m CORONAVIRUS Massapsycholoog ziet dat we vooral naar elkaar kijken 4 Update Steken we elkaar aan met onze angsten? Of is er serieus reden tot grote ongerustheid over het coronavirus? Het antwoord is niet zo eenvoudig. Twee massapsychologen over de wereldwijde angst die is ontstaan. Aantal besmettingen wereldwijd: 82.540 Aantal doden wereldwijd: 2812 Aantal landen met besmettingen: 48 1 V Chinezen die worden ontweken of geweigerd in restaurants, of zelfs worden mishandeld. Huizen van besmette personen die worden ver zegeld, hele steden in quarantaine, gecancelde vluchten, gehamster in supermarkten, een run op al lang uitverkochte mondkapjes, sport wedstrijden en studiereizen die worden geannuleerd. Massapsycholoog Jaap van Gin- neken heeft een diagnose voor bo venstaande taferelen: de wereld lijdt weer eens aan 'gezondheidspa niek', vertelt hij. Dat zag hij eerder bij de Mexicaanse griep, de gekke- koeienziekte, Sars en ebola. We vre zen het ergste en gaan dan soms rare dingen doen. Maar waarom reageren we zo? Volgens Van Ginneken heeft het te maken met ons instinct. Dat fo cust bijna automatisch op plotse linge en afwijkende gebeurtenis sen, in dit geval dus een onbekend virus. ,,Dingen die we niet kunnen zien, maar potentieel gevaarlijk '.""V De wereld lijdt weer eens aan gezondheidspaniek zijn, maken ons extra bang. Op in ternet zien we abstracte plaatjes die het virus moeten voorstellen: rode bolletjes met stekels. Daar kunnen we ons niks bij voorstellen, maar we zijn er wel bang voor. Net als bij straling." De kopzorgen over het nieuwe coronavirus beginnen al voordat we echt een afgewogen beeld heb ben van de aard van het virus, de besmettelijkheid, de dodelijkheid, het mutatievermogen, de bestrij- dingsmethoden en nog veel meer. Lopen we zelf gevaar? Mensen met zorgen gaan zoeken naar meer in formatie op het internet. ,,Daar zien zij zwaailichten, ambulances, ziekenhuizen die in tien dagen worden gebouwd, afzettingen van woongebieden. Die beelden onder strepen in onze beleving dat het wel heel erg moet zijn", legt Van Ginneken uit. Het tweede waarop we letten bij een afwijkende ge beurtenis is onze eigen omgeving. ,,De plotselinge emoties van ande ren besmetten ons heel gemakke lijk. We nemen stemmingen als vanzelf en ongemerkt over." Ter il lustratie grijpt Van Ginneken terug op een opdracht die hij in het ver leden vaak gaf aan zijn studenten aan de Universiteit van Amsterdam. ,,Loop eens een stukje door de Kal- verstraat. Stop dan plotseling, kijk nadrukkelijk omhoog, alsof iets heel opvallends je blik heeft getrok ken: op het dak van een van de ge bouwen. Je kunt zelfs doen of je schrikt, en in elkaar duiken. Veel voorbijgangers zullen stoppen om te kijken, of in een reflex ook in el kaar duiken. Jouw schijnbare angst springt dus vanzelf op hen over, zonder dat ze zelf iets engs hebben gezien." Niezen Die reflex is van nature ingebouwd omdat we nu eenmaal niet alles zelf kunnen waarnemen. En tijdens een virusepidemie als deze kijken we automatisch weer naar elkaar, met het gevolg dat we niezende mensen in onze omgeving wantrouwen en bijna nergens meer een mondkapje te koop is. Massapsycholoog Hans van de Sande ziet een patroon: ,,De media maken ons eerst bang, daarna gaan wij op zoek naar informatie. Ver volgens spreken alle experts elkaar tegen, waardoor we nog meer wil len lezen en ondertussen groeit de onrust. Dat media op dit soort virusuitbraken duiken, begrijp ik wel. Het is een vorm van klanten binding." Zelf is hij gestopt met het volgen van de journaals en de kran- vrijdag 28 februari 2020 GO Noord-Rijnland-Westfa- len telde gisteren veertien nieuwe besmettingen, het totaal komt daarmee op 20. Het carnaval in Gangelt leidt ertoe dat driehon derd bezoekers uit Duits land in quarantainemoe- ten. Zij zouden besmet kunnen zijn. Op Tenerife mogen 130 hotelgasten die in quarantaine zaten snel vertrekken. Het is niet be kend wanneer de 23 Ne derlanders het hotel mogen verlaten. Zuid-Korea telde gister ten 505 nieuwe besmet tingen. Het aantal geïnfec- teerden stijgt er sneller dan in China. Saoedi-Arabië weigert buitenlandse pelgrims. Dat kan miljoenen mos lims dwarsbomen die eind april de hadj-bedevaart willen bijwonen. Japan sluit alle scholen een maand lang om ver spreiding van het virus tegen te gaan. Een vrouw in Japan die werkte als toergids heeft voor de tweede keer het virus opgelopen. Sommige mensen blijken dus niet immuun voor een nieuwe besmetting. Aandelenbeurzen in Eu ropa kregen gisteren op nieuw een forse klap. Vooral luchtvaartmaat schappijen moesten het ontgelden. N i1" Mrtr# r Op Bol.com worden mondkapjes aangeboden voor woekerprijzen. De webshop gaat kapjes met een te hoge prijs weren van de site. Kijk op de site bij /video Drie tips om je tegen het virus te beschermen. 'We zijn makkelijk te besmetten met de angst van anderen' Hanneke van Houwelingen Amsterdam - Jaap van Ginneken, massapsycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4