graag van profiteren. Maar is oversluiten wel zo gunstig? Philips HD9247 XL Avance Philips HD9650 XXL Avance Inventum GF350HLD u de hypotheekrente his torisch laag is, overwegen veel huiseigenaren om hun hypotheek over te sluiten. Ze willen hun oude lening omruilen voor een nieuwe, met een beduidend lagere rente. Een 10 jaar vaste hypotheek sluit je sinds kort af tegen 1 procent. De laagste 20 jaar vaste hypotheek rente bedraagt momenteel 1,4 pro cent. Bij 30 jaar vast is dat 1,75 pro cent. Maar oversluiten is door de bij komende kosten niet voor iedereen een financieel verstandige stap. Met deze vragen en antwoorden weet je of het voor jou zinvol is. IVoor wie is oversluiten aantrekkelijk? „Oversluiten is vooral interessant voor mensen met een hypotheek waarvan de rentevaste periode bin nen afzienbare tijd afloopt'', zegt Michiel Lensink van onafhankelijk hypotheekadviseur Ikbenfrits.nl. ,,Zij betalen namelijk minder boeterente, een vergoeding voor het rentenadeel dat de bank lijdt.'' Door het tussentijds oversluiten loopt de hypotheekverstrekker na melijk toekomstige rente-inkomsten mis. Met andere woorden, de bank verdient minder aan de door jou te rug te betalen hypotheekschuld. Om die misgelopen inkomsten te com- penseren, betaal je een boete aan de bank. De hoogte van deze boete is onder meer afhankelijk van de reste rende rentevaste periode en de hoogte van het hypotheekbedrag. Hoe hoger het hypotheekbedrag en hoe langer de rentevaste periode, des hoger de te betalen boeterente. Weten wat je kwijt bent aan boete rente? Vraag het aan je hypotheek verstrekker of bereken het op berekenhet.nl. 2 Voor wie is oversluiten geen optie? Minder aantrekkelijk is oversluiten voor mensen met een (bank)spaar- hypotheek. Met een spaarhypotheek spaar je om aan het einde van de looptijd de hypotheek in zijn geheel af te lossen. De maandelijkse lasten bestaan voor een deel uit hypotheek rente en een deel spaarpremie. Over die premie ontvang je rente. Die rente is gelijk aan de hypotheekrente die je aan de bank betaalt. Dus betaal je een hypotheekrente van 4 procent, dan ontvang je over het spaardeel ook 4 procent. Kies je voor oversluiten en een lagere hypotheekrente, dan ontvang je automatisch ook minder spaar- rente. Tegelijkertijd gaat de spaarpre- mie die je maandelijks moet betalen omhoog. Dit om de lagere rente goed te maken en ervoor te zorgen dat je aan het einde van de looptijd vol doende bij elkaar hebt gespaard om SPAARHYPOTHEEK woensdag 4 maart 2020 GO Eens in de zoveel tijd beden ken fabrikanten een nieuw apparaat om voedsel in te bereiden. In 2005 vroeg een Amerikaan patent aan op de airfryer. Een schot in de roos; in 2018 werden in Nederland al meer dan 380.000 exem plaren van deze 'hetelucht- friteuse' verkocht. Je kunt er overigens ook kip en groen- ten in klaarmaken, zonder toevoeging van olie. De Con sumentenbond onderzocht dertig airfryers tussen 50 en 250 euro. Sommige bakken veel minder frietjes dan ze beloven, van één exemplaar werd het handvat tijdens het bakken te heet. Hieronder de twee beste uit de test en de beste koop. Prijs: €200 O Beste uit de test O Bakt snel: een kilo lekkere frites in 16 minuten O Makkelijk in gebruik O Betrouwbare thermostaat O Te koop in diverse uitvoe ringen O Vietnamese loempia's uit deze airfryer zijn vol gens het testpanel minder lekker O Behuizing wordt een beetje warm Prijs: €200 O Beste uit de test O Beste bakresultaat van alles airfryers: 1400 gram lekkere frites in 32 minuten O Ook diepvriessnacks maakt deze airfryer prima klaar O Makkelijk in gebruik O Behuizing wordt niet (te) warm tijdens het bakken O Verbruikt veel energie O Erg zwaar, weegt ruim 8 kilo Prijs: €80 O Beste koop O Goed in bakken van kip- drumsticks en loempia's O Makkelijk in gebruik O Behuizing wordt niet (te) warm tijdens het bakken O Bakt volgens de gebruiks aanwijzing een kilo frites in 30 minuten, maar is duidelijk beter in kleinere porties O Thermostaat scoort een krappe voldoende Oversluiten? KAJ VAN ARKEL Van plan je spaarhypo theek over te sluiten? Onafhankelijk financieel planner Iris Brik rekent voor waarom dat niet altijd de gehoopte winst oplevert. Rob (39) en Karin (37) hebben in 2010 een spaarhypotheek van 300.000 euro afgesloten tegen een rente van 5 procent (20 jaar vast) met een duur van 30 jaar. Ze willen de rentevaste periode oversluiten naar een rente van 1,5 procent voor 10 jaar vast. De bank rekent hiervoor een boe- terente van 57.409 euro. Rob en Karin berekenen dat ze door de lagere rente gedurende tien jaar maandelijks 750 euro be sparen, ofwel 90.000 euro. De boete verdienen ze daarmee ruimschoots terug, redeneren ze. Maar is dat ook zo? HUIDIGE HYPOTHEEKLAST HYPOTHEEKLAST NA OVERSLUITEN Rente €1250 €500 Spaarpremie €359 €748 Bruto maandlast €1609 €1248 Belastingvoordeel €-411 €-134 Netto maandlast €1198 €1114 Verschil 84 Conclusie: Door de hogere spaarpremie en het verminderde belastingvoordeel gaan ze er in werkelijkheid slechts 84 euro netto per maand op vooruit, maar betalen daar wel een boete van ruim 57.000 euro voor. Bron: Consumentenbond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20