Eerste besmetting in Nederland, wat moeten we doen? 5 7 vragen over virus Covid-19 breidt zich uit over Europa 1-10 10-20 20-100 >100 doden Achter de schermen zijn huisart sen, GGD's, ziekenhuizen en het RIVM al langer 'op een ernstig scenario' voorbereid. Een be smette patiënt wordt direct ge ïsoleerd om te zorgen dat het virus zich niet verder kan ver spreiden. Volgens het RIVM heb ben Nederlandse ziekenhuizen genoeg capaciteit om ernstig zieke patiënten op te nemen op de intensive care. Bij twijfel over besmetting: bel de dokter en blijf thuis. Ga niet naar de huisartspraktijk. Het risico dan anderen worden besmet is daarmee groter. Wie het virus onder de leden heeft, krijgt klachten binnen twee tot veertien dagen. Er is (nog) geen vaccin te koop om jezelf te be schermen tegen het coronavirus. Gezondheidsorganisaties advise ren om regelmatig de handen te wassen met zeep of alcohol, ten minste twintig seconden. Zit niet te vaak aan mond, ogen of neus, vooral niet in drukke ruim tes als trein of bus. Gebruik pa pieren zakdoekjes. Loop met een boogje om mensen heen die ver schijnselen hebben. Nies en hoest in je elleboog. Dat verschilt nogal. De meeste patiënten hebben koorts en luchtwegklachten (hoesten en kortademigheid), blijkt uit onderzoek dat is gepubliceerd in medisch tijdschrift The Lancet. Van de eerste 99 sinds 1 januari onderzochte patiënten in Wu han had driekwart ontstoken longen, ontdekten onderzoekers op scans. Van die groep waren er op 25 januari 11 overleden en 31 naar huis gestuurd. 57 patiënten lagen nog in het ziekenhuis. De symptomen bij deze Wu- hanezen: vooral koorts (83 pro cent), hoesten (82 procent), kort ademigheid (31 procent), spier pijn (11 procent), verwardheid (9 procent), hoofdpijn (8 procent), keelpijn (5 procent). Inmiddels weten we uit een grote Chinese studie dat acht op de tien patiën- ten milde klachten heeft. Lang niet iedereen is dus doodziek. Mensen met een laag im muunsysteem, zoals ouderen en chronisch zieken. Het sterftecij fer onder mensen van boven de 80 jaar is het hoogst, met bijna 15 procent, tegenover 0,2 procent bij mensen onder de 40. Mannen lij ken harder te worden getroffen door het virus dan vrouwen. Ook bij andere virussen die de lucht wegen infecteren, werd tijdens eerdere studies gezien dat vrou wen een sterker immuunsys teem opbouwen tijdens hun jeugd, maar ook meer weerstand opbouwen na een vaccinatie. Kijk je naar de sterftecijfers tot nu toe, dan valt de corona-uit braak in het niet bij een normale wintergriep in Nederland. Zo kostte de griepgolf van twee jaar geleden alleen hier al 9444 men sen het leven. Wereldwijd lag dat getal ergens tussen de 250.000 en 500.000. Net als bij dit coronavi rus (vooralsnog nul doden in Ne derland) zijn de slachtoffers vooral ouderen en mensen met een verzwakte gezondheid. Het coronavirus is echter geen ge woon griepvirus. Rusland heeft het coronavirus toegevoegd aan een lijst van 'bij zonder gevaarlijke besmettin gen'. Met die status kunnen bui tenlanders die besmet zijn het land worden uitgezet. De Ver enigde Staten weigeren vanaf 2 februari buitenlanders die de twee weken daarvoor in China zijn geweest. Ook Australië, Nieuw-Zeeland en Israël zijn hiertoe overgegaan. Als het gaat over het meest gangbare model - een dun lapje stof dat je met twee elastiekjes achter je oren bevestigt - is het antwoord simpelweg 'nee', zegt viroloog Marjolein Knoester aan het UMC Groningen. ,,Dit mas ker sluit niet naadloos aan op het gezicht, waardoor er altijd lucht langs de zijkanten loopt. Boven dien zijn de gaatjes in de stof zo groot, dat de