'Geen kampen op eilanden' Posters uit bushokjes 'om vechtscheidingen te voorkomen' EUWS 11 Burgemeester Hans van der Pas had vrijwel direct zijn antwoord klaar toen een Rhenens SGP-raadslid deze week via Twitter melding maakte van de poster van Second Love in bushokjes in de gemeente. Nieuw was de kritiek niet, aldus de burgemeester. Een dag vóór de tweet was hij al op de vingers getikt door twee van zijn wethouders: ChristenUnie-voorvrouw Jolanda de Heer en SGP'er Peter de Rooij. Sterker nog: ,,Vorig jaar spraken we hier als college al over.'' Toen al werd met het posterbedrijf afge sproken zulke posters niet meer op te hangen. ,,Op de een of andere manier is dat niet goed gelopen, ik weet niet waar het fout is gegaan.'' In het college kwam onder meer de problematiek van de jeugdzorg ter sprake. ,,En de oplopende kos ten, in elke gemeente een gigan tisch probleem. We bleven stilstaan bij het aantal echtscheidingen, maar vooral de vechtscheidingen. Wat dat doet met kinderen.'' Be drijven als Second Love dragen bij aan het zoeken van vertier buiten de deur, met alle relationele gevol gen van dien, is het idee. ,,Het moedigt aan om een tweede relatie te beginnen. Met dingen als 'je hoeft niet single te zijn om...'. Als ik al die ellende kan voorkomen door die posters niet toe te staan, vind ik het prima. Maak maar re- clame op een andere manier, niet via onze bushokjes.'' En ja, dat is een moreel oordeel. ,,Dat mag best. Er zijn landen die zeggen: kinderen behoren vanaf 12 jaar te werken. In Europa hebben we een ander idee. Over de bood schap op de posters hebben we ook een moreel oordeel. Vind je dat je een tweede relatie moet aanmoedi gen? Wij vinden van niet. Eerder ontmoedigen.'' Zelf bepalen Van der Pas erkent dat mensen er anders over kunnen denken. Wat de burgemeester betreft, mag een stadsbestuur zelf de waarden en normen bepalen die het zijn inwo ners oplegt. ,,Misschien zegt een heel liberaal college van deze pos ters 'dit moet kunnen'. Maar wij vonden dat we hier een streep moesten trekken.'' De Second Love-posters houden niet alleen de gemoederen in Rhenen bezig, ook in buur gemeente Veenendaal komt de SGP in actie. Volgens fractievoor zitter Dick Both ziet zijn partij 'het huwelijk als een heel belangrijke bouwsteen'. ,,En kijkend naar de behoorlijke effecten op kinderen bij echtscheidingen, waar we veel over spreken in de gemeenteraad, denken wij dat we dit niet via ad vertentiecampagnes in onze ge meente, in de openbare ruimte, zouden moeten willen.'' Hij wil van het college onder meer weten wat het kan doen om dergelijke reclames niet meer in Veenendaal te laten zien. Een ge meentewoordvoerder kan dat nog niet zeggen. ,,We moeten kijken wat de mogelijkheden zijn, als we er al iets aan willen doen. Het col lege moet zich daarover buigen.'' vrijdag 28 februari 2020 GO PROTESTEN LESBOS Op Lesbos zijn gisteren voor de derde dag op rij honderden mensen de straat op gegaan. De betogers zijn niet blij met de plannen van de overheid om nieuwe opvangcentra voor vluchtelingen te bouwen op de Griekse eilanden. De centra zouden de vluchtelin genkampen moeten vervangen. Op de Griekse eilanden bevinden zich tienduizenden migranten. In kamp Moria op Lesbos wonen zeker 19.000 mensen, terwijl er capaci teit is voor zo'n 3000 mensen. Ze leven in erbarmelijke omstandighe den. De betogers zijn bang dat de vluchtelingen blijven. De eiland bewoners zeggen dat ze 'de last dragen van de Europese vluchte- lingencrisis'. Op Lesbos werd gestaakt en ble ven de winkels dicht. ,,Geen kam pen op de eilanden, open of geslo ten'', scandeerden betogers in de havenplaats Mytilini. De autoriteiten hebben gezegd dat de nieuwe opvangcentra meer publieke veiligheid bieden en po tentiële gezondheidsrisico's tegen gaan. In de nieuwe centra zouden mensen niet meer zomaar in en uit kunnen, zoals nu in de vaak provisorische, overvolle kampen wel het geval is. Eerder deze week vielen bij de rel len op de Griekse eilanden Lesbos en Chios tientallen gewonden. Mensen blokkeerden de toegangs wegen van de bouwplaatsen, om de constructie van de kampen tegen te houden. Het kwam tot harde confrontaties met de oproerpolitie. Sommige demon stranten gooiden stenen naar de politie, die traangas, rubberkogels en waterkanonnen gebruikte. De Griekse regering liet weten dat veel politie gisterochtend weer met de veerboot is vertrokken; de eerste fase van de werkzaam heden zou ondanks de protesten zijn voltooid. foto's reuters, afp Rhenen gaat de posters van Second Love met daarop 'flirten is niet alleen voor singles' ver wijderen uit bushokjes. Het stadsbestuur wil daarmee vechtscheidingen voorkomen. Albert Heller Joni van Essen Rhenen/Veenendaal Op weg naar een avontuurtje? Ik ook. Flirten is niet alleen voor singles De gewraakte poster van Second Love valt niet goed in Rhenen en Veenendaal. foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11