Zal de noodknop nu wel werken? Palingvissers zetten ruim miljoen visjes uit Succes Emma Heesters en Liam Kruijt bij Zapp Olifant 16 ZEELAND De Zeeuwse horeca is volop in beweging. Er zijn veel wisselingen van de wacht en het aantal zaken groeit mee met het toerisme. HORECA STUIVERTJE WISSELEN Commentaar in Tilburg wordt afgelopen weekeinde een agent aangeval len. Hij drukt op de noodknop van zijn portofoon. Er gebeurt niets. Het communicatiesysteem C2000 laat het weer eens afweten. De problemen zijn in januari ontstaan na de introduc tie van een nieuwe versie. Sindsdien moeten politiemensen maar afwachten of ze snel versterking kunnen oproepen. Soms moeten ze hun portofoon aan- en uitzetten om contact te maken. Soms kunnen ze beter uitwijken naar een speciale app. Als ze daar tenminste de tijd voor hebben. Deze situatie is on houdbaar. Minister Ferd Grapperhaus sprak onlangs nog van opstart problemen. Dat kan kloppen. Zijn ministerie legt na het voorval in Tilburg uit dat er een nazorgteam is. Dat zal nuttig zijn. Maar al met al is deze reactie van Justitie ongepast laconiek. C2000 heeft bijvoorbeeld problemen met de automatische schakeling van zendmast naar zendmast. Verder blijkt het systeem gevoe lig voor de omvormers van zonnepanelen. Was dit niet te voor zien? C2000 tobt al sinds het begin van deze eeuw met proble men. Deze reputatie is kennelijk geen aanleiding om extra voor zichtig te zijn. Er zijn nu weer grote fouten gemaakt. Problemen die normaal gesproken in een testfase worden ontdekt en aan gepakt, komen op het bordje van politiemensen. Levensgevaar lijk. Justitie zegt met man en macht aan herstel te werken. Dat is niet goed genoeg. Het vitale communicatiemiddel van de po litie en van allerlei andere diensten moet altijd op orde zijn. Justitie zegt met man en macht aan herstel te werken. Dat is niet goed genoeg Dupan, de belangenorganisatie van palingvissers, spreekt over een uit zonderlijke grote hoeveelheid glas aal. ,,Omdat de Nederlandse kusten ondoordringbaar zijn voor jonge palingen, wordt een deel van de glasaal die zich in Frankijk massaal ophoopt, in Nederland uitgezet." In totaal worden vier miljoen jonge palingen uitgezet in Neder landse wateren. Daarvan gaan er dus ruim een miljoen (380 kilo gram) naar Zeeland. De gebieden ALMANAK Met carnaval in aantocht ging het gesprek tussen die twee kennissen over wat ze zouden kunnen aantrekken. ,,Ja", zei hij enthousiast, ,,jij kunt wel als oli fant gaan." Oeps. Zij bekeek hem minzaam. Dat mannetje met zijn magere li- die geschikt zijn voor 'herbevol king' zijn door de overheid geselec teerd. Wanneer de glasalen tot vol wassen vissen zijn uitgegroeid, kunnen ze vrijuit naar de Atlanti sche Oceaan zwemmen om in de Sargassozee voor nageslacht te zor gen. In totaal worden vier miljoen jonge palingen uitgezet in Nederlandse wateren Het uitzetten van de glasaal wordt mogelijk gemaakt door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit en het Euro pees Fonds voor Maritieme Zaken en Visserij chaam, het kale hoofd, die bolle ogen en uitstekende oren. ,,Nou", antwoordde zij, ,,jij kunt als Smeagol uit Lord of the Rings gaan. Dat is lekker makkelijk, want je hoeft alleen maar je on derbroek aan te houden." Van zijn kant bleef het stil. Het O-woord is nooit meer gevallen. Snelle aanhouding na melding inbraak Moeder en kind komen met auto in de sloot Een moeder en haar kind zijn zaterdag rond 11.45 uur met de auto van de weg geraakt en in een sloot beland. Dat ge beurde in de buurt van Kats. De auto raakte op de kruising Oostwestweg - Deltaweg in een slip en gleed het talud af. De twee konden zelf uit de auto komen en zijn opge vangen door een politie agent in burger die daar toevallig