NIEUWS 13 De voormalige Speaker van het Britse Lagerhuis IgBbBerklaard democraat. Dat hij in zijn jonge jaren zelf achter een extreemrechtse club aanliep, noemt hij 'een jeugdzondej INTERVIEW JOHN BERCOW Wel akelig was dat ik doods bedreigingen kreeg: 'je zult de kerst niet halen' Hij is misschien wel de meest eloquente po liticus van het westelijk half rond. EnJohn Bercow (57) zit ook nog eens boordevol anekdotes die hij heeft geboekstaafd in zijn memoires en die hij ook graag met verve debi teert. Je moet hem daarom soms een beetje kort houden als de tijd beperkt is, precies zoals hijzelf ge regeld deed met breedsprakige La gerhuisleden die zich verloren in details en zo een debat in de soep lieten lopen. Orderrrr! Hij is klein van stuk, met een jongensachtige uitstraling. De oud-Speaker van het Britse Lager huis kijkt er telkens weer van op hoe vaak hij ook in Nederland wordt herkend - bijvoorbeeld door Amsterdamse taxichauffeurs met wie hij op de foto ging nadat hij op verzoek zijn fameuze strijd kreet had laten rollen. Orderrrr, orderrr. Die populariteit heeft hij nooit gezocht, bezweert hij, al beticht ten politieke tegenstanders hem van goedkoop stuntwerk. De be kendheid komt bijna vanzelf als je zo'n prominente rol hebt als parle mentsvoorzitter tijdens de luid ruchtige debatten van het Lager huis met de Britse premier. In de brexitdebatten waarin Bercow een niet onomstreden scheidsrechter was (klachten van parlementariërs over zijn vermeende plaagstootjes kunnen hem zijn promotie tot Lord in het Hogerhuis kosten), gingen de kijkcijfers door het pla fond. 2,7 miljoen kijkers zaten op het puntje van hun stoel als het er weer eens om spande. Wat je ook van hem dacht: Bercow werd een cultfiguur. Zijn dochter ontdekte een Vlaamse clip waarin pa's ver bale vuurwerk ritmisch was ge mixt in dancemuziek. De Bercow die we kennen, is bombastisch, joviaal, en ook in zijn vrije tijd een pleitbezorger van democratie, mensenrechten, van minderbedeelden en minder heden. Toch dweepte diezelfde Bercow aan het begin van zijn car rière met het racistische gedachte goed van Engelse populist Enoch Powell. De jonge Bercow werd zelfs bestuurder van de Monday Club, een extreemrechtse belan- genclub die met Powell 'rivieren van bloed' voorzag als blanke En gelsen de immigratie van Afrika nen en Aziaten uit het Britse Ge menebest niet zouden afkappen. ,,Ik bén aanzienlijk beïnvloed door mijn vader, maar het zou niet eer lijk zijn hem de schuld te geven. Ik moet mijn eigen verantwoording nemen, wat ik ook expliciet doe in mijn boek. Powells combinatie van ideologie, intelligentie en welbe spraaktheid, zowel in woord als in schrift, sprak me destijds aan. Daarom werd ik op mijn 18de lid van de Monday Club, en actief in de onderafdeling die buitenlan ders eruit wilde zetten. Ontzet tend dom. Waarom deed ik het? Ik heb het me later vaak afgevraagd. Had het wellicht te maken met het feit dat ik destijds fysiek een iel mannetje was? Het omarmen van rechtse machtspolitiek was mis schien een soort compensatie. Powell werd gedreven door een extreme ideologie. Hij schoot door. Terwijl conservatieve par tijen juist op hun best kunnen zijn met hun goede gevoel voor poli tiek pragmatisme en flexibiliteit.'' ,,Ik ontmoette tot mijn 'verrassing' (Bercow maakt grote aanhalings tekens in de lucht) leden die niet alleen vijandig stonden tegenover immigratie van zwarten en Azia ten, maar ook uitgesproken anti semiet waren. Wacht even, dacht ik, ik kom zelf uit een joods gezin. Ik ging steeds minder naar de Monday Club. Drie jaar later heb ik formeel ontslag