Kantoortuin is niet fijn <l> \^m Chinese industrie krijgt grootste klap Colleges volgen op het werk: 'Die over witwassen is populair' ECONOMIE 13 r Coronavirus besmet wereldwijd economie AAN HET WERK Het bleek vorige week maar weer eens uit onderzoek: de kantoortuin is slecht voor de gezondheid. Althans, dit kwam uit een onderzoek van tv-programma De Mo nitor, die daarvoor verschillende artsen en ex perts ondervroeg. Hun oordeel: het met veel collega's opgehokt zitten in een gedeeld kan toor zorgt voor onnodig ziekteverzuim. Meer dan de helft van de experts vindt zelfs dat de kantoortuin in de ban moet worden gedaan. Wat leek het in eerste instantie een goed idee om grotere, open kantoren te delen met meerdere collega's. Het was goedkoper (want minder ruimte per kantoortijger) en handiger (kortere lijnen, snel afstemmen) dan kantoren voor individuele werknemers. Het kwam goed uit met de toenemende aantallen flex- werkers. Bovendien was het lekker makkelijk te controleren wat iedereen op de werkplek uitspookte. Maar nu is de idee van de kantoortuin dus van het voetstuk gevallen. De kantoortuin zorgt voor continue afleiding, stress en hoofd pijn, maakt je sneller moe en vaker ziek. Moeite met concentratie, het zoveelste griepje dat rondgaat en doorlopende geluidsoverlast zijn oorzaken voor een groter ziekteverzuim in de jungle van de kantoortuin en zelfs een van de factoren die meespelen in de toename van het aantal burn-outs, aldus bedrijfsartsen. Ook ik werkte ooit in zo'n kantoortuin, toen ik docent was aan de universiteit. Een flexplek delen met een dozijn extraverte medepsycho logen, dat was goed voor de kameraadschap en bovendien beregezellig. Lief en leed werd ge deeld. Ik nam (actief of passief) deel aan inte ressante gesprekken. Maar nakijken en mijn lessen voorbereiden? Dat kon ik thuis véél sneller. Mocht je nu onverhoopt overgeleverd zijn aan de grillen van de kantoortuin, dan zijn er wel dingen die je kunt doen om je le ven makkelijker te maken. Wissel je vaak van kantoor, koop dan desinfecterende doekjes en neem bureaublad en toetsenbord af- dat is niet neurotisch, maar gezond. Bewaar de smalltalk voor bij het koffieapparaat. Investeer in een geluidswerende koptelefoon. Luister naar 'white noise' om de geluidsover last buiten te houden. Spreek met je collega's af wanneer jullie elkaar mogen storen, en wanneer niet. Er zijn kantoren waar gekleurde lampjes zijn aangeschaft: groen voor welkom, rood voor opperste concentratie. Je kunt ook aandringen op maatregelen die verder gaan: meer stilteplekken en zo veel mogelijk dag licht en uitzicht per werkplek. Ook het toe voegen van kamerplanten blijkt voordelig voor de gezondheid. De kantoortuin, we zouden er van moeten afstappen, maar zitten ermee opgescheept. Gelukkig kun je als kantoortijger wel paal en perk stellen aan de overlast. Poetin kan leven met olieprijs Onderzoek naar steun aan Alitalia De zogeheten inkoopmanagersin- dex voor de Chinese industrie zakte afgelopen maand naar een stand van 35,7, tegen 50 in januari. Een stand boven de 50 wijst op groei, daaronder op krimp. Dergelijke standen zijn sinds de financiële crisisjaren 2008 en 2009 niet meer voorgekomen. Toen was de laagste stand 38,8, in november 2008. Economen hadden in door snee een stand van 45 verwacht, maar de voorspellingen liepen wijd uiteen. Om de verspreiding van het coro navirus tegen te houden verplichtte de Chinese overheid door heel het land de sluiting van fabrieken, win kels, eetgelegenheden en biosco pen. Dat dit de op één na grootste economie van de wereld schade zou berokkenen, leed geen twijfel. Maar hoe groot die klap zou zijn, was nog onderwerp van debat. Mede om die reden werd op financiële markten halsreikend uit gekeken naar dit cijfer van de Chi nese overheid. Het is een van de eerste macro-economische cijfers die inzicht geven in de impact van het coronavirus op de economie. •JSÜfliHL' f "I V'-i Italië steekt 3,6 miljard euro in extra maatregelen ter ondersteuning van de economie wegens de gevolgen van het coronavirus. Dit heeft de minister van Financiën, Roberto Gualtieri, aangekondigd in een ge sprek met de krant La Repubblica. Halverwege de week overleggen de ministers van de eurogroep tele fonisch over de plannen, aldus Gualtieri. De Italiaanse regering vreest dat de nationale output van de economie in de eerste helft van dit jaar 1 tot 3 procent krimpt. Italië is zwaar getroffen door co ronabesmettingen. Van de ruim 1470 gevallen van het