11 Sprinters zien 'giga-gat' met Rusland en Japan 8 SCHAATSEN WK ALLROUND EN SPRINT Ireen Wüst won gisteren haar zevende wereldtitel allround. Van routine is geen enkele sprake. Het is een titel met een lading, eentje om niet te vergeten. Ireen Wüst is goed in veel, maar ze is belabberd in één ding dat nota bene haar moeder haar opdroeg: ze moet meer genieten. Dus staat de vijfvoudig olym pisch kampioene net voor bij de ingang van het Vikingskipet alweer opgewekt te praten over de wereldbekerfinale van volgend weekeinde. Veelvraat Wüst heeft nog steeds niet genoeg, al heeft ze er dan net een zevende wereldtitel allround bij. Ze wint met overtuiging, met schijnbaar gemak. ,,Maar het is niet zo makkelijk als het eruitzag", verzekert Wüst (33). Neem de 5000 meter: soms is het een helle tocht, soms valt het mee, nooit is het fijn. En dan was het ook nog eens een jaar geleden dat ze voor het laatst die afstand reed. ,,Maar voor zover de 5000 meter makke lijk kan gaan, ging deze echt lek ker." De zevende allroundtitel, haar derde in Hamar, is er een met la ding. Eentje om moeiteloos te ont houden, zegt Wüst vlak voordat ze plotseling breekt. Over haar bewo gen jaar is al zoveel gezegd en ge schreven. Over haar trainingsach terstand ook. Ze beleefde een slechte zomer, overschaduwd door een gebrokenhartsyndroom, na het overlijden van beste vriendin Paulien van Deutekom in januari 2019. Hoe mooi Wüst had zich nog zo voorgeno men het er nu niet over te hebben, om te vertellen hoe mooi die ze vende wereldtitel is, in plaats van Toen zei ik maar: nou buuf, ik ga mijn best doen. Dat het lukte is wel heel fijn het verdriet te bespreken dat nog elke dag opkomt. ,,Maar ja", zegt ze op bijna verontschuldigende toon, ,,ik ben ook maar een mens. Soms komt het even binnen." Want Hamar is ook een stukje Paulien. Dat besef kwam bij Wüst zelfs vlak voor haar 5000 meter binnen. Een blik op het kenmer kende groene kunstgras van het middenterrein en ze was terug in 2009, bij een eerder allroundtoer- Er waren tij den, in 2014 bij de Win terspelen in Sotsji bijvoorbeeld, dat Nederland even een sprintland was. 's Werelds belangrijkste me dailles op de kortste schaatsafstan- den vlogen na toernooien mee naar Schiphol, de belangrijkste podia werden steevast minimaal door één Nederlander gevuld. Maar het WK sprint in Hamar leverde voor het eerst in negen jaar een top 3 zonder oranje op. En dan ontbraken de Russen ook nog eens. ,,Als Nederland moeten we echt aan de bak", zegt Kai Verbij. ,,We worden zoek gereden." Hij werd met races die goed waren voor 'vier zevens' vierde in het eindklasse ment en was daarmee de beste Ne derlander. ,,Wij Nederlanders zijn gewoon even niet goed op de 500 meter, daar is er een giga-gat met de Russen en Japanners. Hun basis snelheid is zoveel hoger dan die van ons, dat ze de 1000 meter gedoseerd rijden en ook nog in snelle tijden." Met Verbij en Kjeld Nuis be schikte de Nederlandse ploeg lange tijd over schaatsers die de winst ten opzichte van hun concurrenten op de 1000 meter pakten en daarmee op het podium klommen. Nuis won zaterdag wel de langste sprint afstand, maar eindigde in het eind klassement op plek zeven. In het verleden won hij tweemaal brons en tweemaal zilver. t In het buitenland zijn de besten niet verdeeld over commerciële teams Nuis: ,,Je ziet een tendens: de echte pure sprinters gaan steeds betere 1000 meters rijden. Het is geen in cident, dit zag ik vorig jaar al aanko men. Die lui hebben geen uitschie ters meer, zij hebben hun niveau ontwikkeld en kunnen doorrijden. Dat is wel even een dingetje." Zowel Nuis als Verbij denken dat het verschil voor een groot deel ge maakt wordt door het samen trai nen van de Japanners en de Russen. In het buitenland zijn de beste schaatsers niet verdeeld over com merciële ploegen, maar behoren ze tot de nationale selectie. Verbij: ,,Zij hebben altijd de besten bij elkaar. Ik ben vaak alleen met Dai Dai Ntab op pad. Ik zou heel graag met Tho mas Krol en Kjeld trainen, maar dat gaat niet. Wij zijn concurrerende partijen." 'Wil niet weg' Verbij's contract bijReggeborgh loopt nog tot en met de volgende Winterspelen. ,,En ik ben blij met de sponsor en met mijn trainer." Nuis, uitkomend voor Jumbo- Visma: ,,Ik wil niet weg en Kai en Dai Dai liggen vast bij hun eigen ploeg." Volgens Jac Orie, de coach van Nuis, wordt het verschil niet ge maakt door 'het achter elkaar rij den', maar door talent en de manier van trainen. ,,Pavel Koelizjnikov springt uit stilstand 3,25 meter ver, dan kun je 85 uur achter elkaar zit ten, maar dan spring je dat nog niet", zegt Orie. Deels is het toeval. ,,Zij hebben goede talenten, het valt goed samen. Wij hadden dat ook met Jan Smeekens en de Muldertjes die alle podiums aan puin reden." Ter geruststelling zegt Orie: ,,Het verschil tussen winnen en verlie zen is niet groot, dat lijkt soms zo, maar is het niet. En zo'n gat trekken we ook wel weer een keer dicht, al moeten we op onze tellen passen." maandag 2 maart 2020 Ook in Lisette van der Geest Hamar Hamar is er een stukje i Paulien te vinden -Ireen Wüst (33) De afgelopen negen jaar eindig den er altijd Nederlandse sprin ters op het podium bij het WK sprint, afgelopen weekeinde in Hamar niet. ,,We worden zoek gereden.'' Lisette van der Geest Hamar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36