genomen van wege onverteerbare denkbeelden binnen de club. Achteraf was het walgelijk te smoezen met racis ten.'' Met een lach: ,,Gelukkig heb je in Engeland het recht op verge ving van jeugdzonden. Tal van Afrikaanse en Aziatische collega's hebben me hierin gesteund.'' ,,De populistische partijen in Eu ropa zijn in opkomst. Zorgwek kend, want ze bieden naast slo gans en simplistische ideeën geen oplossingen. Ze hebben de neiging zondebokken aan te wijzen, ande ren verdacht te maken vanwege hun huidskleur, hun etniciteit of hun geloof. Tegen jongeren zou ik zeggen: laat je niet in de maling nemen door mensen die de breed- levende grieven niet echt willen aanpakken, maar ze alleen maar willen exploiteren. Dat gezegd hebbende: ik ben een democraat. Ik aanvaard de uitkomst van ver kiezingen." ,,Zeker, zijn slogan Get brexit done ('Laten we brexit nu einde lijk eens regelen') was zeer effec tief. Of het een accurate voorstel ling van zaken was van de eisen die de EU stelde tijdens het debat over de brexit, weet ik niet. Als het aan mij had gelegen, waren we zo lang als nodig was in ge sprek gebleven met de EU in plaats van een verkeerde keuze te maken. Brexit blijft onze grootste blunder op buitenlands gebied uit de naoorlogse periode. Maar goed, de eerste fase is nu afge rond. Nu het vervolg. De fasen twee en drie vereisen onderhan delingen en een omvangrijk ak koord. Met de EU én met de Ver enigde Staten. Ik betwijfel of we aan het einde van het jaar een alomvattend handelsverdrag met de EU zullen hebben.'' ,,Ik ga niet klagen. De regering was soms boos over mijn beslissingen, maar ik heb me altijd fair opge steld, ik heb niemand bevoor deeld. Boris Johnson en Theresa May waren nooit onbeleefd tegen me. Wel akelig was dat ik doods bedreigingen kreeg. Op last van de veiligheidschef van het parlement moesten we maatregelen nemen. 'Je zult Kerstmis niet halen' of 'We hebben jou en je gezin in ons vi zier' - dat soort bedreigingen die soms heel serieus werden geno men. Omdat we in het Lagerhuis woonden, waren we veilig. Doods bedreigingen kwamen binnen bij politici van alle partijen, maar vrouwen en etnische minderhe den kregen ze in veelvoud. Er was een moment dat Jacob Rees-Mogg, de leider van de brexiteers, men sen bij zijn huis kreeg die zijn kinderen aanspraken. Dat is niet te rechtvaardigen. Maar Rees-Mogg zal onderschrijven dat vooral mensen die anti-brexit waren slachtoffer waren. Vrouwen voorop. En altijd werd er bedreigd onder de dekmantel van de anoni miteit. Het zijn gewoon pestkop pen, tuig dat je probeert te intimi deren. Maar die bedreigingen heb ben totaal geen invloed gehad op mijn vroege besluit om af te tre den in de aanloop naar de verkie zingen. Ik heb altijd mijn eigen keuzes gemaakt.'' woensdag 4 maart 2020 M John Ber- cow was tot 31 oktober voorzitter van het Britse parle ment. Hi legde zijl memoires vast in Un speakable. FOTOAP Bob van Huët Amsterdam In uw boek Unspeakable schrijft u dat u destijds erg werd beïn vloed door uw vader. Hij vond dat Enoch Powell als een van de weinigen durfde te zeggen waar het op stond. U stapte eruit toen het ideologi sche ging botsen met het per soonlijke, schrijft u. Wat is uw boodschap aan jonge mensen die nu vallen voor popu listen? Boris Johnson werd premier. Hij profiteerde ten volle van een ze kere brexitmoeheid, zegt u. De Britten zijn nog steeds ver deeld. De gemoederen liepen angstig hoog op tijdens de brexitcrisis. Hoe heeft u dat on dergaan? Kijk op de site bij /video Orde! Bercow over ruzies in het Britse parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13