Mondkao Zeeland zet plan door voor bouw waterstoffabriek Danny Vera en Gavin James naar Vestrock OSCAR GARSCHAGEN Delta Ride for the Roses misschien niet door tunnel 2 Column Raar dat het menselijk brein gevoeliger is voor beangsti gend nieuws over het nieuwe coronavirus dan voor sus sende mededelingen. ,,Je weet maar nooit", dacht ik gisteren toen ik in de Gamma langs bijna leeg- gehamsterde rekken met mond- maskers liep. Een paniekerig mi nuutje vergat ik dat die mondkap- pen -papieren doekjes met twee elastiekjes- waardeloos zijn. Door mijn hoofd flitsten beelden van Zeeland in quarantaine, gesloten cafés, overvolle ziekenhuizen en lege winkels. om gevaren snel te herkennen, ver klaren psychologen. Daardoor ver geten wij dat er geen rationele aan leiding is om het nieuwe, rondrei zende coronavirus werkelijk te vrezen. Virologen benadrukken dat covid-19 eigenlijk niet meer is dan een stevige griep en aanzien- lijk minder dodelijk dan Sars of Ebola. Er wordt aan toegevoegd dat wereldwijd in 2019 een half mil joen mensen stierven aan de 'ge wone griep'. Alsof je daar wat aan hebt zolang er geen nieuw anti-vi rus is ontwikkeld. Mijd die alarme rende nieuwszenders die doen alsof in Europa de builenpest is uitgebroken, adviseert een vriend. Terwille van zijn mentale gezond heid neemt hij regelmatig 'media- pauzes' in acht. De nieuwsjunk in mij verzet zich daartegen. Zeker nu er ruig economisch weer op komst is. Het virus maakt duidelijk dat onze afhankelijkheid van de 'werkplaats van de wereld' nog veel groter is dan gedacht. Geen bedrijfstak kan buiten Made in China-spul, geen industrie zon der de kolossale Chinese markt. Dat betekent dat we zijn aangewe zen op een land waar leiders de waarschuwing van een moedige, inmiddels overleden arts ne geerde. Voeg daarbij het zwakke Chinese zorgsysteem en een eeu wenoude cultuur waarin het eten van vers geslacht, virusdragend wild is verankerd. Herhaling is dus beslist niet uit gesloten. Dat idee is pas echt eng, hoe vaak en lang je ook je handen wast. Een paniekerig minuutje vergat ik dat die mondkappen waardeloos zijn DE STELLING Vandaag: Asielzoekers zijn welkom Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters GGD S OVERSPOELD MET VRAGEN is normaal waarom maakt u ZICH RAN ZORGEN? Man met drugs gearresteerd Mannen na inbraak aangehouden Tunnel zaterdag wederom tolvrij Zeeland trekt op met Oost-Vlaande- ren om een proeffabriek van 100 me gawatt te bouwen. De Gasunie, Gro ningen Seaports en Shell Nederland zetten groter in: een fabriek die in 2040 zo'n 800.000 ton groene wa terstof maakt uit 3 tot 4 gigawatt aan windenergie. Dat vereist de aanleg van enorme windparken in de Noordzee boven Groningen. De Bat ziet in het Groningse plan Na Rotterdam heeft Zeeland het grootste industriecluster van Nederland geen bedreiging van de Zeeuwse ambities. „Minister Wiebes was vo rig jaar in Zeeland op onze water stofconferentie. Hij weet als geen ander dat we hier groene waterstof moeten gaan produceren om de in dustrie in Zeeland en rond Gent te verduurzamen." Zeeland heeft een voorsprong op Groningen en een kleiner plan voor waterstof in de haven van Zee- brugge. Ten eerste ligt er een dade lijk een enorm windpark voor de kust (Borssele 1 tot en met 4) dat groene stroom kan leveren voor on der meer waterstofproductie. Ten tweede kan de samenwerking met Oost-Vlaanderen doorslaggevend zijn als Brussel subsidie voor groene projecten toekent. Grote bedrijven Na Rotterdam heeft Zeeland het grootste industriecluster van Neder land. Grote bedrijven als Dow, Yara en Zeeland Refinery gebruiken meer dan helft van de landelijke wa terstofproductie: 450.000 ton per jaar. Nu wordt dat gemaakt uit aard gas. Waterstof kan ook worden ge maakt uit afgevangen CO2 (blauw) of met stroom van windparken (groen). »P16 Terneuzen Het is nog onzeker of de fietsers van de Delta Ride for the Roses door de Westerscheldetunnel kunnen rij den. Maandag gaat wel de inschrij ving voor het evenement open. De toertocht om geld in te zame len voor kankeronderzoek is