CORONAVIRUS 5 Interview Viroloog Coretta van Leer t* blijf thuis. ,,Ga even niet werken, niet naar een feest, even pas op de plaats", zei Jaap van Dissel, direc teur van het Centrum Infectiebe- strijding van het RIVM tijdens een persconferentie gistermiddag. Zo moet worden voorkomen dat coronapatiënten in de vroege be smettelijke fase - bij de eerste klachten - anderen aansteken. Hoewel massahysterie uitblijft, nemen scholen, maar ook sport clubs, bedrijven en kerken veel (voorzorgs)maatregelen. Zo be sloot de Nederlandse Bisschop penconferentie dat gelovigen de hostie tijdens de mis niet op de tong ontvangen. Ook handen schudden tijdens de vredeswens was er niet bij, net als gebruikma ken van het wijwater of wijn drin ken uit gezamenlijke bekers. Wel vroegen zo'n honderd kerkgan gers in de Sint Jans Onthoofding- kerk in Loon op Zand de Heer om een vaccin tegen corona. Of neem de Hema: het waren huis verwijdert in al haar zeven honderd vestigingen preventief de proefschaaltjes. Is het blinde paniek om alle gratis plakjes worst of soesjes rigoureus van de tafels te halen, of een actie om te laten zien dat de Hema ook aan de klan ten denkt? Dat laatste, zegt een woordvoerder: ,,De Hema wil ze ker geen paniek zaaien, maar wil wel iets doen om aan de hygiëne- richtlijnen van het RIVM tege moet te komen." Verantwoordelijkheid Het RIVM beziet de creatieve co ronamaatregelen met interesse, stelt Jaap van Dissel in een reactie op de voorbeelden: ,,Iedereen neemt een eigen verantwoorde lijkheid, dat merk je. Bedrijven adviseren bijvoorbeeld mensen om thuis te werken, maatregelen die ver boven onze adviezen uit gaan. Maar arbeidsrechtelijk gel den weer andere normen. En dan dat handen geven: wij zeggen 'was geregeld je handen'. Als je dat doet, kan je dus wél iemand een hand geven. Maar als scholen dat afraden, is dat een bepaalde invul ling van ons advies. Dat lijkt ons geen probleem." Nu het coronavirus in Nederland is, moeten we waken voor paniekvoetbal, zegt viroloog Coretta van Leer van het Universitair Medisch Centrum Groningen. „Alert zijn is goed, maar weer geen kinderen van scholen." Groningen Er zijn nu tien besmettingen in Nederland, en tientallen men sen om hen heen worden de komende weken in de gaten gehouden door de GGD. Wat kunnen we verwachten? ,,Dit virus kunnen we niet meer tegenhouden. Er zijn kortweg twee scenario's denkbaar. Eén: we gaan dit massaal doormaken en het virus dooft daarna uit. In dit geval is het hopen dat het aan tal besmettingen in ons land ge leidelijk toeneemt, zodat ons zorgsysteem niet overbelast raakt. Twee: er komt nog een aan tal besmettingen bij in Neder land en het virus verdwijnt door een andere oorzaak, bijvoorbeeld door droog en zonnig zomer weer. Dat zien we vaker gebeu ren. Dat lijkt een gunstig scena rio, maar het virus blijft door- broeien in de wereld. In dat geval duikt het virus vanzelf weer in ons land op en kan het jaarlijks terugkeren, zoals dat ook het ge val is bij een aantal andere, mil dere coronavirussen met namen als NL63, OC43 of HKUi." ,,Ja, er zullen mensen overlijden en dat is verschrikkelijk. Maar het zou nog heel goed kunnen dat het sterftepercentage naar beneden wordt bijgesteld, aangezien veel besmette patiënten milde symp tomen hebben. Denk aan een snotneus en hoesten. Ook lang niet iedereen zal het coronavirus überhaupt doormaken, omdat hij een paal in de trein heeft vastge pakt. Ook niet iedereen krijgt de griep. Hoe groot het risico op overlijden dus precies is, blijft voorlopig onzeker." We gaan er nog steeds vanuit dat mensen pas besmettelijk zijn als ze klachten krijgen ,,Ligt eraan