7 Wilde achtervolging ontsnapte tbs'ers eindigt in vuurgevecht Utrecht Bij 18 politie- en burgerauto's met gillende sirenes gestopt met tellen maandag 2 maart 2020 BK Met getrokken wapens naderen agenten de gevluchte tbs'ers in het Gelderse Ochten. foto bsr agency Twee tbs'ers zijn gistermiddag na een gijzelingsactie ontsnapt uit kliniek Kijvelanden in Poortu- gaal, bij Rotterdam. Na een mas sale politie-achtervolging werd een van de tbs'ers doodgescho ten, de ander is gearresteerd. Niels Klaassen Rotterdam Dat meldt het OM in Rotterdam. De twee tbs'ers waren uit kliniek gevlucht na gijzeling van een me dewerker. Dat gebeurde rond half vijf gistermiddag. ,,De twee be dreigden een medewerker met een vuurwapen en een mes'', stelt het OM. Bij de gijzeling raakte één mede werker lichtgewond, meldt de kli- niek in een persverklaring. Geen van de andere medewerkers, an dere patiënten of bezoekers zijn ge wond geraakt. ,,De gebeurtenis heeft de kliniek enorm aangegrepen, de veilig heidsmaatregelen zijn streng. Hoe dit heeft kunnen gebeuren wordt dan ook grondig onderzocht. De eerste zorg van de kliniek gaat nu uit naar het welzijn van medewer kers en patiënten die dit voorval hebben moeten meemaken." Het is nog onbekend hoe beiden aan de wapens konden komen bin nen de muren van de streng be waakte kliniek. Ook bij de ontsnap ping uit Kijvelanden zou geschoten zijn. Eenmaal buiten de kliniek hield het duo een taxi aan, de mannen stapten in en reden weg. De politie zette massaal de achtervolging in op de snelweg A15. Ter hoogte van het Gelderse Kesteren werd de taxi bus gestopt. Daarop sprongen de mannen eruit en verschansten ze zich op een nabijgelegen bedrijven- terrein, in Ochten. Daar ontstond een vuurgevecht tussen de politie en het voortvluchtige duo. Een van hen, een 37-jarige man, raakte daarbij levensbedreigend ge wond en overleed even later. De an dere man én de taxichauffeur zijn aangehouden. De politie en Rijks recherche doen onderzoek. Hoe de gearresteerde tbs'er eraan toe is, is onbekend. Het ministerie van Jus titie en Veiligheid geeft geen com mentaar en verwijst naar het OM. Wildwest-achtervolging In het anders zo rustige Ochten maakte de enorme politiemacht veel indruk. Tientallen politievoer tuigen waren op het terrein aanwe zig. Bovendien vloog er een politie- helikopter rond en landde er een traumaheli. De agenten van de Lan delijke Eenheid droegen hun kogel werende vesten, één politie-auto oogde zwaar beschadigd en is afge- sleept. Diverse ooggetuigen meldden op sociale media de wildwest-achter volging. ,,We zijn bij 18 politievoer tuigen en burgerauto's met gillende sirenes gestopt met tellen'', twittert iemand. Een ander: ,,Net midden in schietpartij in Ochten, minimaal vier agenten gingen richting een gebouw.'' Het bedrijventerrein, het par keerterrein van een McDonald's en een carpoolplek werden volledig af gesloten. Ook was een rijstrook van de A15 dicht in verband met politie onderzoek. Daar ontstond een ki lometerslange file. De intimidatie van zwangere vrouwen bij abortusklinieken in Nederland gaat onverminderd door en neemt op sommige lo caties zelfs toe. Vrouwen die langskomen om hun zwanger schap te laten afbreken, wordt de toegang versperd en ze krij gen folders en plastic embryo's in de hand gedrukt. Edwin van der Aa Den Haag Het Humanistisch Verbond luidt hierover de noodklok na een rond gang, samen met De Bovengrondse (een platform voor feminisme), langs elf van de veertien Neder landse klinieken. Het intimideren van van