dit jaar op zaterdag 13 juni. Er wordt aan beide kanten van de Westerschelde gereden, met een start in Terneuzen en Goes. Bijzonder is dat de routes voor de 120 kilometer door de Wes- terscheldetunnel gaan. Of de passage doorgaat, is nog on zeker. De 'planvorming' daarvoor is nog niet rond, aldus de organisatie. De tunnel en de wegen ernaartoe vormen een cruciale route voor on der meer ambulances. De veiligheid moet daarbij zijn verzekerd. ,,Dat moet zorgvuldig uitgewerkt wor den", aldus de organisatie. Dat ge beurt in overleg met de gemeenten en veiligheidsdiensten Inschrijving Niettemin gaat 2 maart om 19.00 uur de inschrijving voor het evene ment open, om ongeduldige fietsers niet langer op de proef te stellen. De inschrijving verloopt via deltaride- fortheroses.nl. Voor de 120 kilome ter is het aantal plaatsen beperkt. Zeven namen zijn toegevoegd aan het affiche van Vestrock. Onder an deren Danny Vera en Gavin James komen in juni naar het festival in Hulst. Danny Vera behoeft in Zeeland geen introductie. De Middelburger scoorde vorig jaar een enorme hit met Roller Coaster. Het nummer be landde op plek 4 in de Top 2000. Ook Gavin James is een naam van for maat. Hij is bij het grote publiek vooral bekend met breekbare num mers als The Book of Love en Tired. DJ-duo Lucas&Steve (van Summer on You), rapper Dopebwoy en De Likt zijn eveneens vastgelegd. De Likt brak een paar jaar geleden haast letterlijk de tent op Vestrock af, met hun aanstekelijke mix van hiphop en Rotterdamse humor. Ook School Is Cool en Ten Times A Million zijn gisteren bekendgemaakt. Het programma bestaat verder uit Within Temptation, Snelle Live Band, Suzan Freek, Kris Kross Amsterdam, Noordkaap, Starsailor en Maan. Binnenkort volgen nog tientallen namen voor de elfde edi tie van Vestrock, dat plaatsvindt op 5, 6 en 7 juni in Hulst. vrijdag 28 februari 2020 De mens is geprogrammeerd Reageer op pzc.nl Gisteren: Verplichten van rookmelders is betutteling 799 reacties DUS U HEEFT SEEN VERKOUDHEID/ OOK SEEN KOORTS EN UW ADEMHALING DAAR BEGINT HET TOCH ALTIJD MEE KLOOSTERZANDE De politie heeft een 20- jarige man uit de ge meente Hulst aangehou den, nadat hij tijdens een carnavalsfeest in Kloos- terzande was betrapt met een grote hoeveel heid harddrugs. Beveili gers betrapten de man dinsdag tijdens het feest, terwijl hij in het bezit was van xtc-pillen, hasj en vermoedelijk cocaïne. Het waren te veel drugs om alleen voor eigen ge bruik te zijn. De beveili gers vroegen de man om zijn legitimatie en namen hem de drugs af, waarna hij vandoor ging. De ver dachte werd woensdag alsnog aangehouden. VLISSINGEN De politie heeft gisteroch tend een 24-jarige Vlissin- ger en een 27-jarige Mid delburger aangehouden die worden verdacht van een inbraak in Chinees restaurant De Lange Muur aan de Alexander Gogel- weg in Vlissingen. Agenten kregen rond kwart voor vier 's ochtends de mel ding dat er een inbraak alarm was afgegaan. Ter plekke bleek dat er inder daad was ingebroken en dat er geld was gestolen. De daders waren door een beveiligingscamera ge filmd. De agenten vonden kort na half vijf in de Troel- straweg twee mannen, die voldeden aan het signale ment. TERNEUZEN Het is morgen weer zo ver, de Westerschelde- tunnel is de hele dag tol vrij. Jaarlijks hoeft er op zes zaterdagen niet be taald te worden voor de verbinding tussen Zuid- Beveland en Zeeuws- Vlaanderen. De eerste tolvrije zaterdag dit jaar was 25 januari. Toen reden 18.122 voertuigen heen en weer. Na mor gen zijn er nog vier tol vrije zaterdagen: 25 april, 12 september, 31 oktober en 28 novem ber. Terneuzen biedt die dagen altijd een voor deeltje, de boven grondse betaalde par keerplekken zijn gratis. Het plan om in de Groningse Eemshaven de grootste water stoffabriek van Europa te bou wen, rijdt Zeeland niet in de wie len, zegt gedeputeerde Jo Annes de Bat. „Zeeland houdt vast aan zijn plan om de natio nale proeftuin voor blauwe en groene waterstof te worden." Frank Balkenende Middelburg Rolf Bosboom Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2