'Als we een kampvuur stoken, vragen we de gasten ook' kamperen in achtertuinen. Nu bivakkeren er regelmatig mensen. Meestal avontuur lijke types, net als wij.'' Het is aangenaam wakker worden in de camper. Van Dun heeft er een groot bed in geklust en als ik de achterdeuren opengooi, voel ik de kraakheldere ochtend. Op het ingebouwde gasstel zet ik koffie, terwijl ik uitkijk over het weiland. Pal achter huize Salden begint de Moo- kerheide. Het heuvelachtige heidegebied gloeit paars na van de bloei enkele weken eerder. Het bos op de naburige Sint-Jans- berg is gevarieerd: eiken, beuken, kastanjes, dennen, berken en nog een handvol soor ten die ik niet thuis kan brengen. Van Sal- den wijst naar een cluster gapende gaten in een flank van de berg: ,,Een dassenburcht. Fantastische dieren. Ik hoop dat ze goed opletten waar ze graven, want er zit veel munitie uit de Tweede Wereldoorlog in de grond. Er is keihard gevochten hier. Afgelo pen zomer nog moest er een fosforbom onschadelijk worden gemaakt die spontaan was gaan roken. Je mag hier ook niet lopen met metaaldetectors. En trouwens, in 1574, tijdens de Tachtigjarige Oorlog, woedde hier de veldslag die het leven kostte aan de twee jongere broers van Willem van Oranje, Lodewijk en Hendrik van Nassau.'' Een halfuur rijden oostwaarts ligt het Duitse dorp Kranenburg, mijn volgende overnachtingsplek. Als ik onderweg wat abrupt afrem voor een verkeerslicht, don dert mijn backpack vanaf het bed op de grond. Ook daarvoor had Van Wijngaarden me gewaarschuwd: alles, ja alles moet stevig vastgesnoerd zitten, anders gaat het schuiven. Mijn bestemming heet Hierland: een voormalige boerderij met een lap grond erbij die qua grootte het midden houdt tussen een oversized tuin en een dwerg akker. Op het terrein staan twee pipo- wagens, een wigwam en een joert, de traditionele ronde tent van Centraal- Aziatische nomaden. ,,En we hebben plek voor een of twee tenten'', vertelt Caroline Ligtenberg (54). Mijn camper past niet door het hek, wel op het erf ervoor. Het is stil hier, op het zingen van vogels na. En de ha nen houden een kukeleku-competitie, alsof ze zijn verwikkeld zijn in een verhitte dis cussie. Met haar echtgenoot Jeroen (53) streek Ligtenberg hier achtenhalf jaar geleden neer, vertelt ze in de woonkamer waarin ze yogalessen geeft. Op de houten eettafel liggen hazelnoten te drogen. „Daarvóór woonden we in de Randstad. Dat wil ik nooit meer. Hier hebben we ruimte en zijn we omringd door natuur. De tuin ziet er wild uit omdat we insecten de kans willen geven. Dit jaar hebben we de eerste neus hoornkevers gezien. We planten binnen kort vijftig fruitbomen en leven veganis tisch.'' Zelf kamperen ze ook graag, en ze weten hoe lastig het is als je een hond bij je hebt. ,,Veel campings doen daar moeilijk over. Op Campspace vonden we wél allerlei leuke plekjes en zagen we mogelijkheden voor het aanbieden van ons eigen terrein.'' Sindsdien geniet ze van de interactie met haar gasten. ,,Vorige week stookten we een kampvuur met vrienden, dan nodigen we onze gasten ook uit. Heel gezellig, we ontmoeten op deze manier veel mensen.'' Vlakbij ligt een Reichswald, het Duitse equivalent van een bos beheerd door Staatsbosbeheer. Ik maak er een stevige mountainbiketocht voordat Ligtenberg, bij wijze van proviand voor mijn volgende etappe, een reusachtige zak druiven uit hun achtertuin in mijn handen drukt. In het Duitse gehucht Waxweiler zoek ik een supermarkt, om daarna naar mijn vol gende bestemming nabij het Drielanden punt te gaan. Maar op zondag is hier alles gesloten. Gelukkig heeft Ingrid van Ek (62) een pan groentesoep staan. ,,Gasten kunnen bij ons altijd mee-eten'', zegt ze. Met een knipoog: ,,Alleen moeten ze dat normaal gesproken wel even aangeven.'' Samen met echtgenoot Cees Algera (71) liet ze haar oog vallen op een verlaten huis in de heuvels nabij het dorp, waar de echte- lieden de rust en ruimte vonden die ze mis ten in hun woonplaats Haarlem. ,,We von den het hier zo mooi, we lieten een briefje achter; twee dagen later belde de eigenaar.'' In de aanpalende weide glooit het zo sterk, dat ik even bang ben dat mijn rijdende huis wegglijdt. Maar het lukt, ik parkeer de bus naast een caravan die Van Ek en Algera plaatsten voor gasten. ,,Die caravan ver huurt goed'', zegt Algera. ,,Logisch: gasten hebben hier het rijk alleen. Jij bent onze eerste campergast. Misschien moet ik een wat vlakkere parkeerplaats bouwen.'' Tijdens een lange wandeling door de bos sen in de omgeving sta ik oog in oog met een ree. Een moment kijken twee zwarte ogen me aan; dan verdwijnt het dier met soepele sprongen uit zicht. ,,Reeën zien we dagelijks'', zegt Van Ek als ik later verslag uitbreng. ,,Er banjert een hertengezin over ons terrein, ouders en twee kinderen. Ze vinden de courgettes en pompoenen in de tuin lekker. M'n bloemen ook trouwens.'' Zelfs voor een onervaren, wat onbehol pen camperchauffeur is parkeren geen enkel probleem op De Lieve Wies nabij het Brabantse Oisterwijk, het vierde adres. Eva Lopes Cardozo (44) en Maarten Bressers (46) vernoemden de voormalige paarden- boerderij die ze vorig jaar betrokken naar hun dochters Lieve (11) en Wiesje (12). Ik heb een grasveld tot mijn beschikking zo groot als de vroegere manegepiste. Erom heen bloeien bijenbloemen. Zover het oog reikt zie ik weiland, maisvelden en hier en daar een boerderij. ,,Ons terrein is zo groot, dat willen we graag delen'', zegt Lopes Cardozo. ,,Ander- zijds moet het niet hutjemutje worden zoals op een gewone camping. We laten maximaal twee tenten of campers op het veld. En achterin, bij die boom daar, is plek voor één tent. Onze laatste gast daar, een jongeman in zijn eentje, heeft vier dagen in zijn hangmat gitaar liggen spelen. Volmaakt ontspannen. Wie actie wil, kan terecht in natuurgebied Kampina of in Oisterwijk.'' De volgende morgen staat de mist dik op de velden. Dwergvarkens Aart en Staart knorren als ik langsloop op jacht naar mooie fotoplekjes. Lopes Cardozo voert de kippen. ,,Kijk, dat is de haan. En die drie zijn de kuikens, die zijn nu bijna volgroeid. Lieve en Wiesje zitten soms met een kip onder hun arm aan de ontbijttafel. Hoe mooi is dat.'' 40 Reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 128