Achterstand bij asielzaken kost miljoenen De mooiste bus rondreizen effeweg.nl EUWS 11 Liesbeth Timmerman woog 120 kilo en nu nog maar 60 effeweg.nl of bel 08810 30 800 Pas na mijn tweede bevalling vlo gen de kilo's er aan. In de veertien jaar erna kwam ik terecht in een vicieuze cirkel van diëten en weer aankomen. Ik was enorm goed in lijnen, maar hield het nooit vol. Ik viel gemakkelijk 35 kilo af, maar er zat zo weer 40 kilo aan. Eten voelde als een soort verslaving. Ik wist dat mensen om mij heen over mij praatten en me dik vonden, maar dat probeerde ik te negeren.'' Brandende blikken Er was een tijd dat ik heel moei lijk kon opstaan. Zo lag ik een keer aan het zwembad en voordat ik omhoog kon komen, rolde ik eerst op mijn buik. Ik voelde de blikken om mij heen wel branden. Toch trok ik me daar nooit iets van aan, ik was hoe ik was. Ik probeer altijd zo positief mogelijk te blijven den ken. Op een gegeven moment wist ik dat er iets moest gebeuren. De pijn in mijn knieën werd ondraag lijk. Ik had nog zo weinig kraak been over dat ik bijna niet meer kon lopen. Ik koos toen voor een maagverkleining. Sindsdien ben ik heel bewust van wat ik eet, be weeg ik veel en blijf ik mezelf er aan herinneren dat ik nooit meer terug wil. Mensen denken vaak dat een maagverkleining een makke lijke uitweg is, maar als ik er niks aan zou doen, ben ik zo weer terug bij af. Inmiddels ben ik 60 kilo af gevallen en ben ik gelukkiger dan ooit.'' zonde personen. Hierbij werd gelet op het stofje dopamine, dat betrok ken is bij de motivatie om te eten. Op de scans van de zware vrouwen lichtten minder dopamine-recep- toren op, wat kortgezegd betekent dat zij meer moeten eten voordat het brein het geluksgevoel krijgt dat er voedsel binnenkomt. Ook toonde Serlie aan dat het verzadigingsgevoel, eveneens gere guleerd door de hersenen, minder is bij zware mensen. ,,Mensen met obesitas zeggen vaak: 'Als ik mijn bord heb leeggegeten, dan heb ik niet het gevoel dat ik vol zit.' Dat klopt en dat heeft dus niks met rug gengraat te maken. De eetprikkels vanuit de hersenen zijn verschrik kelijk sterk. Ik vergelijk het vaak met een verslaving." Van de vol wassenen heeft 15 procent ernstig overgewicht, van de kinderen 3 procent. Te laat Volgens Ronald Liem, één van de initiatiefnemers van de campagne en voorzitter van de beroepsgroep van obesitaschirurgen, trekken veel obesitaspatiënten nu te laat aan de bel voor hulp. Ze zijn inmiddels zo zwaar dat een maagverkleining het laatste redmiddel is. ,,We moeten af van het stigma dat mensen met obesitas zwakkelingen zijn, die 'ge woon minder moeten eten'. Nie mand wil heel graag dik zijn. Dat is geen keuze. Tegen iemand met longkanker zeggen we toch ook niet: 'Probeer eerst maar te stoppen met roken. Over twee jaar ga ik je behandelen'.'' Liem waarschuwt voor de gevol gen van obesitas, als er te laat wordt ingegrepen. Obesitas veroorzaakt nieuwe ellende, zoals gewrichts problemen, kanker, hartinfarcten, diabetes, hoge bloeddruk, lever ziekten, artrose, depressie, angst, huidaandoeningen en onvrucht baarheid. ,,Ik hoop dat onze bood schap eindelijk bij het grote publiek doordringt: obesitas is een ver woestende ziekte.'' Even beschaamd als schoorvoetend bekende staatssecretaris Broekers- Knol dat ze zich 'rotgeschrokken' is. Omdat de immigratiedienst IND er door krapte zo lang over doet om te beslissen welke asielzoekers mogen blijven, zijn er enorme vertragin gen in de asielprocedure ontstaan. En de gedupeerde migranten stap pen sinds een paar maanden mas saal naar de rechter om daar boete- geld voor te krijgen. Eerder hield Broekers-Knol het er nog op dat het uitgekeerde