WIM HOFMAN Alles schavielt ZEELAND 13 Veel zand hier voor de kust is aangevoerd door de grote rivieren. Rot sen breken stuk in hun ge bergte. Ze worden gekraakt door vorst, de steenblokken stoten tegen elkaar, rollen naar bene den en slijten en splijten en worden steeds kleiner. Smelt water uit de bergen neemt de stukjes mee en uiteindelijk komt het als gruis in zee terecht en vormt soms op bepaalde plaatsen stranden. Golven en wind doen van alles en nog wat met dat zand. Soms vormen zich duinen, de andere keer wordt het zand weer wegge spoeld. Nu wil de mens, ontevreden als hij is, ook nogal eens dingen veranderen. Zo heeft men hier aan de kust een aantal keren flink veel zand aangevoerd, dat elders uit zee is opgezogen, waardoor de stranden breder zijn geworden en de kust veili ger. Onlangs hebben echter de stormwind en de golven van de zee flink veel van dat zand weer weg gewerkt. Stukjes duin ver dwenen. De zee knabbelde altijd wel wat aan de duinen en er zakte voortdurend wel eens wat weg. Ik heb hier op Walcheren zelfs wel wat scheefgezakte bunkers van het Duizendjarige Duitse Rijk gezien en er lag een tijd lang ook zo'n naar beneden ge schoven bunker op het strand. Veel stranden waren in mijn jeugd smaller en er was sowieso minder zand. Tussen de paal hoofden zag je bij laagwater blokken grijsblauwe steen en donker basalt met daartussen rijshout en bij hoog water wa ren de stranden hier en daar erg smal. Soms was er meer slik dan zand. Wind en water zorgden altijd voor verandering en na een storm zag je altijd weer nieuwe geultjes en ribbels. Maar er werd soms ook door de wind zand weggeblazen, de dijk over of de duinen in. Ovidius schreef al in zijn mooie boek Metamorphosen: 'Al les verandert. Niets blijft het zelfde.' W HOFMAN 2,qxo BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Marinierskazerne 47 De kwestie marinierskazerne wordt gekarakteriseerd door han gende oren. Stoere mariniers die hun oren laten hangen naar hun vrouwen. Vrouwelijke politici die hun oren laten hangen naar stoere mariniers. Zeeuwse poli tici die hun oren laten hangen naar kennelijk prevalerende par tijopvattingen. Mariniers zijn van het type: een man een man, een woord een woord. Deze uitdrukking moet je klaarblijkelijk letterlijk opvatten; hij geldt alleen voor mannen. Staatssecretaris en minister, beiden vrouw, houden zich hier aan dus niet. Sinds wanneer laten kabinet en parlement de oren hangen naar militairen, van welke rang dan ook? Als mari niers geen trek hebben in die ver huizing, dan verhuizen ze toch niet? So what? Dan zal het korps het een tijdje met minder men sen moeten doen en ze lopen echt niet allemaal weg uit dit eli tekorps. Om het te herbemannen met Zeeuwen en anderen die zich met enthousiasme in Zeeland willen vestigen, zal niet moeilijk zijn. T. Post 's-Heer Arendskerke Marinierskazerne 48 Begin jaren 70 volgde ik college bestuurskunde bij professor Crince Le Roy. Tijdens zijn boei ende lessen ging hij nader in op de Trias politica, de scheiding der machten, zijnde de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht; de grondpilaren van onze parlementaire democratie. Maar meer nog had hij het over de 'Vierde macht', de bureaucra tie. Eind jaren 70 kwamen ook groepen als lobbyisten (de 'Vijfde macht') en organisatie- en ad viesbureaus (de 'Zesde macht') als aparte machten in beeld. Le Roy sprak zijn zorg uit over de toenemende invloed van deze groeperingen op het functione ren van ons politiek bestel. Met het afblazen van de komst van de marinierskazerne naar Vlissingen heeft de staatssecreta ris van Defensie, mevrouw Vis ser, vooral geluisterd naar voor noemde buitenparlementaire machten. Zij heeft de Tweede Ka- mer buitenspel gezet en zaagt al dan niet bewust aan de wortels van onze parlementaire demo cratie. Mevrouw Visser rest maar één weg: aftreden. drs. R.A. (Ruud) Nakman Middelburg Marinierskazerne 49 Op uitnodiging van de Zeeuwse VVD-fractie komt Mark Rutte naar Vlissingen om het besluit de Zeeuwse bevolking belazerd te hebben toe te lichten. Nou de Zeeuwse bevolking weet precies hoe het gegaan is en met weer een stroom van 'sorry' en 'het spijt me' hoeft hij ook niet aan te komen. Natuurlijk komt Rutte met een zak vol beloftes, jammer dat een belofte van Rutte de waarde nul komma nul heeft. Zeeland let op Uw zaak. A.J. de Brouwer Goes Marinierskazerne 50 In een poging om de politieke schade te beperken, komt de heer Rutte (VVD) naar Zeeland. Het lijkt mij dat de Zeeuwen, na alles, daar niet op zitten te wach ten. Een uitleg of een nieuw 'sorry' is overbodig en de waarde van eventuele toezeggingen van de premier zijn zand in de ogen op dit partijfeestje. Kortom: Rutte, niet welkom! R. Meijer Middelburg Marinierskazerne 51 De term 'voorgenomen besluit' is een typisch voorbeeld van verhullend Haags taalgebruik. Juist omdat er geen definitief be sluit bestaat, is er juridisch ook geen risico op contractbreuk Cees Boede Koudekerke vrijdag 28 februari 2020 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Staatssecretaris Barbara Visser van Defensie (VVD) tijdens het Tweede Kamerdebat over de ver huizing van de marinierskazerne. De publieke tribune zit vol met Zeeuwen. foto bart maat/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41