virus in het westelijk deel van Europa, zijn er zeker 1100 in Italië geconstateerd. In dat land zijn al 29 mensen aan de gevolgen van het virus bezweken. Gualtieri heeft er alle vertrouwen in dat de Europese Unie begrip zal tonen voor de noodmaatregel en toestemming verleent voor deze extra uitgaven. Ze staan voor circa 0,2 procent van de omvang van het bruto binnenlands product (bbp). Italië ligt al jaren onder vuur we gens de oplopende staatsschuld. Maar Gualtieri betoogde dat de Italiaanse economie stabiel is en de regering over 2019 een begrotings tekort heeft met een omvang van 1,6 of 1,7 procent van het bbp. Dat is minder dan voorzien. Altijd al willen weten hoe witwas sers opereren, of hoe Vincent van Gogh zijn mooiste schilderijen maakte? Lecture heeft meer dan honderd sprekers in het bestand die hun kennis graag overdragen. Dat doen ze niet in een collegezaal maar in bedrijfskantines en vergader ruimtes. Tientallen bedrijven, waaronder Heineken, Unilever, de Bijenkorf en ING, nemen al colleges bij Lecture af op abonnements basis. Afgelopen jaar heeft Lecture ruim 350 voordrachten georgani seerd. De onderwerpen zijn zeer uit eenlopend, vertelt Lecture-oprich- ter Micha Schipper (41). „Sprekers hoeven niet beroemd te zijn. Alle maal zijn ze in ieder geval expert op hun gebied en hebben ze ervaring met spreken. Het gaat meestal om hoogleraren of gastdocenten. Be drijven kunnen colleges via ons af- nemen. Dat kan op heel grote schaal - een les voor alle werknemers van het bedrijf - of juist heel klein, bij voorbeeld alleen voor de raad van bestuur.'' Brainstormen Het is aan de bedrijven zelf welke spreker de lezing verzorgt en waar het over gaat. ,,We hebben bijvoor beeld een college over hoe brain stormen werkt. Dat zal nuttig zijn op de meeste werkplekken'', zegt Schipper. ,,Maar ze kunnen er juist ook voor kiezen om een onderwerp te behandelen dat geheel buiten het eigen veld ligt. Bijvoorbeeld het werk van een lijkschouwer zal bij de meeste mensen onbekend zijn. Maar het is juist enorm leuk om met je collega's over een onderwerp te leren waarvan je niet eens wist dat je er wat over wilde weten.'' Kunst Een favoriet thema is het witwas sen van geld. ,,Dat is een spannend onderwerp waarvan maar weinig mensen weten hoe het nu echt zit. Maar ook colleges die met kunst te maken hebben, doen het goed. Dat hadden we zelf niet gedacht - kunst wordt toch een beetje als elitair ge zien - maar mensen horen graag over de werkwijze van de grote na men op dit gebied.'' De grootste winst voor bedrijven zit hem volgens Schipper in de an dere kijk die werknemers op som mige zaken kunnen krijgen na een lezing. ,,Eens op een andere manier naar de wereld kijken is goed voor de creativiteit. Zo'n moment op de dag brengt een heel bedrijf boven dien bij elkaar. Met alle rangen en standen zit je in een zaal samen te luisteren. Dat bevordert de werk sfeer, en je hebt weer eens wat an ders om over te praten bij de lunch.'' maandag 2 maart 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: tips voor de kantoorjungle. te*- Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). VIRUS De huidige olie prijzen zijn ac ceptabel vol gens de Russi sche president Poetin. Hij zei dat zijn land de middelen heeft om de nega tieve effecten van het corona virus op de eco nomie en de olieprijzen op te vangen. De Rus sische econo mie drijft voor een groot deel op de export van olie en gas. COMMISSIE De Europese Commissie is een onderzoek gestart naar een lening van de Italiaanse overheid aan luchtvaartmaat schappij Alitalia van 400 miljoen euro. Ze wil na gaan of de Ita lianen de regels rond staats steun hebben gevolgd. De Ita lianen kondig den eind 2019 het krediet voor Alitalia aan. E o PEKING/ROME De uitbraak van het coronavirus heeft de om vangrijke Chinese industrie een zware klap toegebracht. Een be langrijke graadmeter voor de bedrijvigheid in de Chinese indu strie is in februari zo hard ge daald dat er sprake is van een absoluut laagterecord. CHINA Mean Tropospheric N02 Density (iimól/m2) 6 125 250 375 >500 Het stilvallen van de Chinese productie is te zien in de verande ring in luchtvervuiling in januari (links) en februari (rechts). foto nasa Evenementenbureau Lecture strikt sprekers van over de hele wereld en laat ze bij Neder landse bedrijven colleges en lezingen geven. Priscilla van Agteren Amsterdam Micha Schipper, oprichter van Lecture. foto julie blik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13