welke. Het is goed dat we patiënten sneller gaan testen die net buiten het plaatje vallen 'ik ben in Italië geweest en heb koorts'. Dat zie je maar aan de patiënt in Gorinchem die al een week in het ziekenhuis lag met longproblemen en veel sneller had moeten worden getest. De ziekenhuizen hebben afgelopen woensdag al een mail gehad dat ze ook mensen met longproble men die we niet kunnen plaat sen, gelijk moeten testen. De op namestop van het Beatrixzieken- huis is rigoureus, maar wel nood zakelijk om uit te zoeken hoeveel anderen er zijn besmet." ,,Nee. Het virus kan net zo goed op een beeldscherm of de deur klink zitten. Natuurlijk is handen schudden een risico, maar je kunt ze beter extra vaak wassen. Het zelfde geldt voor het verbieden van een hostie op een tong bij kerkgangers, of het sluiten van crèches en het afgelasten van eve nementen. Tjonge, tjonge, dat gaat wel heel ver. Overdrijven we niet een beetje?" ,,Als het mensen een veiliger ge voel geeft, moet je het misschien doen, maar deze zogenaamd be schermende maatregelen helpen niet om het virus te stoppen. Het enige wat je doet, is ernstig in grijpen in het sociale leven van mensen. In China werd het leven een maand lamgelegd. Mensen bleven thuis, steden gingen op slot. Ik denk dat de Chinezen zich komend jaar afvragen: waarom hebben we nu precies onze eco nomie aan gort geholpen? Het virus werd niet gestopt." ,,Zeker, maar de maatregelen wa ren wel heel ingrijpend en ver oorzaakten angst. Ik denk dat wij niemand moeten opsluiten in zijn huis die nog geen ziektever schijnselen vertoont. Laten we vooral meer mensen testen en zorgen dat er extra bedden en ic- plekken beschikbaar zijn" ,,We gaan er nog steeds vanuit dat mensen pas besmettelijk zijn zodra ze klachten krijgen. De partner kan dus gewoon het huis uit. Dat zijn omgeving dat eng vindt, is geen goed argument. De maatregelen moeten nuttig zijn. Er is heel veel paniekvoetbal. Zo zijn er scholen hier in het noor den van Nederland die kinderen weren omdat ze in Italië zijn we zen skiën. In die vakantieperiode was er niet eens een besmetting in dat deel van Italië. Dat is paniekgedrag en heeft niets met logica te maken. Nu het virus in Nederland is, moeten we niet op houden met het normale leven." maandag 2 maart 2020 GO M Voorzichtige toeristen met mondkapjes in Kinderdijk. Boven: proeven van hetzelfde schaaltje is uit den boze. De kerken zijn op hun hoede met het wijwater en de hostie. FOTO'S ROBIN UTRECHT, RONALD HISSINK, ANTON KAPPERS 'We moeten niet ophouden met het normale leven' Hanneke van Houwelingen Voor beide scenario's geldt: het virus gaat slachtoffers maken. In een recente studie in The New England Journal of Medi cine wordt gesproken over een sterftecijfer van 1,4 procent. Bij griep ligt dat op 0,1. Dat is nogal een zorgwekkend ver schil. Daarmee zijn chronisch zieken -Coretta van Leer, viroloog en ouderen, die het grootste ri sico lopen, nog niet gerustge steld. Tijd voor strengere maat regelen? Er zijn al scholen en crèches in Nederland waar al geen handen meer mogen worden geschud. Mee eens? We kunnen uw antwoord al raden... Maar wel vertraagd. Dat is toch juist een belangrijke aanpak geweest? In Duitsland zijn inmiddels tien tallen mensen in quarantaine, tot hele schoolklassen aan toe. Hier mag de partner van ie mand met het coronavirus ge woon naar het werk en moet hij pas thuisblijven wanneer hij ook klachten krijgt. Dat is toch vreemd? In verband met de aangescherpte hygiene regels omtrent het Coronavirus, is besloten om tot nader order geen proeverijen aan te bieden!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5