schade bedrag zou uitkomen op zo'n 22,5 miljoen euro over vorig jaar en dit jaar, maar die schatting blijkt 'he laas veel te laag'. Het kabinet is waarschijnlijk een bedrag 'tussen de 30 en 40 miljoen' kwijt, zegt de staatssecretaris. Eind januari bleken maar liefst 8900 zaken vertraagd. In theorie kan het boetebedrag in een zaak oplopen tot 15.000 euro. Broekers-Knol zegt dat ze er 'niets aan kan doen' dat zij de Tweede Kamer eerder lagere bedra gen meldde. ,,Dat was toen de situ atie.'' Wel is ze 'ervan geschrokken' dat het bedrag dus veel hoger bleek te liggen. ,,Een schok toch wel. Ik wil deze problematiek zo snel mo gelijk onder de knie hebben.'' Zelf gecreëerd Erg veel geduld is er niet in de Tweede Kamer. Dat komt goeddeels doordat het kabinet dit probleem zelf heeft gecreëerd. In 2017, na de grote toestroom uit Syrië, werd im mers besloten te bezuinigen op de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Bij een gebrek aan mede- werkers duurt het sindsdien veel langer voordat het besluit valt of ie mand recht heeft op asiel. Boven dien komen er sinds enkele maan den meer asielzoekers uit landen waarbij helemaal geen of een kleine kans is op een verblijfsvergunning. Die verstoppen het systeem. Oplopen De problemen lijken nog maar te beginnen. Zo blijkt dat na het beta len van de boete veel afgewezen asielzoekers ook nog eens een nieuwe beoordeling in hun zaak vragen. Bovendien grijpt nog niet iedereen naar de kans om een boete in te dienen. In 60 procent van de gevallen gebeurt dit nu nog niet, dus het aantal kan ook nog eens flink gaan oplopen. W Boete kan oplopen tot 15.000 euro per asielzoeker. Per week is het kabinet een miljoen euro kwijt Een deel van de Tweede Kamer wil de dwangsommen afschaffen, maar dat is 'een lange weg', die eerst nog moet worden onderzocht, zei Broe- kers-Knol. Zij kan voorlopig niet anders dan taskforces en crisisma nagers aanstellen, zei ze. Het vertrouwen in de Tweede Ka mer is echter broos. Nog steeds zet de staatsecretaris weinig uitgepro cedeerde asielzoekers uit. En ze bla meerde zich al, omdat ze niet tot een afspraak wist te komen met de minister van Migratie van Marokko. Dat schept weinig vertrouwen dat Broekers-Knol bij haar eigen dien sten orde op zaken kan stellen, zegt Bram van Ojik (GroenLinks) ,,Hoe kun je er zo'n puinhoop van ma ken? Het is ellende. De politieke re gie ontbreekt, al jaren.'' PvdA-Kamerlid Attje Kuiken sprak zelfs van 'een brevet van on vermogen' door Broekers-Knol. ,,Het is een puinhoop.'' Hoogtepunten 0 van Ierland Sint Petersburg en iri 0 Parels aan de Oostzee Rondreis Noordkaap 0 en LoFoten Rondreis Wales Boek zonder aanbetaling woensdag 4 maart 2020 GO I ,,Van huis uit zat lekker en veel eten er al vroeg in. Het is in mijn jeugd een lange tijd goed ge gaan, ik was toen gewoon slank. Marith Attasio M Liesbeth Timmerman (50): ,,Ik wil nooit meer terug.'' FOTO ANNEMIEK MOMMERS Het kabinet blijkt momenteel maar liefst 1 miljoen euro per week kwijt te zijn aan het beta len van boetes aan asielzoekers, omdat de asielprocedure te traag is. Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel, VVD) heeft er een enorm probleem bij. Tobias den Hartog Den Haag Ontbijten diner Vertrek: apr, mei,jun,juL, aug, sep, okt Baltische Staten: Estland, 0 Letland en Litouwen Ontbijt en diner Vertrek: meijunjul, aug, sep, okt 9 maal ontbijt en 5 maal diner Vertrek:jun,juL, aug, sep, okt Ontbijt en diner Vertrek:jun,juL, aug Ontbijt en diner Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt Alle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ANVR /v3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11