II Drukker dan ooit bij optocht in Lewedorp WALCHEREN 19 SOCIËTEIT DE VERGENOEGING 225-JARIG BESTAAN Bij de oprichting was het een mannenbolwerk. Nu wordt de damesborrel beter bezocht dan die van de heren. Sociëteit De Vergenoeging bestaat 225 jaar. Op 6 maart wordt in de Oost- kerk een jubileumsymposium ge- Tja, broederschap....? Maar vrijheid en gelijkheid staan nog wel hoog in ons vaandel. Iedereen kan lid worden houden, met lezingen en muzikale intermezzi. Na het symposium wordt het boek De Vergenoeging, een sociëteit in het hart van Middel burg overhandigd aan burgemees ter Harald Bergmann. Een Bataafs jubileumbiertje, fris zuur met een bittertje, uit de ketel van Stads- brouwerij Middelburg geeft het jubileum smaak. Oranjezon Ter ere van het jubeljaar plaatst de sociëteit deze maand een vrij heidsboom in de tuin achter het pand. Vanaf de karakteristieke, gietijzeren waranda te bewonde ren. ,,Net als vijfjaar geleden'', lacht Guldenmund. ,,Het hout bleek toen afkomstig uit Oranje zon. Vermakelijk, gezien onze her komst. De boom is nagemaakt naar beelden uit de patriottentijd. Zij plaatsten die 13 februari 1795 op de Markt in Middelburg als sym bool voor vrijheid, gelijkheid en broederschap. Tja, broeder schap....? Maar vrijheid en gelijk heid staan nog wel hoog in ons vaandel. Iedereen kan lid worden. Er is geen ballotagecommissie.'' Grinnikend: ,,Je wordt nog wel 'voorgehangen' met foto in een kastje waarin ook de gevonden voorwerpen liggen. Maar het oude selectiekistje met de vakjes 'ja' of 'nee' is er slechts voor de sier.'' De vier deftige B's, van bolknak en borrel, bridge en biljart vormden 225 jaar ge leden de basis van het mannenbolwerk De Vergenoe ging. De bolknak is definitief ver dwenen uit de Middelburgse so ciëteit. En dames hebben een flinke een bres geslagen in het bol werk. Zij rukken verder op. Sociëteit De Vergenoeging in Middelburg brengt ter gelegen heid van het jubileum een boek uit waarin het wel en wee van de vereniging door de jaren heen is opgetekend. Wie stonden aan de wieg van dat mannenbolwerk en hoe is de club gegroeid tot de hui dige Vergenoeging met 250 leden van beiderlei kunne? Na omzwervingen in de Lange Noordstraat, de Markt en de Dam zetelt de Vergenoeging sinds 1985 in het monumentale pand Le Ba ron Chassé aan de Middelburgse Gortstraat. Eigendom van vereni ging Hendrick de Keyser. 'De Ba ron' biedt de Vergenoeging op de begane grond sfeervol ruimte voor de 25 clubs (van filosofie tot schil deren, debateren of motorrijden) de borrels, diners, lezingen èn de biljarttafels. Maar de bakermat van de sociëteit ligt aan de Balans. Bestuursvoorzitter Ronald Gul- denmund vertelt glimlachend over die eerste dagen. ,,Het begon allemaal op donderdagavond 5 maart 1795 met een groep patriot ten. In Middelburgsch Koffyhuys dat toen aan de Balans zat. Een nogal geheim gezelschap, strikt verboden voor Orangisten. Des tijds Volkssociëteit genoemd. Met een comité van waakzaamheid, een soort AIVD van nu. De leden verzamelden inlichtingen. Hun namen werden in de algemene le denlijst met een kruis weergege ven.'' De eerste dame deed ruim 35 jaar geleden haar intrede vertelt Marjan van Stijn. ,,Er kwam een aanvraag van mr M. van de Kraats. 'Mooi', dacht het bestuur, 'een meester in de rechten, altijd goed'. Maar toen stapte mevrouw Marica van de Kraats binnen. 