'We nemen mensen desnoods gedwongen op' 3 CORONAVIRUS IN NEDERLAND GGD brengt in kaart met wie man recent contact heeft gehad Hoe werken isolatiekamers in ziekenhuis? km De Belgen hadden begin van deze maand geluk. De ene coronapatiënt die daar werd ontdekt, was pas net teruggekeerd uit China en kon met een in de isolatie. De man die in middels al weer gezond en wel thuis zit, kreeg amper de tijd andere Belgen te infecteren. Of dat ook gaat lukken met de eerste Nederlandse coronapatiënt die gisteravond is ontdekt, is nog maar de vraag. Het RIVM maakte alleen bekend dat de man, die een gezin heeft, onlangs nog in Lom- bardije (Italië) was. De man was wel al meerdere dagen in Neder land voordat hij zich woensdag avond laat meldde bij het Elisabeth- TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg. Hij heeft in de dagen ervoor ver moedelijk nog carnaval gevierd. De man klopte zelf aan toen hij zich niet lekker voelde. Al bij het eerste het beste vermoeden van co rona gaat zo'n patiënt in isolatie. Na een eerste test en een tweede ter bevestiging, werd gisteravond dui- delijk wat onvermijdelijk ging ge beuren: ook Nederland heeft een coronapatiënt. De GGD gaat de komende dagen samen met het RIVM in kaart bren gen met wie de man allemaal in contact is geweest. Dat is dus veel ingewikkelder dan 'de Belgische zaak' omdat hij al ongeveer een week in Nederland is. De kans dat ook Nederland het coronavirus weet te beperken tot één patiënt lijkt daarmee nihil. De 56-jarige patiënt is afkomstig uit Loon op Zand, ten noorden van Tilburg. De patiënt komt uit een fa milie die werkzaam is in de Neder landse leer- en schoenenindustrie. De familieleden zijn daarom vaak in het buitenland te vinden, onder meer in Italië en Spanje. De man zou vorige week een lederbeurs in Milaan hebben bezocht. Een familielid van de man werkt bij een basisschool in Loon op Zand, de school was de afgelopen Isolatie van patiënten is aan de orde van de dag. Er zitten twintig tot dertig mensen in quarantaine dagen dicht vanwege vakantie. Bij het ziekenhuis in Tilburg was men voorbereid op de eerste coro napatiënt. Isolatiekamers waren al gereed, want een patiënt isoleren is 'business as usual'. ,,De kamers zijn klaar'', zegt arts-microbioloog en viroloog Jean-Luc Murk. „Isolatie van patiënten is aan de orde van de dag. Er zitten er hier gemiddeld twintig tot dertig patiënten dage lijks in quarantaine, alleen vanwege andere ziekten dan corona.'' Hoe snel het kan gaan met be smettingen, bleek in Duitsland. Daar had een 47-jarige patiënt car naval gevierd. Nu zitten honderden feestgangers over de grens in qua rantaine en zijn er meerdere zieken. ISOLATIE Door de onderdruk in de sluis wordt de lucht bij opening van de deur als het ware de kamer in geblazen. Virussen kunnen zo niet naar buiten. Momenteel is de helft van de kamers in het Tilburgse zie kenhuis bezet met patiënten met andere besmettelijke ziektes, als MRSA en tbc. ,,Ik heb altijd gezegd dat er een reëel risico bestond op een besmetting in Nederland. Het was niet meer de vraag of maar wan neer wij getroffen zouden worden.'' ,,De volgende uitslagen moeten we gewoon weer afwachten. De laatste dagen voeren de laboratoria zo'n vijf tests per dag uit. Het gaat natuurlijk ook om steeds meer landen waar potentiële patiënt vandaan kunnen komen." ,,Welke activiteiten hij heeft ondernomen, moet de komende tijd uit het contactenon- derzoek blijken. Wie stond er letterlijk dichtbij hem tijdens de besmettelijke peri ode? Dan kan er een risico-analyse worden gemaakt." ,,We moeten goed zorgen voor deze patiënt. En de vragen van bezorgde mensen worden steeds praktischer. We