'Stop verzilting van Volkerak-Zoommeer' 7 STRAO NOORDWELLE DE ZWARTE PARELS Al drie jaar lang weet het paardenshow- team De Zwarte Parels op de strao in Noordwelle de show te stelen met de allermooiste versieringen. Ook dit jaar gaan de 'Zeeuwse meisjes' op hun Friese paarden weer helemaal los. Al is de concurrentie moordend. Van Ewijk voorzitter Voedselbank Noordwelle Het is hét dorp op Schouwen-Duiveland waar trekpaarden massaal staan te trap pelen om mee te doen aan de aloude traditie van het was sen van paardenbenen in zee. On der de ongeveer 150 paarden die zich morgen melden in Noord welle zijn zeker 110 trekpaarden. Daarmee staan de Friese knollen van showteam De Zwarte Parels al meteen op achterstand, lacht voor zitter Marjolein Steutel van de club van Friezen. ,,Kom je niet met een trekpaard dan moet je wel wat anders doen om uit te blinken." Zeeuwsevlag En dat doen ze. De leden van de showgroep, die met enige regel maat met hun gitzwarte paarden optreden bij evenementen als de Burghse Dag of de Vriendendag van Manege Balans in Dreischor, doffen hun dieren van top tot teen op. Met dekjes op de ruggen waarop de Zeeuwse vlag is afge drukt. En met groene buxus aan het tuig en het staartstuk, waaraan pompons en verse bloemen wor den bevestigd. Dat leverde de afgelopen drie jaar de groepsprijs voor mooist versierde paarden op, maar de con currentie hijgt in de nek. ,,Ik heb gehoord dat een groepje met trek paarden ook fanatiek bezig is. Dus we krijgen concurrentie." Lekker laten waaien, ligt niet in de aard van De Zwarte Parels. ,,Nee joh. Als we een show moeten rijden gaan we ook altijd voor de volle honderd procent." De Zwarte Parels is een club van dertien Friezen met hun berijders. Ze rijden figuren met elkaar op muziek. Een soort synchroon dan sen eigenlijk; heel indrukwek kend. ,,We proberen het altijd zó mooi te doen dat het bij mensen soms dwarrelt voor de ogen. Dat is het effect wat je probeert te berei ken." Negen van de dertien parels zijn ook bij de strao van de partij. ,,Het is een mooie traditie en hartstikke leuk om mee te rijden. Heel ont spannen en de strao in Noordwelle is altijd supergoed georganiseerd." Nu al zijn de ruiters stik druk met het voorbereiden van de versierin gen. Gisteravond is bij bloemen- zaak BloemMarie in Nieuwerkerk gewerkt aan het vastmaken van de verse bloemen en pompons aan de buxus. Alles in de Zeeuwse (vlag)kleuren blauw, wit en geel. Gele trommelstokjes, wit gips- kruid en speciaal voor de gelegen- heid blauw gespoten verse rozen. Er zitten dagen werk in het mooi uitdossen van de paarden, erkent Steutel. ,,Maar het is ook superge- zellig om met elkaar te doen. En de reacties die we krijgen zijn altijd heel erg gaaf. Het is leuk om al die complimenten te horen als je je stinkende best hebt gedaan." Hoewel haar eigen Fries Oscar geen fan is van de zee, is het mee rijden met de strao toch vooral een feestje. Zelfs als de concurrentie er vandoor gaat met de eerste prijs? ,,Dan hebben we toch een dag lang kunnen genieten. En is het ge woon: volgend jaar weer!" GOES Dorith van Ewijk is de nieuwe voorzitter van Voedsel- bank De Bevelanden. Zij heeft per 19 februari Paul Colijn opge volgd. Colijn gaf sinds juli 2014 lei ding aan het bestuur en de vrij willigers van de Voedselbank in Goes. Eerst nog vanuit het oude pand aan de Evertsenstraat, na de verhuizing in het nieuwe pand in de Middelburgsestraat. Dorith Van Ewijk heeft jaren als raadslid en wethouder in de gemeente Goes gewerkt. Daarnaast is ze werkzaam ge weest bij de woningbouwcoöpe- ratie RWS. Beverwijkse bazaar za 7 maart za 17 oktober 36,- Dagtocht Canterbury vr 27 maart €65,- Keukenhof Verzorgde dagtocht Brussel wo 22 april 77,50 Musical Anastasia Designer Outlet Roermond Weekendje Londen v. za 25 april v.a. 129,- 2-daagse voorjaarsreis Parijs v.za23mei v.a. €129,- Zomerse dagtocht met buffetcruise do 11 juni €79,- 2-dagen Downton Abbey v. wo 26 augustus v.a. 229,- Kruiningen 'Stop met het plan om het Volke rak-Zoommeer zouter te maken. Wij hebben het zoete water heel hard nodig voor onze boeren.' Dat is de boodschap van de gemeente Reimerswaal aan het Rijk. Al jaren ligt er een plan om het Volkerak-Zoommeer zouter te maken. Dat leek altijd een prima idee. Want zout water is dé ma nier om de waterkwaliteit te ver beteren en de gevaarlijke blauw- alg die daar veel voorkomt, te we ren. Ook de gemeente Reimerswaal was het hier mee eens. Voor de boeren was er immers voldoende zoet water om de gewassen te be sproeien. Zij konden water halen uit de Reigerbersche polder. Maar tijdens de enorme droogte in 2018 bleek dat West-Brabant het water in de polder zelf nodig had en toen was er voor de boeren in Rei merswaal geen alternatief voor handen. Het grondwater is im mers te zilt. En dus is het belang om het Volkerak-Zoommeer zoet te houden groter geworden. Het standpunt in Reimerswaal kan telde en de gemeente is tegen de verzilting van het meer. Alleen heeft dat tot nu toe nog niet geleid tot het stopzetten van het verzil- tingsplan. vrijdag 28 februari 2020 BE Alles voor de mooiste Friese knol Esme Soesman De cursusruimte van BloemMarie in Nieuwerkerk is nog in aanbouw, maar de vrouwen van De Zwarte Parels kunnen er al prima uit de voeten als ze hun tuigen versieren met verse bloemen en pompons. foto ernesta verburg fÏËYd» FOTO SASKIA FOLMER Zie voor het programma van mor gen: noordwelle.com/strao/pro- gramma-2015/ Bezoek de grootste overdekte markt van Europa! Deze stad in Zuid-Engeland is de ideale mix van stedelijk, platteland en kust Het mooiste lentepark ter wereld! Met dit jaar als thema:'A world of colours' vr3&di21april,wo6mei €45,- Verzorgde dagtocht naar Brussel met bezoek aan het Atomium en centrum Romantische en spectaculaire musical over het mysterieuze leven van Tsaiendochter Anastasia do 23 april v.a. 95,- Dagje winkelen in Designer Outlet Roermond met 120 winkels en meer dan 200 topmerken! za 25 april 36,- De temperaturen stijgen in Londen en dat maakt de stad een ideale outdoorbestemming Parijs staat in het voorjaar helemaal in bloei: optimaal genieten! Inclusief proeverij en dinerbuffet aan boord Met bezoek aan Highdere Castle, het kasteel waar de Britse serie en film zijn opgenomen Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl AaJwA&I Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52