Air France wil aantal banen met 1500 terugbrengen ECONOMIE 17 mm Meer reizigers, meer winst tieverklaring op tafel ligt, twijfelt Shell-topvrouw Van Loon er niet aan dat het project er gaat komen. „Het moet groter, groener en sneller en geïntegreerder", zegt ze. Daarvoor is de steun van an dere marktpartijen én de over heid onontbeerlijk. „Dit is ook een handreiking naar andere par tijen om dit project met ons te realiseren." Krachtiger windmolens NortH2 heeft al de steun van de provincie Groningen binnen. Volgens Van Loon is Groningen de meest logische plek voor dit project, omdat 'daar alle ingre diënten aanwezig zijn', gezien de geschiedenis van het Groningse gas, de aanwezige kennis en het leidingennetwerk. Bovendien is er boven Groningen veel potentie op zee. „Dit laatste betekent ove rigens niet dat de hele Noordzee wordt volgebouwd. De windmo lens zijn steeds krachtiger gewor den, dus dat is niet nodig", bena drukt de topvrouw. De waterstof die de industrie nu volop gebruikt, wordt gepro duceerd uit aardgas. Het 'groene' waterstof dat straks in Groningen wordt gemaakt en geleverd, zou een CO2-reductie kunnen ople veren van 7 megaton per jaar. Dat komt neer op 3,7 procent van de Nederlandse uitstoot. ,,We zetten hier een ambitie neer die Nederland wereldwijd in de koplopersgroep plaatst op het gebied van waterstof', zegt Van Loon. „Bovendien draagt het bij aan het behalen van de doelstel lingen van het Nederlandse Klimaatakkoord en het versnellen van de energietransitie." Jaarlijks zou in 2040 0,8 miljoen ton groene waterstof gemaakt kunnen worden, zegt ceo Cas König van Groningen Seaports. „Daarmee kun je vol doen aan de enorme vraag naar waterstof in de industrie.'' König voorziet een enorme oppepper voor Groningen op het gebied van waterstof en groene energie. ,,Voor Seaports heeft het zeer waarschijnlijk een spin-off. Dit zal betekenen dat bedrijven kiezen voor vestiging in Eemsha- ven of Delfzijl.'' De NS presenteerde niet alleen klinkende jaarcijfers over 2019, ook de met het ministerie van Infra structuur afgesproken prestatie doelen zijn al bereikt. Als gevolg daarvan hoeft de NS geen boete te betalen, maar ontvangt het juist 6 miljoen euro bonus. Dat geld gaat naar nieuwe jongerenkaarten. Mede door een flinke reizigers groei steeg de nettowinst in 2019 tot 215 miljoen euro, bijna 100 miljoen meer dan een jaar eerder. Ruim een derde daarvan gaat als dividend naar de schatkist van minister Hoekstra (Financiën). Tevredenheid De winstgroei komt voor een flink deel door het aantal reizigers, dat fors toenam naar 1,3 miljoen per dag. Treinen reden nog beter op tijd en de klanttevredenheid steeg naar 89 procent, het hoogste per centage ooit. Minder nieuws was er ook. In Duitsland verloor NS-dochter Al- bellio ruim 30 miljoen euro. Oor zaak is dat Deutsche Bahn omvang- rijke spoorwerkzaamheden uit voert, waardoor Albellio's treinen minder op tijd rijden. Het bedrijf ontvangt daardoor minder geld. ,,Daar kunnen wij niks aan doen, we pleiten in Duitsland voor een andere beloningssystematiek", zei financiële man Bert Groenewegen. De spoorwegen meldden dat het zich voorbereidt op een mogelijke uitbraak van het coronavirus in Ne derland. Welke scenario's er klaar liggen en of desnoods treinen wor den stilgezet, wil de NS te zeggen. ,,We denken na over hoe we onze reizigers op de hoogte kunnen hou den en welke adviezen we geven", zei NS-bestuurslid Marjan Rintel tijdens een persconferentie op sta tion Rotterdam Centraal. ,,We baseren ons op de informa tie van het RIVM. Voor nu zeggen we alleen tegen onze reizigers dat ze goed hun handen moeten was sen en in hun elleboog moeten hoesten of niezen." Van Boxtel waarschuwde voor paniekvoetbal ,,Laten we rustig de autoriteiten volgen en niet doen alsof heel Ne derland straks op zijn kop staat.'' Strategie neel, is eind 2022 volgens La Tri bune plaats voor nog maar 39.720 werknemers. Het is de bedoe ling dat het overtollige perso neel via natuurlijk verloop ver trekt. Er verdwijnen volgens het dagblad alleen banen in onder steunende functies, niet bij het vliegend personeel. Veel veranderingen die Air France voor ogen heeft, zouden bij KLM al zijn ingezet. vrijdag 28 februari 2020 Marjan van Loon (Shell), Cas König (Groningen Sea ports) en Han Fennema (Gas unie) bij de presentatie van de plannen voor een water- stoffabriek. foto anp TTA. V - 1 -~;'5 "t. - met wind Duurzame stroom uit wind en ...wordt gebruikt om water te splitsen in zuurstof en waterstof (elektrolyse). zon... Waterstof kan worden in outcavernes Als het wordt gemengd met aardgas of omgezet in elektriciteit... V.' '.-x;' CV Personeel NS krijgt extraatje Tienduizenden NS-medewer- kers mogen samen 6 miljoen euro verdelen. Daarmee wil top man Roger van Boxtel hen belo nen voor de goede prestaties, maakte hij gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers bekend. David Bremmer Utrecht Het bedrag is bedoeld voor al het Nederlandse personeel dat onder de spoor-cao valt. De president directeur roemde zijn personeel. ,,Dat zijn mensen die bij nacht en ontij opstaan, soms veel over zich heen krijgen en toch elke dag weer hun beste beentje voorzetten om reizigers zo goed mogelijk naar hun bestemming te krijgen." Van Boxtel beklemtoont dat hijzelf, de directie en het hoger management zijn uit gesloten van het extraatje. Gisteren werd verder bekend dat de NS door de eigen centrale onderne mingsraad (cor) voor de rechter is gedaagd. Het personeel wil dat het spoorbedrijf een werkgelegen- heidsgarantie opneemt in zijn nieuwe meerjarige strategie. De NS weigert dat. De zaak dient binnenkort bij de Ondernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam. Van Box tel benadrukte dat de spoorver- voerder zijn huidige medewerkers nog heel hard nodig heeft. ,,We ne men ook nog steeds mensen aan, en gezien de huidige krapte op de ar beidsmarkt is er weinig reden tot zorg." Maar een garantie om het personeel zeker vijfjaar in dienst te houden, wil hij niet geven. Bij de NS werken in Nederland alleen al zo'n 24.000 mensen. PARIJS Air France zou de ko mende drie jaar ruim 1500 ar beidsplaatsen willen schrappen. Dat meldt de Franse zakenkrant La Tribune op gezag van bron nen bij de Franse zustermaat schappij van KLM. Bij Air France werkten eind vo rig jaar 41.230 mensen. Maar in de toekomstplannen die de di rectie gisteren besprak met ver tegenwoordigers van het perso-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17