moeten onze infor matievoorziening daarop aanpassen." ,,We hebben ervoor gezorgd dat ziekenhui zen er klaar voor zijn. Ook heb ik op advies van experts het coronavirus aangewezen als een A-ziekte. Daardoor is het mogelijk om zieke mensen desnoods gedwongen op te nemen en te isoleren. Ook een verbod van beroepsuitoefening kan nu. Denk aan een bakker met het coronavirus die koste wat het koste aan het werk wil blijven. Ten tweede wil ik een passend antwoord geven op de vragen die leven. Geen angst aanwak keren, maar zeggen wat er nodig is." „Zelf hou ik me behoorlijk goed aan bepaalde regels die iedereen in acht kan nemen. Ik was zeer regelmatig mijn handen, probeer mijn slaap te pakken en fit te blijven. En in mijn hoofd ben ik natuurlijk vooral bezig met het treffen van voorzorgs maatregelen." ,,In dit stadium weten we nog te weinig over het coro navirus. Ook is er nog geen vaccin. Het lijkt me niet goed nu al gerustgesteld te zijn over de afloop van de wereldwijde CV'lh uitbraak en daarnaar te handelen. We zitten er momenteel nog middenin." „Zo'n laatste redmiddel is ook in ons land mogelijk, maar ik wil daar niet op vooruitlopen. Nu richten de scenario's zich vooral op de komst van een en kele patiënt en het voorkomen van een uitbraak. Daarnaast stopt het denken nooit." Er zit een Eurovisie Song festival aan te komen in Rotterdam.Kan dat nog wel doorgaan, eventueel met extra maatregelen? „Allemaal goede vragen, die nu nog niet te beant woorden zijn. Ik kan niets uitsluiten, maar wil alleen passend ingrijpen als dat daadwerkelijk aan de orde is." vrijdag 28 februari 2020 GO Coronapatiënt vierde vermoedelijk carnaval Het coronavirus is in Nederland. De 56-jarige patiënt is in Tilburg meteen geïsoleerd in het Elisa- beth-TweeSteden Ziekenhuis. De GGD gaat het zwaar krijgen: de man was al meerdere dagen in Nederland voordat hij ziek werd. Hoeveel mensen heeft hij misschien al besmet? Victor Schildkamp Tilburg «.«Milll Kijk op de site voor meer uitleg en een blik op de isolatiekamers in Tilburg A Jean-Luc Murk, viroloog van het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg. -Jean-Luc Murk, viroloog Het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg heeft vijftig kamers waar patiën ten terechtkunnen die in iso latie moeten. Dat zijn gewone ziekenhuiskamers die aan de buitenkant voorzien zijn van een speciaal lampje dat aan geeft of er een besmettelijke patiënt ligt. In dat geval kan de deur van buitenaf niet meer open en maakt perso neel gebruik van een speciale sluis die aan de isolatiekamer grenst. Hier trekt de arts of verpleger beschermende kle ding aan, inclusief spatbril en mondkapje. Virussen worden buiten de deur gehouden met gebruik van luchtdruk. Minister Bruins (Medische zorg) vindt alle praktische vragen en zorgen van mensen over de gevaren van het coronavirus vol strekt begrijpelijk. Zeker nu een eerste geval in Nederland is geconstateerd. Edwin van der Aa Den Haag Het was een kwestie van tijd, maar nu toch een eerste geval. Wat is uw reactie? Gaan we meer positieve tests zien? Het was pas carnaval in Noord-Brabant, waar het patiënt ook woont. Moeten die feestvierders zich zorgen maken? Verandert er nu iets? Hebben we genoeg voorbereidingen ge troffen? Bent u zelf bang voor het coronavirus? Overdrijven we aan de an dere kant niet met al die ingrepen?Je kunt ook stel len dat er jaarlijks wereld wijd tienduizenden men sen sterven aan de griep, waar dit virus erg op lijkt. Hoe ver wilt u daarmee eigenlijk gaan? In China en Italië zijn complete gebie den afgesloten. Maar daar ligt hier geen draaiboek voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3