Maak vaart met groene waterstof Culinaire veldslag op Horecabeurs in Goes Onderbroekenlol Roompot vermindert met biopropaan CO2-uitstoot De droogte is eindelijk voorbij. Vooral de afgelopen maand viel veel regen. Bijna twee keer zoveel als gemiddeld in Zeeland. 2 WEER DROOGTE WEGGEREGEND Commentaar Zeeland heeft ambities met groene waterstof. Met wind- stroom van de Noordzee zou hier waterstof kunnen wor den gemaakt, vooral voor grote bedrijven als Dow, Yara en Zeeland Refinery. Dus het trekt wel de aandacht als Shell, de Gasunie en Groningen Seaports met veel enthousiasme het plan lanceren voor de grootste waterstoffabriek van Europa. In de Eemshaven bij Delfzijl. Het Groningse plan is indrukwekkend door de omvang van de benodigde nieuwe windmolenparken en door de steun van de oliegigant. Shell heeft niet bepaald een groene reputatie. Je kunt erop rekenen dat de multinational pas in groene waterstof stapt als het loont. Verder sluit het plan mooi aan bij de be staande ideeën voor windparken en energie-eilanden in de noordelijke Noordzee. Daar is meer ruimte dan voor de Zeeuwse kust. Een ander sterk punt is de mogelijkheid water stof op te slaan in de Groningse zoutholtes. Zo'n energiebuffer en strategische reserve is precies wat Nederland nodig heeft. Raakt Zeeland hierdoor achterop? Dat hoeft niet. Met grote windmolenparken in aanleg op korte afstand van een serie in dustriële afnemers, en met mogelijkheden voor grensover schrijdende samenwerking - dus met een flinke kans op Euro pese subsidie, blijft het aantrekkelijk hier een grote waterstof- fabriek te bouwen. Het Groningse initiatief is wel een aanmoe diging om in Zeeland wat meer vaart te gaan maken. Zeeland hoeft door grote Groningse plannen niet achterop te raken De Zeeuwen nemen het op tegen studenten uit Amsterdam en Maas sluis, maar ook scholen uit België en Frankrijk dingen mee naar de Zilt- bokaal. Tijdens de wedstrijd ligt de nadruk op kook- en serveertechnie ken, creativiteit, hygiëne, presenta tie, samenwerking en smaak. Een dag eerder koken teams van restaurants uit alle hoeken van het land in Goes om de Zeeuwse mos seltrofee. Daarbij draait het natuur lijk om smaak, creativiteit en vak manschap, maar ook om samenwer- ALMANAK king tussen leermeester en student, zowel in de keuken als in de bedie ning. Food Lab Zeeland zorgt voor tafel gasten, zodat de bereide gerechten ook worden verorberd en niet weg gegooid hoeven te worden. Teams van restaurants uit alle hoeken van het land strijden om de Zeeuwse mosseltrofee De Horecabeurs in de Goese Zee landhallen is 9 en 10 maart open van 11.00 tot 19.00 uur. De beurs mikt op iedereen die affiniteit heeft met de horeca. Ook het keurmerk voor streekproducten Zeker Zeeuws is weer met een plein present. Dat jonge Vlissingse stel heeft de huishoudelijke taken netjes ver deeld: zij het huishouden, hij de administratie. Daar wijken ze doorgaans niet van af. Maar hij was een dagje vrij, trok wat keu kenkastjes open en trof daar al lerlei lege verpakkingen aan en etenswaren over de datum. Hij maakte een foto, appte die bozig naar zijn lief en sloeg aan de schoonmaak. Zij was best beledigd. Alsof ze niks deed in huis. Op haar vrije dag kiekte ze daarom al zijn on derbroeken. Vóór en nS de was. Hij houdt het nu weer bij de ad ministratie. Omroep Zeeland genomineerd voor omroepprijs Twee auto's botsen op elkaar BRESKENS Proeverijen op beurs De Versmijn De natte sneeuw en regen van gis teren zetten een uitroepteken ach ter het einde van een periode van anderhalf jaar droogte die tot sep tember 2019 duurde. Vooral de af gelopen maand viel er heel veel re gen. Met nog twee dagen te gaan is er al twee keer zoveel neerslag ge vallen in Zeeland dan gemiddeld in februari. De drie weerstations van het KNMI in Zeeland maten ruim 40 procent meer regen tijdens de af gelopen herfst en winter dan in het seizoen 2018-2019. Uitzonde ring vormde de maand