CORONAVIRUS 4 Update Een hand of high five is inmiddels op meerdere plekken taboe, hoest- en niesprotocollen worden van kracht. Met het oplopende aantal coronapatiënten spelen we op zeker. En dat kan in de meeste gevallen geen kwaad, stelt het RIVM: ,,Het is begrijpelijk." A Aantal besmettingen wereldwijd: 87.470 Aantal doden wereldwijd: 2990 Aantal landen met besmettingen: 64 Grote quarantainemaatregelen blijven uit, van massale paniek lijkt geen sprake. Maar met het op lopen van het aantal corona patiënten in Nederland neemt ook het aantal voorzorgsmaatre gelen in kleine kring toe - of ze nu bewezen effectief zijn of niet. Handgels worden gehamsterd, merken webshops, en ook op microniveau zijn er opmerkelijke coronagevolgen. Neem deze anekdote, van afge lopen weekend in Hellevoetsluis: een dochter komt bij haar jarige vader en staat met de armen uit gestrekt voor de deur om drie zoe- nen uit te delen. Pa doet open, maar deinst achteruit: ,,Nee nee, ik zoen even niet meer, dat is vei liger." Sinds het coronavirus don derdag vanuit Lombardije ons land is binnengekomen, groeit de nervositeit. Onrust In Loon op Zand, waar patiënt nummer één in het ziekenhuis belandde (het gaat hem goed, ove rigens), reageerden dorpsbewo ners nog rustig. Maar de onrust sloeg al wat meer toe op het Am sterdamse schiereiland IJburg, toen een vrouw besmet bleek die daar schoolgaande kinderen heeft en die ook nog luizenmoeder is geweest. Sommige ouders lieten hun kind niet voetballen waar- door een aantal wedstrijden niet doorging. Maar alleen UNO Ani mo in Loon op Zand schrapte alle thuiswedstrijden. Geen draconi sche maatregel: er stonden maar twee potjes op het programma. Nu Nederland sinds gisteren drie nieuwe gevallen telt zonder duidelijke link met een buiten landse coronahaard, neemt het onbehagen verder toe. Inmiddels doen scholen een poging be zorgde ouders gerust te stellen met praktische maatregelen. Een basisschool in Den Haag bijvoor beeld, begint een zoektocht naar 'een andere manier van begroe ten'; elkaar en de juf een handje geven, kan beter even niet. Ook in Rotterdam vraagt een school om het handen schudden voorlopig even achterwege te la ten - als alternatief kunnen ze el kaar met de elleboog aantikken (de buitenkant, uiteraard, de bin nenkant wordt gebruikt om in te niezen of te hoesten). In de gaten houden En een scholenkoepel in Den Haag vraagt ouders van kinderen die in 'coronagebieden' (Noord- Italië, China, Zuid-Korea en Iran) zijn geweests zich even te melden, zodat de leraren deze scholieren extra in de gaten kunnen houden. Sowieso geldt voor hen sinds gistermiddag: bij de minste of ge ringste gezondheidsklachten - een kuch of loopneus is genoeg - Ga even niet werken, niet naar een feest, even pas op de plaats a maandag 2 maart 2020 In China liep het dagelijks aantal nieuwe besmettin gen gisteren voor de tweede dag op. De autori teiten meldden 573 nieuwe infecties. In Abu Dhabi verblijven zo'n 45 Nederlanders in quarantaine, in drie hotels. Een aantal van hen is ge test op het coronavirus. De uitslagen zijn negatief. In Italië zijn inmiddels 34 mensen overleden door het virus. De autoriteiten meldden gisteren vijf nieuwe sterfgevallen. Het aantal besmettingen groeide naar bijna 1700. In België is een tweede geval van het virus gecon stateerd. Dit meldde het ministerie van Volksge zondheid gisteren. In de VS is een eerste dode door het coronavirus gemeld. KOMO News be richtte zaterdag dat een patiënt was bezweken in King County, in de staat Washington. In Perth, Australië, is gis teren een man overleden die in het ziekenhuis werd behandeld voor het virus. Hij was passagier op het cruiseschip Diamond Prin cess. In Duitsland is het aantal besmettingen in twee dagen tijd bijna verdub beld tot 129. Het virus is nu vastgesteld in negen van de zestien deelstaten. In Noord-Rijnland-Westfa- len kwamen er tientallen besmettingen bij. In Thailand is een eerste dode door het virus ge meld. Het gaat om een 35- jarige man die ook aan de tropische infectieziekte dengue leed. Kijk op de site bij /video voor de laatste stand van zaken rond het coronavirus. Langzaam nemen we meer afstand van elkaar Victor Schildkamp Niels Klaassen Hellevoetsluis -Jaap van Dissel, RIVM DIAMOND PRINCESS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4