Besluit kazerne ettert ook voort binnen CDA ZEELAND 17 Vreeke. „Nummer 7 heeft al vele jaren een trouwe gastenkring. Mensen ko men hier eten, omdat het goed en lek ker is en omdat ze veel persoonlijke aandacht krijgen. Het is geen restau rant dat het puur van het toerisme moet hebben." Als jonge meid vond Vreeke haar eerste bijbaantje in Nummer 7. Mi- chiel Kunst bracht haar de kneepjes van het vak bij. Toch ging ze bij de overname niet over één nacht ijs. ,,In december heb ik een paar avonden als undercover boss meegewerkt om te ervaren hoe het team draait en of het restaurant met zijn tijd is meegegaan. En ook om mezelf de vraag te stellen of ik dit werkelijk wil. Gelukkig zag ik veel positiefs." Vaste gasten Ze ontmoette ook veel vaste gasten die haar nog kenden. ,,Die trouwe gastenkring geeft vertrouwen. Ik ga het concept ook niet veranderen, al komt er wel een extra kassa en bon nenprinter. Het is een warme huiska mer waar verschillende doelgroepen zich op hun gemak voelen, of het nu een zevengangendiner met wijnar rangement of een menu met drie gangen betreft. Uiteindelijk hebben Mensen komen hier eten, omdat het goed en lekker is we ook de financiering rond gekregen, met voor beide partijen een tevreden stellend resultaat." Fris team Chelsea Vreeke begint met een vrij nieuw 'fris' team. „Iedereen heeft de zelfde passie en inzet, geen negen-tot- vijfmentaliteit. Ik ben trouwens nog op zoek een souschef. Medewerkers kunnen hier ook hun diploma halen. Je moet opleidingen aanbieden, an ders loopt je personeel naar de buur man. Er is immers een chronisch te kort aan koks. Nu al worden in Zee land chefs weggekocht. Met dat soort dingen moet je als eigenaar rekening houden." Opvallend vaak zijn het jonge hon den die het roer in de Zeeuwse horeca overnemen. Dankzij het groeiend aantal toeristen - althans, het aantal overnachtingen blijft toenemen - zien ze kansen. Met name aan de kust. Pe ter Arkenbout, regiomanager Zeeland van Koninklijke Horeca Nederland, signaleert dat ook. ,,De markt is in be weging. Ik noem maar als voorbeeld de overname van de Amadore-zaken in Vlissingen door de jonge onderne mers van Pier 7. Of de exploitanten van Hector in Goes die nu ook De Wildeman in Zierikzee uitbaten." Zaken Op 1 januari 2020 telde de provincie 1282 horecagelegenheden. Dat zijn er 90 meer dan in 2012. Arkenbout voor ziet verdere groei. ,,Al zit daar wel een plafond aan. Bovendien komen er door mutaties ook weer horecapan- den te koop. Vergeet niet dat elk jaar wel 80 tot 120 zaken van eigenaar wis selen. Dat is de normale migratie. Omdat Zeeland zoveel horecazaken telt, valt dat misschien meer op." Discotheken Een duidelijk trend is dat het aantal cafés en discotheken daalt en er meer restaurants bij komen. Zo iets is al ja ren aan de gang in Renesse, dat zich heeft getransformeerd van jongeren- oord tot familiebadplaats. Om die re den hebben Bill en Marianne Roovers van Eetcafé Simpel besloten nog eens goed te verbouwen. ,,Zeven jaar terug was dit een dis cotheek. Stukje bij beetje hebben we dat naar restaurant verbouwd. Het laatste stukje disco wordt nu ook res taurant. Afgelopen jaar moesten we mensen wegsturen, omdat we vol za ten. We bouwen ook een serre aan, mensen willen toch buiten zitten. Je moet blijven investeren en dat kan ook want Renesse is booming. Er ver schijnen ook nieuwe mooie winkels. Mensen uit de Randstad komen hier winkelen en die willen tevens wat eten. Vanaf Pasen kan dat weer bij ons." Onder leiding van de Zeeuwse CDA-voorman Jo-Annes de Bat praat een delegatie begin deze week met de Haagse fractievoorzitter Pieter Heerma, enkele leden van de Tweede Kamerfractie en mogelijk ook christen-democraten uit het kabinet. Uiterlijk medio deze maand volgt een Zeeuwse leden vergadering waarop prominente CDA'ers verantwoording komen afleggen. De grootste regeringspartijen hebben het verbruid bij hun Zeeuwse afdelingen. Net als de Zeeuwse VVD - die minister-presi dent Mark Rutte donderdag naar Vlissingen haalt om uitleg te geven - snapt het CDA hier niks van het voorgenomen besluit van de rege ring om de marinierskazerne van uit Doorn niet naar Vlissingen te verhuizen, maar naar Nieuw-Milli- gen. Wonden De Bat heeft afgelopen week een scherp discussiestuk gestuurd naar de landelijke partijtop. Het is na kaarten, erkent hij, maar de won den zijn nog lang niet geheeld. ,,Dat we teleurgesteld zijn is een eufe misme. We moeten hierover met elkaar spreken." Hoeveel is één sergeantof korporaal waard aan compensatie? In de notitie noemt het Zeeuwse CDA het Kamerdebat over de mari nierskazerne een enorme tegenval ler: 'Er wordt geen enkele inhoude lijke vraag gesteld. De staatssecreta ris wordt volledig gefileerd over alle fouten die ze heeft gemaakt en gaat daarvoor diep door het stof. Maar er is bijna niemand die de feiten op ta fel legt om daar eens diep in te dui ken.' Ook niet defensiewoordvoerder Martijn van Helvert van het CDA. Hij had de conclusie moeten trek ken dat als de compensatie voor Zeeland wordt meegerekend Nieuw-Milligen voor de belasting betaler fors duurder wordt dan Vlissingen, aldus de notitie. 'Maar deed dat niet.' De maatregelen die Zeeland wil als vergoeding voor de voorbereidingen, de geleden ima goschade en het creëren van hon derden andere arbeidsplaatsen lo pen waarschijnlijk in de honderden miljoenen euro's. ,,Hoeveel is één sergeant of korporaal waard aan compensatie? Wordt een ruime verhuisbonus van een halfjaarsala ris niet veel goedkoper?", vraagt De Bat zijn landelijke partijgenoten. Het kabinet is bang voor een uit stroom van met name de lagere of ficieren van het Korps Mariniers als de verhuizing naar Vlissingen doorgaat. Gedeputeerde De Bat maakt gehakt van dat argument, net als van de verwachting dat nieuwbouw in Nieuw-Milligen niet duurder wordt dan in Vlissin- gen. Zonder een inhoudelijke argu mentatie vindt het Zeeuwse CDA het besluit over de kazerne moeilijk te verteren. Als de Haagse fractie de antwoorden zelf ook niet heeft, zou ze alsnog schriftelijke vragen kun nen stellen aan het kabinet, vindt De Bat. maandag 2 maart 2020 i honden aan het roer - Chelsea Vreeke, Restaurantje Nummer 7 Behalve binnen de VVD ettert het kabinetsbesluit over de ma rinierskazerne ook voort in de gelederen van het CDA. De Zeeuwse leden eisen ophelde ring van hun Haagse partijgeno ten. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17