virusdeeltjes daar doorheen komen. Het is schijn veiligheid. Het enige voordeel is dat je minder bent geneigd aan je gezicht te zitten." ten. ,,Elke dag word ik onder coro- nanieuws bedolven. Ik heb zo'n he kel aan dat geram." De pers zou terughoudender over corona moeten schrijven, vindt Van de Sande. ,,Elke dode wordt een push-bericht op je mobiel." Meer duiding vindt hij belangrijker. ,,De besmettelijkheid van het virus lijkt niet extreem, de dodelijkheid evenzo. Maar dat lezen we amper. Laten we bovendien niet vergeten dat China een van de smerigste lan den van de wereld is. Zij spotten met de wetten van hygiëne." En als je dan toch de nieuwssites afstruint, haakt collega Van Ginne- ken aan: maak dan onderscheid tus sen serieuze bronnen, zoals ge zondheidsinstituten, biologen en medici, en roeptoeters die geen ver stand van zaken hebben. Twitter helpt overigens al een handje bij de nieuwsselectie. Zodra de bezoeker op 'coronavirus' zoekt, verwijst het sociale medium naar het RIVM, die betrouwbare en actuele informatie op zijn site heeft staan. Massahys terie komt niet alleen voor rekening van de media, nuanceert Van de Sande. Er is ook iets collectief ver anderd in onze beleving van veilig- heid. ,,We wonen in één van de meest veilige landen van de wereld, maar we zijn nog nooit zo bang ge weest." Die twee dingen - veilig heid en angst - hangen samen, legt hij uit. Door voortschrijdende tech niek en kennis hebben we veel con trole gekregen over ons leven. Er zijn behandelingen gevonden voor dodelijke ziektes als kanker. Er ster ven minder mensen aan hartaan vallen. Het aantal verkeersdoden daalt elk jaar, terwijl de hoeveel heid auto's op de weg explosief is gestegen. En toch zijn we angstiger dat ons iets zal overkomen. Dat is omdat we alles onder controle wil len hebben, aldus Van de Sande. Verteren Wanneer we die controle niet heb ben, is de emotie des te groter. Denk maar aan kindersterfte, zegt hij. ,,Begin twintigste eeuw stier ven veel kinderen. Dat was erg, maar hoorde bij het leven. Nu staat onze wereld totaal op zijn kop wan neer een kindje overlijdt. Terecht. Maar mijn punt is: als je niet con stant sterven om je heen ziet, wordt een overlijden steeds zwaarder en moeilijker te verteren." Vroeger legden we ons lot in han den van God, zegt de massapsycho loog. ,,Maar anno 2020 vinden we geen berusting meer in het geloof. Met andere woorden: het nieuwe virus wijst ons op de onvolmaakt heid. Wij denken de wereld te kun nen beheersen." vrijdag 28 februari 2020 BRON: JOHN HOPKINS UNIVERSITEIT ECDC Stand 27 feb. 2020 7\A/E Covid-19- gevallen Het coronavirus is voor het eerst in Nederland vastgesteld. Wereldwijd zijn ruim 82.000 mensen besmet. Zeven vragen over wat we écht moet weten over bijvoorbeeld mondkapjes en welke maatregelen we zelf kunnen nemen. Annemieke van Dongen Rotterdam j Wat gebeurt er nu in Neder land een besmetting is vast- I gesteld? 2 Wat kan ik zelf doen? 3 Hoe ziek word je als je het virus krijgt? 4 Wie zijn het vatbaarst voor het virus? 5 Waarom maken we ons meer zorgen over het co ronavirus dan over de griep? 6 Andere landen nemen veel verdergaande maat regelen, toch? 7 Heeft het dragen van een mondkapje zin? M Vlnr. Een robot in het ziekenhuis van Shenyang in China controleert het paspoort, neemt de temperatuur op en desinfecteert. Kunstobject De Sla pende Beer in het Taiwanese Chiayi City kreeg ook een mondkapje. Ghost- busters? Nee, desin fectie in Zuid-Korea. Onder: Knipbeurt met mondkapje. Let op het kijkvenster voor de smartphone. FOTO'S AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5