10 NIEUWS Behandelaars springen in de bres voor verguisde dikke mensen Het neerkijken op heel dikke mensen moet stoppen, want obesitas is toch écht een ziekte. Dat stellen behandelaars en wetenschappers, die vandaag een campagne starten. Tornado eist tientallen levens POSITIEF Het meest gehoorde vooroordeel over dikke mensen? Mireille Serlie, internist bij het Amsterdam UMC, kan hem zo uit haar mouw schud den „Afvallen is een kwestie van wilskracht.'' Ze lacht een beetje schamper. „Was het maar zo mooi.'' Serlie maakt er haar dagtaak, of liever gezegd levenswerk van om het tegendeel te bewijzen. De afge lopen jaren ontdekte ze dat het brein van dikke mensen er daad werkelijk anders uitziet en onbe wust om méér en méér eten vraagt voordat het tevreden is gesteld. Serlie is één van de wetenschap pers die de nieuwe campagne van harte onderschrijft. Een groep obe- sitaschirurgen en wetenschappers doet vandaag - op Wereld Obesi- tasdag - een oproep om minder snel te oordelen over mensen met ernstig overgewicht. Obesitas is géén persoonlijke keuze, zeggen zij. Afvallen een kwestie van wilskracht? Was het maar zo mooi Ongeveer 50 procent van de vol wassen Nederlanders is te zwaar. Dit is vaak het gevolg van te veel eten en te weinig bewegen, van jongs af aan. We eten meer dan ons lichaam nodig heeft door de con stante verleidingen om ons heen. In het begin - als het gaat om een paar kilootjes te veel - is er nog een punt dat j e j ezelf tot de orde kunt roepen, zegt Serlie. ,,Natuurlijk kun je dan bewuster kiezen voor een boter ham in plaats van een vette snack. DSn speelt wilskracht wel degelijk een rol. Maar als je blijft overeten, steeds een beetje meer, dan gaan de hersenen een grotere invloed uitoe fenen op je eetgedrag. Dat is een onbewust proces, waar we veel minder aan kunnen doen dan we denken.'' Dopamine Tijdens haar onderzoek zag Serlie een verschil in de hersenscans van vrouwen met ernstig overgewicht - de zwaarste woog 160 kilo - en ge- Een tornado heeft gisteren een ravage aangericht in de Ameri kaanse stad Nashville in de staat Tennessee. Door het natuurge weld vielen volgens lokale media zeker 22 doden. Veertig wonin gen en andere panden gingen te gen de vlakte. Gouverneur Bill Lee zei te vrezen dat het dodental nog verder oploopt. Op sociale media zijn bliksem schichten boven Nashville te zien. Volgens nieuwszender CNN zitten tienduizenden men sen in de stad zonder stroom. De politie meldt lekkende gasleidin- gen en omgevallen elektriciteits- masten. Voor getroffen inwoners worden noodopvangcentra inge richt. Ook het vliegveld is getrof fen. Het John C. Tune Airport meldt 'aanzienlijke' schade en vraagt mensen tijdelijk weg te blijven. 'Cel voor bezit raketwerper' Ambitieuzere klimaatdoelen Overleden na klappen in lift Artsen ziek van ambtenareneed woensdag 4 maart 2020 GO 'Mensen met obesitas geen slappelingen, ze zijn ziek' Hanneke van Houwelingen Amsterdam -Mireille Serlie, internist NASHVILLE De stormwind liet van dit huis in Nashville weinig over. foto afp AMSTERDAM Yassine A. (31) uit Am sterdam, die mogelijk een aanslag wilde ple gen op misdaadver slaggever John van den Heuvel, moet vier jaar de cel in voor het bezit van een raket werper. Dat eiste het Openbaar Ministerie gisteren in de Amster damse rechtbank. Een tip leidde vorig jaar naar een groep man nen die een liquidatie zou voorbereiden. Voor dat plan is geen bewijs gevonden. BRUSSEL Nederland en elf an dere EU-landen drin gen bij de Europese Commissie aan op snelle aanscherping van de klimaatdoelen. Zij willen in juni een plan van commissaris Frans Timmermans. HAARLEM Een toevallige ont moeting in de lift zou een 83-jarige man fa taal zijn geworden. De 57-jarige Marcel J. uit Haarlem heeft vol gens het Openbaar Ministerie op 22 de cember vorig jaar de hoogbejaarde 'meer dere malen tegen het hoofd gestompt en geslagen', waardoor deze later overleed. Het OM verdenkt J. van doodslag. J. zegt dat de oude man boos was en had geslagen. DEN HAAG Verzekeringsartsen in dienst van het UWV zijn boos omdat ze sinds kort extra on derdelen van de amb tenareneed moeten afleggen. Het UWV heeft zelf toegevoegd dat de dokters niets mogen doen dat het aanzien en de belan gen van het UWV kan schaden. Dat zegt voorzitter Wim van Pelt van de bond van verzekeringsartsen. Dit zou bijten met de artseneed. BWjpiwi.i 1jeUBg!?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10