n Verzekering voor zzp'er nu wél betaalbaar ECONOMIE 19 Groei bevolking spekt de staatskas PAT IS H&~T &5LP PAT 0OVBU OWS TEöEW PB PHWTEH M,<?TST MAM OVERSCHOT De Stichting voor de Arbeid (Star), een overlegorgaan van werkgevers en vakbonden, maakte gisteren de contouren voor die aov bekend. Als het aan de sociale partners ligt wordt de verplichte verzekering zo snel mogelijk ingevoerd voor de circa één miljoen zzp'ers. Nu heeft maar een op de vijf zelfstandigen een verzekering. Twee op de vijf hebben een buffer, maar die is meestal onroereikend. Bovendien groeit het aantal zzp'ers dat zich niet verzekert snel. Daardoor dreigt een forse armoede val voor zzp'ers, mochten ze ar beidsongeschikt raken. De Star wil een verplichte verzekering waarbij de premie afhankelijk is van het in komen. ,,Dat zal neerkomen op een brutopremie van zo'n 120 tot 220 euro per maand, netto gaat het om 85 tot 150 euro'', aldus Kitty de Jong van vakbond FNV. De standaardwachttijd is een jaar. Wie jaarlijks 30.000 euro ver dient en voor een kortere (zes maanden) wachttijd kiest, betaalt 220 euro. Wie 20.000 euro verdient en zijn of haar uitkering pas na twee jaar arbeidsongeschiktheid wil laten ingaan, betaalt 120 euro. De hoogte van de premie is overi gens nog niet definitief vastgesteld. Minimumloon Daarvoor krijgt de arbeidsonge schikte zzp'er dan een uitkering tot maximaal 1650 euro bruto per maand. Dat is het minimumloon. De vakbonden wilden een regeling vergelijkbaar met die voor werkne mers in vaste dienst, maar dat von den zelfstandigen en werkgevers te duur. De premie is fors lager dan de premie die zzp'ers nu voor een pri vate verzekering betalen. Die be draagt gemiddeld 400 tot 450 euro. De nieuwe collectieve verzekering kent een acceptatieplicht voor alle zzp'ers. Er mag geen onderscheid gemaakt worden naar leeftijd, be roep of gezondheid van de zzp'er. ,,Op deze manier is iedere zzp'er die tot 30.000 euro verdient, goed ver zekerd", zegt Leo Hartveld, voorzit ter van de groep in de Star die het aov-voorstel heeft uitgewerkt. ,,Dat is 70 procent van de zelfstandigen.'' Voor de zzp'er die al een verge lijkbare aov heeft, verandert er niets. Die mag de verzekering ge woon houden. Anderen kunnen zich ook aanvullend bijverzekeren. Dat moet dan bij een verzekeraar gebeuren. Hoe die verzekering er precies uit moet zien, of er bijvoor beeld een acceptatieplicht komt, wordt nader uitgewerkt. ,,Wij zijn tevreden met dit advies'', zegt Ri chard Weurding, directeur van het verbond van verzekeraars. ,,Onze 300.000 klanten mogen hun verze kering houden.'' De Jong pleitte bij minister Kool mees voor extra geld voor de meest kwetsbare zelfstandigen. ,,Zzp'ers in de cultuur, journalisten, om roepmedewerkers en de platform werkers verdienen vaak niet vol doende om de premie te betalen. Daar moet het kabinet naar kijken.'' Het voorstel kan op brede steun rekenen, zeggen de vakbonden. CNV zegt dat een enquête uitwijst dat 60 procent van de zzp'ers het voorstel steunt. Bij de zelfstandi genorganisaties stemde de meer derheid in met het voorstel. woensdag 4 maart 2020 GO voor arme kinderen Nederland telt door migratie over vier jaar 300.000 meer inwoners dan verwacht. Dat is per saldo goed nieuws voor de overheidsfinanciën, blijkt uit nieuwe berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB). Eerder voorspelde be grotingstekorten verdwijnen in de komende kabinetsperiode als sneeuw voor de zon. Al in 2024 telt Nederland 18 miljoen inwoners. Dat is snel ler dan verwacht. De toename komt vooral doordat er meer buitenlanders naar Nederland komen om te werken. De schatkist profiteert daarvan, doordat er meer belastingen en premies binnenstromen. De bevolkingsgroei heeft ook een keerzijde, omdat er een groter beroep wordt gedaan op bijvoorbeeld de gezond heidszorg. Desondanks rest onder de streep voor de over heidsfinanciën vooral een voordeel, blijkt uit de bereke ningen. Waar voor de komende kabi netsperiode eerder nog werd uitgegaan van een jaarlijks be grotingstekort van gemiddeld 0,3 procent, voorzien de re kenmeesters nu een klein overschot(je), van 0,1 procent op de begroting. Dat is een opsteker voor de partijen die volgend jaar na de verkiezin gen een nieuw kabinet gaan formeren. Zij hebben hierdoor meer te besteden dan tot dusver werd gedacht. Op de korte termijn verwacht het CPB dat de Nederlandse economie gestaag doorgroeit, met 1,4 procent dit jaar. Het wordt echter een ander ver haal als het coronavirus niet snel onder controle komt en de economische gevolgen niet tijdelijk blijken te zijn. In een dergelijk somber scenario gaat het CPB er vanuit dat het groeicijfer dit jaar op 0,9 pro cent uitkomt en volgend jaar op 1,3 procent. ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER Een verplichte arbeidsonge schiktheidsverzekering (aov) voor zelfstandigen is haalbaar en betaalbaar. Alleen voor de zzp'ers die te weinig verdienen moet het rijk meebetalen, ver wacht vakbond FNV. Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19