Animo voor de jacht in Zeeland neemt toe II Zeeuwen terughoudend met boeken vakanties vanwege coronavirus 4 Het aantal mensen dat leert jagen staat op het hoogste punt sinds vier jaar. Ook in Zeeland neemt het aantal nieuwe jagers toe. Cursist Corina Sanders (57) uit Bruinisse is één van hen. ,,Ik vind het belangrijk om te weten wat er in de natuur speelt." Luchtvervoer is de belangrijkste oorzaak van de verspreiding van het coronavirus. Bij Lotus Reizen regent het vragen. „Voornamelijk van mensen die onlangs een reis geboekt hebben", zegt Ellen Honig. ,,Ze zijn angstig. Willen niet meer vertrekken en willen weten of ze hun reis nog kunnen annuleren of uitstellen naar een later moment in het jaar." Honig heeft er haar han den vol aan. ,,Nieuwe reizen boek ik nauwe lijks nog. Deze week is het volledig stilgevallen. Daar maak ik me seri eus zorgen over. Hoe lang gaat dit nog duren? Niemand die het weet." Ook bij reisbureau TUI in Mid delburg krijgen ze steeds meer te lefoontjes van bezorgde reizigers, vertelt een medewerkster. Verzeke raar ZLM geeft op haar website ant woord op veelgestelde vragen rondom annuleren. Apple Het coronavirus speelt niet alleen de reisbranche parten. Appleverko- per Amac kampt met nijpende voorraden als gevolg van teruglo pende productie in China. Het gaat om specifieke Apple-producten, zoals de iPad Air, de populaire ta blet, én de nieuwste Airpods, de oortelefoontjes. ,,Daarvan zijn de voorraden beperkt", zegt Jankees Jongmans, locatiemanager van Amac in Middelburg. Ongeacht de oorzaak, steeds meer bedrijven treffen maatregelen om leveringsproblemen uit China te voorkomen. Bij telecombedrijf Ritel, met verschillende vestigin gen in de provincie, zagen ze de bui al hangen. ,,Wij hebben tijdig extra ingeslagen", zegt directeur René Jo- ziasse van Ritel. ,,Maar Apple is slecht leverbaar." De mondkapjes zijn uitverkocht. Onze leverancier verwacht ze pas weer in juni Ook slecht leverbaar zijn mond kapjes en desinfecterende hand gels. De apotheek aan de Kalver- straat in Middelburg heeft ze niet meer op voorraad. Datzelfde geldt voor webwinkel Drogist.nl uit Goes. ,,We zijn com pleet uitverkocht", laat klantenser vicemedewerker Julia Roskam we ten. ,,Eén van onze leveranciers ver- wacht de kapjes pas weer in juni." Dat hamsteren gaat aan super markt Albert Heijn XL in Vlissin- gen voorbij. ,,Wij hebben nog geen klanten gezien die grootschalig in slaan", vertelt een medewerker. Toch heeft de Middelburgse Yan Wang dat deze week wel gedaan. ,,In Nederland kunnen we leren van wat er in China is gebeurd", zegt Wang. ,,Van de één op de an dere dag waren daar de winkels ge sloten. Daarom bereid ik ons gezin voor op het slechtste scenario." Handen wassen De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vraagt wereldwijd elk be drijf maatregelen te nemen. Bij Dow in Terneuzen gebeurt dat al zegt Ciccio Pecoraro. ,,Knopjes van de lift en deurklinken worden va ker schoongemaakt en op diverse plekken hangt informatie over hoe je het beste kunt omgaan met hy giëne zoals het wassen van je han den." Ook heeft het bedrijf reisres- tricties opgesteld voor landen als China en Italië. „Sommige mensen denken dat jagers alles maar doodschieten", constateert Sanders. ,,We worden door sommige mensen neer gezet als moordenaars, terwijl ze zich niet verdiepen in jagers en het vlees dat op hun bord ligt." Jagers hebben te kampen met vooroordelen. Toch is het ledenaantal van de Jagersvereniging op het hoogste punt in vier jaar. Jagers schieten niet het hele jaar door. Er mag tussen oktober en januari vrij gejaagd worden op eenden, konijnen, hazen, fazan- Jagers behouden de balans van de wildpopulatie ten en duiven. Hiermee wordt een over schot aan dieren voorkomen. Bij het jagen komt meer kijken dan schie ten, stelt Sanders. ,,Een van de belangrijkste taken van de jager is het beschermen van landbouwgewassen. Ook behouden jagers de balans van de wildpopulatie." Diversiteit Hiernaast inventariseren jagers soorten in het jachtveld door het wild te tellen. Jagers zorgen voor biotoopverbetering door het aanleggen van groenstroken, het inplanten van overhoekjes en het plaatsen van een- denkorven. Hierdoor ontstaat er een diver- siteit aan dieren en planten. Sanders volgt de cursus omdat ze haar steentje bij wil dragen aan natuurbeheer. Ze kreeg van huis uit mee dat het belangrijk is om te weten wat er in de natuur leeft en groeit. ,,Je weet dat als je vlees eet uit het wild, het een goed en vrij leven heeft ge had." Schietbaan Om de twee weken gaan de Zeeuwse cursis ten naar Krabbendijke voor theorieles. Daar komt veel bij kijken. Ze volgen bijvoorbeeld les in wetgeving, plant- en diersoorten en ecologie. Ook volgen jachtcursisten prak tijklessen op een schietbaan. Daar leren de cursisten met een hagelgeweer te schieten op kleiduiven en met een kogelgeweer op een schietschijf. ,,Daarbij staat wapenbe heersing centraal. Ook leren we hoe we vei lig omgaan met het wapen." Sanders begon in november met de cur sus en legt haar theorie-examen in april af in Houten. Het praktijkexamen wordt in mei afgenomen op een schietbaan in Bid dinghuizen. Landelijk zijn er in het jaar 2019-2020 890 cursisten. Dat zijn er 120 meer dan het jaar ervoor. Het aantal Zeeuwse cursisten dat de jachtcursus in Zeeland volgt steeg van 22 naar 27. De Jagersvereniging verklaart de groei doordat mensen geïnteresseerder ra ken in waar hun voedsel vandaan komt. Hiernaast denk de vereniging dat mensen meer willen bijdragen aan het natuur- en landschapsbeheer. vrijdag 28 februari 2020 'We leggen extra voorraad aan' Luchtvervoer is de belangrijkste oorzaak van de verspreiding van het coronavirus. Reisbureaus krijgen veel vragen. bron epa Het snel om zich heen grijpende coronavirus maakt nu ook Zee land benauwd. Steeds meer be drijven nemen maatregelen. En in de reisbranche staat de tele foon roodgloeiend. „Mensen zijn angstig en willen weten of ze nog kunnen annuleren", zegt Ellen Honig van reisbureau Lotus Reizen in Sluis. ,,Dit moet niet te lang duren." Timo van de Kasteele Sluis -Julia Roskam, Drogist.nl Michiel van Dongen Bruinisse -Corina Sanders, cursist jachtcursus Corina Sanders en haar jachthond. PRIVÉFOTO CORINA SANDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32