ook reed. De slachtoffers zijn ter con trole met de ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De auto werd weggesleept. GOES Vrouw opgepakt wegens diefstal Zeeuwse horeca-ondernemers kopen en verbouwen zich suf. Sinds een jaar lijken horecazaken vaker van eigenaar te wisselen. Ook komen er nieuwe bij. Chelsea Vreeke (28) bijvoorbeeld gaat het avontuur aan in Middelburg. Vanaf morgen is ze de nieuwe exploi tant van Restaurantj e Nummer 7. ,,De hele week kriebelt het al. Ik heb er zin in." De Middelburgse neemt een goed lopend restaurant over van Michiel Kunst, die het zestien jaar lang uit baatte. Om meer tijd voor het gezin vrij te maken, kiest hij nu een andere weg. Zo kwam Nummer 7 in de stille verkoop. Chelsea Vreeke besloot een overname te verkennen. Zelf doen ,,Ik ben er aan toe. Ik heb inmiddels ruime ervaring in de horeca. Ik ben begonnen bijBadhotel Domburg, waar ik het vak heb geleerd. Daarna was ik restaurantmanager bij Hotel Van der Valk in Middelburg. Vervol gens heb ik de horeca op poten gezet in Slot Oostende in Goes en was ik één van de eigenaren in ZILT51 in Zoutelande. Nu is het moment om het helemaal zelf te doen." Een gok? Niet helemaal, zegt Opvallend groot Zeeuws succes bij de Zapp Awards. De uit 's-Graven- polder afkomstige zangeres Emma Heesters (24) ging ervandoor met de Social Ice-award voor haar pres taties op social media. Liam Kruijt (9) uit Goes, die elke week spelletjes speelt met ouderen, kreeg de Veer- In-Je-Reet-Award. NPO Zapp deelt jaarlijks tijdens een grote live-show prijzen uit aan wat volgens kinderen de beste tv- programma's, films, muzikanten en socialmediasterren zijn. Twee bijzondere awards waar niet voor gestemd kon worden, gingen dit jaar naar Emma Heesters en Liam Kruijt. Liam was één van de vier geno mineerden voor de Veer-In-Je- Reet-Award. Een prijs voor kinde ren die iets bijzonders voor een an der hebben gedaan. Een jury bestaand uit YouTube- sterren Nikkie de Jager, Défano Holwijn en Marije Zuurveld be sloot dat de jonge Goesenaar de hoofdprijs verdiende. ,,Iemand met een groot hart die vindt dat nie mand zich alleen mag voelen", zei NikkieTutorials. ,,Een voorbeeld van hoe iedereen in de wereld met elkaar om zou moeten gaan", vulde Marije Zuur- veld aan. maandag 2 maart 2020 II In de Zeeuwse wateren zwem men vanaf volgende week 1,15 miljoen extra jonge palingen. Door de uit Frankrijk gevangen glasaal hier uit te zetten, willen de vissers de palingstand in Zeeland verbeteren. Joeri Wisse Wolphaartsdijk Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige man uit Litouwen aange houden na een melding van een woninginbraak in de Martinus Eijkestraat in Terneuzen.De bewoner hoorde iets voor 02.30 uur de poort in zijn ach tertuin klapperen, terwijl hij de poort in het slot had gedaan. Niet veel later hoorde hij harde klappen tegen de achter deur. Omdat het vermoe den van een inbraak nu wel erg groot was, werd de politie gebeld. Die reed op dat moment om de hoek. In de brandgang achter de woning werd de verdachte aangehou den. KATS De politie heeft vrijdag middag een vrouw aan gehouden op verden king van diefstal uit een winkel in Goes. De poli tie kreeg steun van win keliers bij de aanhou ding. Het was niet de eerste keer dat de vrouw een diefstal pleegde in de stad. De politie kreeg vrijdag op nieuw melding van dief stal; een winkelier meldde dat de vrouw vermoedelijk eerder op de dag een klant had be stolen. Toen de politie de vrouw natrok, bleek ze ook gezocht te wor den voor een diefstal op Walcheren. Meer jonge Frank Balkenende Middelburg Het team van Nummer 7 in Middelburg. Chelsea Vreeke, geheel rechts, is de nieuwe eigenaar. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16