hun cliënten door anti-abortus demon stranten kwam vorig voorjaar al op de politieke agenda te staan. Een Kamermeerderheid sprak zich toen uit voor bufferzones om opdringe rige demonstranten op afstand te houden, maar legde geen maatrege len op. Sindsdien is er niet veel veran derd. Zo is bij de kliniek in Utrecht, ondanks gesprekken met gemeen ten en politie, de intimidatie sinds dien niet afgenomen. Ook in Rot terdam worden bezoekers nog steeds belaagd door anti-abortus demonstranten en er is daar een nieuwe groep demonstranten bij gekomen. Ook in Enschede is het aantal de- monstraties toegenomen. En in Amsterdam, waar voorheen geen demonstraties waren, was onlangs voor het eerst een betoging. Enkele klinieken bevestigen te gen deze krant dat de situatie er sinds vorig jaar niet beter op is ge worden. De activisten houden zich volgens de bestuurders niet aan af spraken in vergunningen en vallen zwangere vrouwen in nood op een onbehoorlijke manier lastig. ,,Die mensen zeggen dan dat ze daar niet als groep staan, maar als individu. En dat ze het recht heb ben om iemand te adviseren. En ik kan ze niet bij hun nekvel pakken als ze zich niet houden aan fat soensregels en afspraken'', aldus directeur Gerrit Zomerdijk van Gynaikon Klinieken Rotterdam. Manager Leo Querido van het Vrelinghuis in Utrecht ziet dat het gemeentelijk toezicht wel is ver groot, maar dat demonstranten zich lief en aardig opstellen zodra handhavers opduiken. Querido: ,,Sowieso moeten activisten niet di- Onze patiënten mogen niet worden gedemoniseerd als ze de kliniek betreden -Leo Querido, manager rect voor de deur bij een zorgverle ner gaan posten. Onze patiënten mogen niet worden gedemoniseerd als ze de kliniek betreden." Bufferzones Vorig jaar maart zei minister De Jonge (Volksgezondheid) al tegen deze krant dat er wat hem betreft bufferzones mogen komen voor demonstranten bij abortusklinie ken. Hij steunt gemeenten die vrouwen via deze maatregel willen beschermen tegen activisten. De Jonge hekelde destijds dat betogers tegen abortus zich regelmatig 'zeer kwalijk en soms ook smakeloos' ui ten tegen zwangere vrouwen in nood. ,,We zijn een jaar verder. Er zijn vele debatten gevoerd, moties inge- Bij abortuskliniek Het Vreling- huis in Utrecht wordt gewaar schuwd voor demonstranten. diend, maar uit onze rondvraag in samenwerking met de Boven grondse blijkt: er is niets veran derd", zegt directeur Christa Com- pas van het Humanistisch Ver bond. ,,De intimidatie bij abortus klinieken gaat door en op sommige plekken is het zelfs toegenomen. Dit moet stoppen en daarom lui den we de noodklok: er moeten bufferzones bij abortusklinieken komen." Ook PvdA-Kamerlid Lilianne Ploumen, die zich hard maakt voor zelfbeslissingsrecht voor vrouwen wereldwijd en daarvoor vandaag op SheDecides Day in Polen actie voert, moeten de acties bij de kli nieken nu echt afgelopen zijn. ,,Als je naar een kliniek gaat, mag je niet worden geïntimideerd door de monstranten. De PvdA wil uitleg van de minister en wil dat hij on derzoekt hoe deze intimidaties strafbaar kunnen worden gesteld." 2 dagen Movie Park Germany incl. overnachting hoteldeal dagelijks tot 23:00 uur (,088-0331506 GO Politie schiet tbs'er dood —Ooggetuige Protest tegen abortus agressiever Art Inn Hotel Dinslaken 1 overnachting incl. ontbijtbuffet 2 dagen entree Movie Park t.w.v. 100,00 p.p. V Bezoek het Hollywood van Duitsland^ V Gratis parkeren bij het hotel V Hotel ca. 30 min. van Movie Park I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7