januari die dit jaar droger was dan januari 2019. Toch heeft al de regen van het af gelopen half jaar de gevolgen van de langdurige droge periode voor de natuur niet weggespoeld. Som mige plaatsen zijn blijvend veran derd, zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. Op plekken die vroeger nooit droog vielen, zijn planten gaan groeien. Die ondie pere gebieden zijn definitief land geworden. Delen van de Zwaakse Weel bij 's-Gravenpolder en de So- phiapolder bij Oostburg zijn twee voorbeelden van natte natuur die gedeeltelijk zijn dichtgegroeid. Het gaat ook om de verbindende watertjes tussen diepere gedeel ten. Poelen In de drooggevallen poelen die nu weer gevuld zijn met water, kan de voedselketen zich beginnen te herstellen. ,,Alle vissen zijn dood. Voor pionierssoorten zoals de rug- streeppad en kikkers is dit gunstig. Hun broed wordt nu niet opgege ten. Maar op een gegeven moment keren de vissen terug en daarna de Roompot Vakanties voorziet gas ten met een jaarplaats voortaan van biopropaangas. Volgens de vakan tiereus vermindert de groene brandstof de uitstoot van het broeikasgas koolstofdioxide (CO2) aanmerkelijk: 400 kilogram CO2 gaat er per gezin per jaar minder de lucht in. Biopropaan is een bijproduct van biodiesel. Met de vervanging van fossiel propaangas door een biolo gisch alternatief denkt Roompot de CO2-uitstoot op de jaarstand plaatsen met bijna 80 procent terug te dringen. De grootste aanbieder van va- kantieaccommodaties in Neder land krijgt het biopropaangas rechtstreeks van Primagaz, een dochteronderneming van SHV Energy. Primagaz en SHV leveren mo menteel jaarlijks 45.000 ton bio- propaan. In 2040 willen ze uitslui tend biopropaan aanbieden. Over vijf jaar moet dat al een kwart van de propaan 'groen' zijn. Gasloos Vorig jaar opende Roompot zijn eerste gasloze vakantiepark in Kamperland: Roompot Water Vil lage. Het bedrijf wil de CO2-uit- stoot op zijn parken verder vermin deren. Het gebruik van biopropaan is één van de maatregelen. vrijdag 28 februari 2020 II Studenten gastronomie storten zich dinsdag 10 maart op de Ho recabeurs in Goes in een culi naire veldslag. Mbo-school Scalda verdedigt de Zeeuwse eer. Frank Balkenende Goes Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG Omroep Zeeland is met de documentaire Opge ven? Amme nooit nie ge nomineerd voor de NL Awards 2019. De NL Awards zijn de jaarlijkse prijzen voor de beste programma's van de regionale omroepen. De winnaars worden woensdag 25 maart be kendgemaakt tijdens het NL Media Event. Opge ven? Amme nooit nie is een documentaire over Lein Lievense, de inmid dels overleden organisa tor van de Kustmarathon. Lievense en zijn vrouw Lenie werden in de docu mentaire gevolgd tijdens de organisatie van de Kustmarathon van 2018. VLISSINGEN Twee auto's zijn gister middag op elkaar gebotst op de Nieuwe Vlissing- seweg in Vlissingen. Een persoon raakte gewond. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. De kop-staartbotsing vond rond 15.20 uur plaats bij de verkeerslichten bij in dustrieterrein Vrijburg. Ambulancepersoneel heeft meerdere betrok ken onderzocht. Eén van hen is met onbekend let sel afgevoerd naar het ziekenhuis. De verkeerspolitie heeft onderzoek gedaan naar de toedracht van de bot sing. De Vismijn in Breskens is dinsdag gastheer van de derde editie van ho recabeurs De Versmijn. Horeca-ondernemers kunnen er proeven van streekproducten. De nadruk ligt dit jaar op 'natte horeca'. Zo zijn er verschillende speciaal- bieren te proeven op het middenplein. Maar er zijn ook proeverijen van bijvoorbeeld bitterbal len. De beurs is een initiatief van Drankenhandel Ko- lijn, Horeca Totaal Brugge en Ingo's Wijn wereld. Het begint om 12.00 uur en duurt tot 19.00 uur. Terug op Opspattend water op de Tractaatweg, een volle sloot en een doornatte akker. foto camile schelstraete Theo Giele Vlissingen Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30