Grootste probleem nu: wie besmette de nieuwste patiënten? CORONAVIRUS NIEUWS 3 Een coronabesmetting bleef ruim een week onopgemerkt in het Beatrixziekenhuis in Gorinchem. Nu zijn per direct de deuren gesloten, om verdere verspreiding te voorkomen. 10 besmettingen De hal van het Beatrixziekenhuis in Gorinchem is normaal een plek waar gezinnen wandelen met bal lonnen, medewerkers af en aan lo pen, bloemen worden gebracht naar een ziek familielid. Maar nu kun je er een speld horen vallen. Een afzetlint met bewaker moet auto's met bezoekers al vanaf de weg tegenhouden. Bij de deur staat weer een beveiliger en hangt een briefje over de sluiting die per direct is ingegaan: 'We doen dit om besmettingen met het corona virus te voorkomen'. Hoe kwam het zover? Ruim een week geleden meldde een 49-ja- rige vrouw uit het Brabantse Nieuwendijk zich op de spoedei sende hulp met klachten aan de luchtwegen. Ze werd opgenomen op de intensive care en lag daar aan de beademing. ,,Bij die op name was er geen reden om te tes ten op corona'', zegt medisch di recteur Robert Chabot. De patiën te was immers niet in een van de risicogebieden geweest en ze had ook geen contact gehad met een besmette patiënt. De toen gelden- de protocollen zeiden dat testen niet nodig was, aldus de medisch directeur. Het RIVM wilde daar gisteren niet concreet op ingaan, maar een woordvoerder wilde wel kwijt: ,,Het staat een ziekenhuis altijd vrij om te testen.'' Na een week verslechterde de toestand van de vrouw en werd ze overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Daar gingen alarmbellen rinkelen en werd alsnog een test gedaan. Het resultaat werd gistermiddag duidelijk: corona. Die boodschap sloeg als een bom in bij het Bea- trixziekenhuis, waar in allerijl werd besloten de deuren te slui ten, bezoek te weren en afspraken te annuleren. Veiligheid ,,We willen geen enkel risico ne men en de veiligheid van onze pa tiënten en medewerkers staat voorop'', zegt ziekenhuisdirecteur Anja Blonk. Op een ingelaste pers conferentie moeten zij en Chabot - die aan het roer staan van het gemoedelijke en kleinschalige streekziekenhuis - ineens aan heel Nederland uitleggen waarom het ziekenhuis op slot gaat. ,,We gaan nu eerst in kaart bren gen met wie de patiënte allemaal contact heeft gehad'', zegt Blonk. ,,Het gaat zowel om andere patiën ten als zorgpersoneel.'' De GGD voert het contactenonderzoek uit in de familie- en kennissenkring van de Nieuwendijkse. Tot die tijd moeten patiënten het zonder be zoek doen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de kinderen die in het ziekenhuis liggen. ,,Dat is maatwerk'', zegt Chabot. ,,We kijken naar wat er mogelijk is.'' Bij de opname in het Beatrixziekenhuis was er geen reden om te testen op corona Zorgpersoneel kan nog wel komen en gaan. Ook patiënten die wor den ontslagen, hoeven niet te blij ven. Alle medewerkers is gezegd dat ze het moeten melden als ze klachten hebben zoals een ver koudheid of griep. En dat ze dan thuis moeten blijven. Hoe lang de afsluiting gaat du ren, is nog niet bekend. Dat is af hankelijk van de testen die nog worden verricht. Het ziekenhuis wil echter niet zeggen hoeveel personen worden onderzocht. Uitwijken Ook de polikliniek in Leerdam is afgesloten, al is de patiënte daar nooit geweest. Dat gebeurt omdat patiënten voorlopig niet kunnen worden doorverwezen naar Go- rinchem. Wie met spoed naar het ziekenhuis moet, komt terecht bij een hospitaal in de omgeving, zo als het Albert Schweitzer zieken huis in Dordrecht. De zieke vrouw uit Nieuwendijk ligt nog altijd in strenge isolatie in Rotterdam. Onbekend is hoe het met haar gaat en hoe ernstig ziek zij was bij opname in het Beatrix ziekenhuis. Daarover worden nog geen uitspraken gedaan. Dat is een van de vele conclusies na de persconferentie van gisteren, waar onder meer bekend werd dat coronapatiënten nummer acht, ne gen en tien zijn gevonden: een man uit Dalen (gemeente Coevorden), een vrouw uit Nieuwendijk (die in het ziekenhuis in Gorinchem be landde en daarna pas in het Eras mus in Rotterdam) en een vrouw uit Tilburg. Het grootste probleem bij deze mensen is: door wie zijn zij besmet geraakt? Want is tegenstelling tot de eer ste zeven patiënten (drie gezinsle den uit Loon op Zand, drie gezins leden uit Amsterdam en een vrouw uit Delft) is er bij de drie nieuwe patiënten geen link met een risico gebied elders in de wereld. Ze zijn niet in Italië geweest en lijken geen contact te hebben gehad met an dere besmette Nederlanders. Om die reden werd de vrouw die eerst in het Beatrixziekenhuis in Gorinchem belandde met ernstige klachten aan de luchtwegen, niet op corona getest. Het is min of meer toeval dat dit bij de andere twee wel is gebeurd en dat bij hen het virus dus snel is ontdekt. De vrouw in Gorinchem werd pas coronapa tiënt toen ze naar het Erasmus in Rotterdam was overgeplaatst. Is de besmettingshaard dan te vinden bij het carnaval? De vrouw uit Gorinchem vierde in elk geval geen carnaval. De man uit Dalen en de vrouw uit Tilburg wel. Het RIVM sluit niet uit dat er een be smettelijk persoon op het carnaval in Tilburg rondliep, maar onder zoek heeft uitgewezen dat er verder geen toename is van het aantal mensen met ziekteverschijnselen. Mocht de oorzaak van de nieuwste besmetting op het Tilburgse carna val hebben rondgehost, dan zou je al meer patiënten verwachten. Het antwoord op de vraag waar de nieuwste patiënten besmet zijn geraakt, moet uit hun contactenon- derzoek komen. Ergens in de groep mensen met wie de patiënten con tact hebben gehad, moeten nog on bekende dragers van het virus rondlopen. Waarschijnlijk ook al met ziekteklachten, anders zijn ze niet besmettelijk, aldus het RIVM. maandag 2 maart 2020 GO A.A Een rood-wit lint hangt strak gespannen voor het Beatrixzie kenhuis met een duidelijke bood schap: u kunt hier maar beter even wegblijven. Binnen is ieder een alert. FOTO'S ANP, ETIENNE BUSINK Ziekenhuis voorlopig op slot Chantal Blommers Gorinchem Nederland telt 10 bevestigde coronabesmettingen. De meeste zijn opgelopen in Noord-Italië. Van drie is de bron onduidelijk. Een vrouw (49) lag vorige week in het Beatrixziekenhuis te Gorinchem. Zij is nu opgenomen in het Erasmus MC in Rotterdam. 020320 BRON: RIVM Coevorden Diemen Altena Loon op Zand -Robert Chabot, directeur Het RIVM is hard op zoek naar de bronnen van de nieuwe be smettingen. Was er bij de eerste zeven patiënten nog een duide lijke link met risicogebied Noord-Italië, bij de drie nieuwste patiënten is de bron een raadsel. En dat baart zorgen. Victor Schildkamp Tilburg Kijk op de site bij /video Persconferenties over de opnamestop in Gorinchem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3