"5 Taliban: gesprek met TTump via de telefoon Kamer wil rem op particuliere bijlessen 12 NIEUWS Grapperhaus bezoekt Bijlmer na geweld jeugdbendes L^i Exclusief voordeel op de leukste parken! Met de minister aan tafel maakt een groepje brugklassers er geen geheim van. Een mes geeft status in de wijk. De filmpjes van zoge noemde drillraps, videootjes waarin jongens elkaar uitdagen en met armlange messen zwaaien, kunnen je faam geven op straat. Toch kent het groepj e leerlingen van het Bindelmeer College in Amsterdam Zuidoost óók de keer zijde. Kijk naar Jay-Ronne Groot- faam (18). Kijk hoe die in september als lei der van van drillcrew FOG in een halletje van Bijlmerflat Florijn ru zie kreeg met de rivaliserende groep KSB. En hoe twee jongens van die crew met een kapmes op Grootfaam inhakten. Hij stierf in het ziekenhuis. ,,Het kan op een trieste manier met je aflopen'', zegt Grapperhaus even later, na het gesprekje in de aula. De minister is in Amsterdam, omdat er in de Bijlmer een zoge noemde Community School op poten wordt gezet. Het doel: een plek creëren waar leerlingen in een mooie studio op school hun vi deo's kunnen maken, in plaats van ergens op straat. Straks moeten niet langer de criminelen uit de wijk hun voorbeelden zijn, maar misschien wel een leraar. Zoals de oud-voetbalprof die er gymles geeft. En het moet een plek zijn waar de deuren straks 365 dagen in het jaar geopend zijn. ,,Zodat er hier altijd een veilige haven is'', zegt teamleider Karim el Azzouzi. ,,Een huiskamergevoel.'' Dat klinkt heel anders dan de roep van burgemeesters in Rotter dam, Spijkenisse en Drachten. Die vroegen Grapperhaus om een ex pliciet verbod voor minderjarigen om welk soort mes dan ook mee te dragen op straat. Nu geldt dat ver bod alleen voor bepaalde messen (stiletto's, vlindermessen, valmes- sen). Als de ouders van de leerlin gen zich verzamelen voor een na- Als je ziet wat er in kluisjes in Zaandam werd gevonden, daar schrik je echt van zit met de minister, blijkt die op roep bevreemding te wekken. ,,Is het niet al verboden dan?'', vraagt een moeder. Het probleem is ook de status die wordt toegekend aan crimine len. ,,En laten we eerlijk zijn'', zegt moeder Herna. ,,Die willen soms ook gewoon brood op de plank brengen. Er is hier veel armoede.'' Grapperhaus knikt. ,,Daarom willen we investeren in de aanpak van een school als deze. Dat is best even wennen voor een minister die normaal vooral boeven moet vangen. Maar het is erg nuttig.'' De ouders hebben het gevoel dat het zoeklicht op Amsterdam Zuid oost staat sinds de moordaanslag op advocaat Derk Wiersum. Die werd vanuit een woonhuis in de wijk gepland. En de Bijlmer was toch al het gebied van criminele jeugdbendes. Zozeer zelfs dat bur gemeester Femke Halsema over- weegt om criminelen in lokale rechtbankjes te berechten, naar Amerikaanse voorbeeld. Vrees is ook dat preventief fouil leren een vlucht zal nemen. ,,Men- sen zijn bang dat er dan ook weer etnisch geprofileerd wordt'', zegt moeder en medewerkster Melissa. ,,Toch ben ik voor.'' Ook Grapperhaus wil over dat middel 'het gesprek voeren'. Net als over kluisjescontroles. ,,Als je ziet wat controleurs in Zaandam vonden: messen, hamers, stroom stootwapens. Daar schrik je echt van. Maar dat is wel goed.'' Jongeren hebben er volgens de minister te weinig oog voor hoe slecht het met criminelen afloopt. Zie hoe Ridouan Taghi en zijn 'ad judanten' werden aangetroffen bij hun arrestatie. ,,In isolement of in vervuilde woningen. Meneer T. moet ik overigens zeggen, want hij is verdachte.'' KABOEL De toponderhandelaar van de Taliban, mullah Baradar Ak- hund, heeft een telefoongesprek ge voerd met de Amerikaanse presi dent Trump. Een Taliban-woord- voerder meldde dat het gesprek on geveer een half uur duurde. Was hington heeft het bericht niet be vestigd. De VS en de Taliban sloten zaterdag een akkoord dat na bijna twintig jaar strijd moet leiden tot onder meer een wapenstilstand en vredesonderhandelingen. De Taliban moeten nu ook nog gaan onderhandelen met de Af ghaanse regering. Onenigheid over het vrijlaten van gevangenen vormt een struikelblok. De Afghaanse pre sident Ghani weigert vijfduizend Talibanstrijders vrij te laten, hoe wel daarover wel afspraken met de VS waren gemaakt. DEN HAAG Het kabinet moet scholen ontmoedigen particuliere bijlesinstituten in te schakelen en scholen aanmoedigen zelf gratis bijles te geven. En onderwijsinstel lingen moeten al helemaal geen re clame meer maken voor particu liere bijles, vindt de Tweede Kamer. De Kamer kijkt al langer met ar gusogen naar de opmars van het zo geheten schaduwonderwijs, omdat ouders met een kleine beurs dat niet voor hun kinderen zouden kunnen betalen. Daardoor zouden kinderen uit welgestelde gezinnen beter onderwijs krijgen dan armere medeleerlingen. Als een leerling dat nodig heeft, moeten scholen zelf aanvullend onderwijs voor hun rekening ne men, vindt de Kamer in navolging van GroenLinks en SP. KANS! UNIEKE Bestel tickets op pzc.nl/waanzinnig NU VOOR Al Ol woensdag 4 maart 2020 'Veilige' school in de strijd tegen messen Grapperhaus staat leerlingen en ouders te woord in het Bindelmeer College. foto pim ras De Bijlmer worstelt met jonge ren die met messen zwaaien en daar video's van maken, maar minister Grapperhaus (Justitie) is niet van plan het messenver- bod uit te breiden. Een mid dagje in Amsterdam sterkt hem in de gedachte dat de oplossing gezocht moet worden in scho len als 'veilige havens'. Tobias den Hartog Amsterdam -Ferd Grapperhuis, Justitie PC maHurni madurodam Tijdens de waanzinnige weekenden genietje voor €12,50 per persoon van een waanzinnig park. Ervaar het leukste dagje uit tussen de apen in Apenheul, ontdek Nederland op zijn grootst in Madurodam, beleef de mooiste avonturen in Familiepark Drievüet of stap in de te gekke attracties van Kinderpretpark Julianatoren. Wacht niet te lang met bestellen van de tickets, want OP=OP! 28 en 29 maart Apenheul Madurodam 4 en 5 april Familiepark Drievliet Kinderpretpark Julianatoren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12