5 SNELTEKENAAR HERMAN NAUTA In een oogwenk van niets naar iets moois. Het is de grote hobby van Herman Nauta (66) uit Biezelinge. Hij is sneltekenaar, gespecialiseerd in karikaturen en cartoons. Sinds zijn pensioen stromen de aanvragen voor tekenklussen binnen. ij een tekenaar ver- wacht je misschien veel .tekeningen aan de Imuur. Maar niet bij Herman Nauta. Er hangt er welgeteld één, een teke ning van Coen Moulijn. „Inclusief handtekening", zegt Nauta, zich bijna verontschuldigend. ,,Ruim 10 jaar geleden heb ik een boek ge maakt met voetbalkarikaturen. In dezelfde periode werd er gewerkt aan een biografie over Coen Mou- lijn. Toen ik mijn jeugdidool te genkwam bij de uitgeverij ben ik als een kleine jongen naar hem toegegaan. 'Zou u misschien mijn tekening willen signeren?', vroeg ik. De handtekening begint in middels te vervagen, maar ik blijf trots op deze karikatuur." Als kind bezat Nauta al een overmatige interesse voor tekenin- In mijn vrije tijd zat ik altijd te krabbelen en soms werd ik verlegen van alle positieve reacties gen. ,,Mijn moeder kon aardig overweg met een potlood en heeft mij volop gestimuleerd. Op de ba sisschool maakte ik schetsen van Pipo de Clown en tekende ik na uit de kinderboekenserie Tup en Joep. In mijn vrije tijd zat ik altijd te krabbelen en soms werd ik ver legen van alle positieve reacties. Mensen vertelden me regelmatig dat ik talent had." Ondanks het ta lent koos Nauta niet voor het be roep van tekenaar. ,,Ik zag het als een leuke hobby. Door mijn brede interesses moest ik wel een keuze maken voor een vakgebied, alles tegelijk was onmogelijk. Het werd uiteindelijk een studie klassieke talen in Leiden." Docent Nauta werd docent klassieke talen en decaan op het Goese Lyceum. Ondanks zijn beroep als leraar kende hij tijden dat hij bijna kon leven van zijn tekeningen. „Tij dens mijn studie tekende ik voor de studentenkrant Op een dag werd mijn karikatuur overgeno men door dagblad Trouw. Vanaf dat moment ging het balletje rol len en maakte ik regelmatig teke ningen voor de krant. Eerst voor de kerkpagina, later als omlijsting bij politieke berichten. Joop den Uyl, Dries van Agt en Hans Wie gel, ik heb ze allemaal meerdere keren getekend. Ik kreeg betaald per plaat sing, voor een stu dent was dat na tuurlijk te gek. Na dien maakte ik wekelijks een stripverhaal voor het blad Hervormd Neder land. Tekenen werd op die manier jaren lang een leuke bij baan." Nauta is inmiddels met pensi oen en heeft daarom meer tijd voor zijn grootste hobby. ,,Afgelo- pen zomer was het zeker drukker dan de zomers daarvoor. Ik ben voor het eerst op de Art Fair in Burgh-Haamstede geweest. Ver der stond ik veel op bedrijfsfees ten en jaarmarkten. Op de woens dagen was ik meestal te vinden op de Polderdagen in Westka- pelle. Had ik mijn tafelezeltje en een schetsboek bij me en konden mensen zich laten natekenen. Binnen vijf minuten veranderde een leeg vel in een karikatuur van de persoon tegenover me. Ik zit in een luxepositie, voor mijn inkom sten hoefik het niet te doen. Ik doe het alleen omdat ik het leuk vind." Het begon voor Nauta allemaal met een papiertje en een potlood. Inmiddels maakt het schrijfgerei regelmatig plaats voor een teken tablet. Sommigen noemen digi taal tekenen de ondergang van het echte werk, maar Nauta ziet juist de ongekende mogelijkhe den. 'Ouderwets' „Alleen op feesten en braderieën zit ik nog 'ouderwets' met een potlood in de hand en schetsboek op schoot. Als ik in opdracht werk teken ik digitaal. Ik maak een schets op pa pier, scan dat in en werk het op de com puter uit met een tekenpro gramma." Het grote voordeel, alles kan achteraf aangepast worden. ,,Als ik vroeger met Oost-Indische inkt één streepje verkeerd plaatste moest ik dat subtiel wegwerken of opnieuw beginnen. Ook als opdrachtgevers iets anders willen, kan ik het een voudig veranderen." Er is nog een voordeel van tekenen achter de computer. Het inkleuren is vele malen makkelijker geworden. ,,Ik ben nooit een schilder geweest, maar een pure tekenaar. Inkleu ren is digitaal eenvoudiger en je kunt verschillende kleurtjes uit proberen. Het eindresultaat lijkt bedrieglijk veel op een tekening van vroe ger, maar het werkt vlotter en makkelij ker. Het vergroot de mogelijk heden om een perfecte f tekening te maken." vrijdag 28 februari 2020 Paar op de bank, een Zeeuws stel, uit een serie die Herman sinds een paar jaar maakt voor Kreahoek in Ovezande. Binnen 5 minuten een tekening A De tekening met handteke ning van Coen Moulijn. /video Sneltekenaar Herman Hans Puik B: - Herman Nauta Herman Nauta: „Alleen op feesten en bra derieën zit ik nog 'ouderwets' met een potlood in de hand en schetsboek op SChOOt." FOTOMARCELLEDAVIDSE kt K lik nn Ho Qito p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33