Honden kunnen ook kanker ruiken 10 NIEUWS Na de blindengeleidehond en de politiehond is er nu een epilepsiehond. Die slaat alarm wanneer zijn baasje op de grond ligt. Maar wie weet kan hij nog veel meer. ONDERZOEK EPILEPSIE in de woonkamer van Marlies Akemann (40) in Nieuw- Vennep zit sinds kort een noodknop aan de muur. Een metertje boven de plint, op neushoogte van haar nieuwe maatje, golden retriever Cilly. Zij drukte met haar snuit al een paar keer de knop in toen Akemann een epilepsieaanval kreeg en tegen de vlakte ging. De huistelefoon piepte automatisch haar man, ouders en vriendin op. Wie het dichtstbij was, schoot te hulp. ,,Mijn grootste angst is dat ik tijdens een aanval zo hard val, dat ik mijn nek of rug breek en mijn omgeving dit niet gelijk op merkt'', zegt Akemann. Ze traint nog maar drie maanden met Cilly en merkt de voordelen al. De epilepsiepatiënt die wekelijks aanvallen heeft, doet mee aan het EPISODE-onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, waarbij 25 patiënten een hulphond krijgen. De epilepsiehond wordt net als blindengeleide- of politiehonden getraind om speciale taken uit te voeren, zoals het brengen van medi catie of alarm slaan bij een aanval. 120.000 Nederlanders hebben epilepsie, een neurologische ziekte waarbij kortsluiting ontstaat in de hersenen. Het type aanval kan ver schillen: van vallen en schokkende bewegingen maken tot iets vreemds ruiken, even afwezig zijn of buiten bewustzijn raken. Ongeveer 70 pro cent van de patiënten kan de aanval len onderdrukken met medicatie. Bij Akemann werken de medicijnen onvoldoende, waardoor ze bij val partijen meer dan eens een hersen schudding, gekneusde ribben of een schouder uit de kom opliep. ,,Soms kan ik nog 'help' appen naar mijn familie. Via de gps-tracker op mijn mobiel kunnen ze achterhalen waar ik ben. Andere keren word ik door een aanval verrast en word ik wakker op de eerste hulp.'' Bijna deed Akemann niet mee aan het onderzoek; ze is in haar jeugd drie keer gebeten en daardoor bang voor honden. Maar tijdens een voor gesprek met een trainer van Hulp hond Nederland gebeurde er iets wonderlijks. De zwarte labrador die tot dan toe slaperig in de kamer lag, liep naar Akemann en legde zijn poot op haar been. Nerveus liep de hond heen en weer. Toen Akemann hem weinig aandacht schonk, ging hij weer liggen. ,,Tot ik een tijdje later moeilijk uit mijn woorden kwam. Mijn gezicht werd grauw. De hond kwam opnieuw naar me toe en gaf met zijn voorpoot drie ferme tikken tegen mijn arm. Zo van: heb je het wel in de gaten?'' De hond leek de aanval te hebben aangevoeld. Hoe dit komt, is nog onduidelijk. Wetenschappers uit Gent doen er momenteel onderzoek naar. Mogelijk scheiden epilepsiepatiënten vlak voor een aanval een speciale geur af, die het dier oppikt en alarm doet slaan. De honden waarschuwen hun baasje door hem te likken, nerveus gedrag te vertonen of afwijkend te blaffen. Het baasje kan dan even gaan zitten of noodmedicatie innemen. De hond tikte met zijn poot drie keer tegen mijn arm. Zo van: heb je het in de gaten? In Rotterdam gaat het onderzoek niet over de voorspellende gaven. Het moet vooral antwoord geven op de vraag welke gezondheidsvoordelen epilepsiepatiënten hebben van hun nieuwe maatje. Uit eerdere kleine studies leek het gezelschap van de hond tot minder (hevige) aanvallen te leiden, maar een verklaring of keihard bewijs is er nog niet. ,,Mogelijk zorgt de aanwezigheid van de hond voor een vermindering SUPERIEURE REUKZIN van stress, wat een trigger kan zijn voor epileptische aanvallen'', zegt gezondheidseconoom en onderzoe ker Valérie Wester. Ze is daarnaast benieuwd of de patiënten, die drie jaar lang een dagboek bijhouden, straks zelfstandiger over straat dur ven. Schakelen ze minder mantelzorg in? Kunnen ze vaker naar hun werk? En maken ze minder ongelukken? ,,Er zijn epilepsiepatiënten die tij dens hun aanval eventjes afwezig zijn, maar niet neervallen. Dat kan gevaarlijke situaties in het verkeer opleveren, wanneer zij bijvoorbeeld precies dan de straat willen overste ken. De hulphond leert om op die momenten het pad te blokkeren.'' Het onderzoek, dat wordt uitge voerd in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, moet uitwij zen of de voordelen opwegen tegen de kosten. De tweejarige opleiding van de hond en nazorg kosten onge veer 43.000 euro. Hulphond Neder land leidt al sinds 1996 epilepsie- honden op, maar tot nu toe is dit geen vergoede zorg. Akemann is in elk geval enthou siast. De komst van haar golden retriever doet ook haar man en ouders goed. ,,Na elke busrit stuurde ik altijd een berichtje, maar dat geeft soms spanning. Dat voelt op je 40ste toch een beetje als controle.'' vrijdag 28 februari 2020 Hond kan misschien zelfs aanval voorspellen Hanneke van Houwelingen Nieuw-Vennep Marlies Akemann met hulphond Cilly. De golden retriever drukt op de knop als Akemann een aanval heeft, fotosmarcookhuizen -Marlies Akemann Honden hebben zo'n superieur reukorgaan dat ze ziektes kunnen ruiken in iemands adem, ontlasting, spuug, zweet of urine. Dat bewees hoogle raar interne genees kunde Yvo Smulders van het Amsterdam UMC meerdere keren. Zijn eerste experiment was in 2010 met beagle Cliff, die de ziekenhuis bacterie clostridium difficile kon opsporen. ,,Zodra de liftdeuren opengingen, trok hij een sprintje naar de patiënt die de bacterie had. Vijf bochten en drie klapdeuren verder!'' Later ontdekte hij dat honden ook kanker ruiken. Met hulp van KNGF Geleidehonden werden vijf honden ge traind om de ziekte te ontdekken in poep- monsters. In ruim 80 procent van de gevallen hadden de honden gelijk. ,,Maar ze waren niet beter dan het huidige darm kankeronderzoek, dat ontlasting in het lab controleert.'' Ook andere onderzoe ken, waarbij honden borst-, prostaat- of huidkanker detecteer den, bleven kleine ini tiatieven. ,,De geurmo- leculen die de honden oppikken kan onze meetapparatuur in het lab niet vaststellen. Dat vinden we moeilijk te geloven. Daarom komt diagnosestelling door dieren er nooit.'' Voor de epilepsiehond ziet Smulders wel een toekomst. ,,Omdat epi lepsie op geen enkele andere manier te voor spellen is. Daar zijn geen slimme apparaat jes voor.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10