'O, O, ehhh, wat nu'. De heren doken in de sta tuten en vonden geen enkele be lemmering voor dames. De op richters hebben destijds natuurlijk nooit aan vrouwen gedacht.'' De dames Van de Kraats en Van Stijn maken sinds vorig jaar zelfs deel uit van het sociëteitsbestuur. Van de 250 leden zijn er nu ruim 100 vrouw. Twee van de vier bil jartclubs bestaan uit dames. De bridgeteams zijn gemengd. Maar Joeri Wisse Lewedorp De teleurstelling was vorige week groot, toen het bestuur van carna valsvereniging de Kraaiepikkers na overleg met de gemeente Borsele en de Veiligheidsregio Zeeland moest besluiten om de optocht af te blazen. Die domper zal nu snel ver geten zijn. De inhaaloptocht op schrikkelzaterdag trekt dankzij me dewerking van carnavalsverenigin gen uit Paerehat ('s-Heerenhoek) en Pikpot (Kwadendamme) een re cordaantal wagens en toeschou wers naar Lewedorp. Harde wind Even is het opnieuw spannend. In de loop van de ochtend neemt de wind weer behoorlijk toe. Het be stuur van De Kraaiepikkers moet na overleg met de instanties tot twee keer toe besluiten de start van de optocht uit te stellen. Om half vier gaat het festijn alsnog van start. De regenbuien die het dorp eerder op de dag teisterden hebben plaats gemaakt voor felle zon, maar de wind wil niet echt gaan liggen. Voor het feestende publiek geen bezwaar: zij genieten met volle teu gen van dit bijzondere feest. Maar een aantal bouwgroepen zal met gemengde gevoelens terugkijken op de optocht. Zo begint de A-wagen van de Twuufelaers uit Pikpot flink be schadigd aan de optocht. ,,Dit gaat weer veel tij d kosten", verzucht Mi chel Geijs, met in zijn hand z'n af gewaaide pruik. Uit voorzorg had zijn bouwploeg de '4D-bioscoop' al letterlijk een kopje kleiner ge maakt: het bewegende hoofd van één van de twee metershoge pop pen was vanwege de harde wind thuisgelaten. „Onderweg van Kwe- damme naar hier, een tocht van dik twee uur, ging alles goed", zegt hij. ,,Maar op het laatste stukje vanuit de loods waaiden er grote stukken papier-maché van af', zegt hij wij zend op de flarden kleurrijk ge schilderde krant. ,,Nu is het hopen dat de wind geen vat krijgt op de rest." Zijn collega Simon Steijn baalt ook stevig. ,,Dit zijn twee volle we ken werk", zo taxeert hij de schade aan de wagen waar de afgelopen maanden al heel veel uurtjes vrije tijd in zijn gestopt. Om moedeloos van te worden, maar toch wil hij niet het bijltje erbij neergooien. ,,Dit doe je voor de vereniging en voor elkaar. Half april halen wij in Pikpot de optocht in. Door nu hier zijn, hopen we dat alle wagens uit Lewedorp op 11 april ook naar ons komen." maandag 2 maart 2020 De bolknak is definitief verdwenen de dames hebben wel een aparte borrel. ,,En die wordt veel beter bezocht dan de herenborrel", zegt Guldenmund enigszins besmuikt. - Ronald Guldenmund Annemarie Zevenbergen Middelburg Eric Sloof geeft les aan de dames van het biljartteam Pomerans. Een aantal leden van de lus trumcommissie van sociëteit De Vergenoeging: Jan Wolter Mol ster, Ruud Paesie en Ronald Gul denmund (vlnr) bij de waranda van het sociëteitsgebouw. fotos DIRK-JAN GJELTEMA Elk nadeel heeft z'n voordeel. Dankzij de storm van vorige week is de carnavalsoptocht in 't Kraai- enist zaterdag drukker dan ooit tevoren. De inwoners van Lewe- dorp en omgeving genieten met volle teugen van zoveel wagens en publiek, al dreigde de harde wind opnieuw roet in het eten te gooien en liepen enkele bouw- ploegen serieuze averij op. Nooit was het zó druk met carnaval in 't Kraaienist. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19