Vuurtoren krijgt de status van fallussymbool 6 Les Misérables Het meesterwerk Emma is al talloze keren verfilmd, maar nog steeds halen filmregisseurs inspiratie uit het boek van Jane Austen. Zoals de Amerikaanse popfotografe Autumn de Wilde, die voor haar eerste speelfilm de perfecte hoofdrolspeelster strikte: Anya Taylor-Joy. Emma is moderner dan ik aanvankelijk vermoedde v *- Top 5 in de bioscoop Nu in de bios The Gentlemen De Beentjes van Sint-Hildegard FILMNIEUWS Nominatie Jeugdfilm Tess Verfilming musical Vietnam ls prille tiener las actrice Anya Tay lor-Joy (23) de ro man Emma van Jane Austen voor het eerst. Het was min of meer ver plichte kost op haar school, maar de essentie van het boek drong toen niet tot haar door. ,,Ik vond het eerlijk ge zegd wat langdradig en ik had weinig gemeen met het hoofdpersonage. Ik vond haar toen heel gemeen en wei nig sociaal. Niet echt een sympathiek mens.'' Later moest Taylor-Joy, een van de veelbelovendste actrices van haar ge neratie na haar vertolkingen in films als The Witch, Split en Glass, zich weer in de materie verdiepen. De Ameri kaanse popfotografe Autumn de Wilde (50) wilde haar per se Emma laten spelen in haar regiedebuut. Toen ging er voor de actrice een we reld open. ,,Door de visie van Autumn en mijn eigen levenservaring keek ik met heel andere ogen naar Emma. Zij is meer dan de vervelende koppelaar ster die ik destijds in gedachten had. The Lighthouse Ze is opstandig, trekt haar eigen plan en bedoelt het allemaal goed. Zij is moderner dan ik aanvankelijk ver moedde.'' Verwende schoolkinderen In dat opzicht is het begrijpelijk dat de klassieker Emma uit 1815 opnieuw is verfilmd. In eerdere filmversies werd deze rol door onder anderen Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale en Romola Garai vertolkt. En dan was er nog de hilarische, vrije versie Clueless (1995) van regisseur Amy Heckerling met Alicia Silverstone in de hoofdrol. In deze film was het ver haal naar een middelbare school vol verwende kinderen in Hollywood verplaatst. ,,Die bewerking beviel mij het beste'', bekent Tay lor-Joy. ,,Niet alleen door de humor, die geweldig en ori gineel was, maar ook door dat ik er veel van mezelf in herkende. Vooral de wijze waarop Cher, zoals Emma in deze film heet, omgaat met haar vriendinnen kwam mij heel bekend voor. De onder linge competitiedrang, maar ook de onderliggende saam- Met zijn debuutfilm, The Witch: A New-England Folktale (2015), bewees de Amerikaanse regisseur Robert Eg- gers over een uitzonderlijk talent te beschikken om een sfeervol, beklem mend verhaal te vertellen in onverge telijke beelden. Hij krijgt hetzelfde voor elkaar in The Lighthouse, op nieuw een hoogst originele en fasci nerende filmvertelling. Ditmaal koos Eggers voor een afge legen locatie, een eiland waar twee tot elkaar veroordeelde mannen ver antwoordelijk zijn voor de vuurto ren. Zij worden langzaam gek. De vraag is: van of op elkaar. Willem Dafoe speelt de oude rot van het koppel, die te maken krijgt met een jonge metgezel (Robert Pat- tinson) die hij de kneepjes van het vak moet bijbrengen. De meester- leerlingverhouding vertoont gaande weg scheurtjes, als de jongeling zich steeds meer laat beïnvloeden door de omgeving, met gruwelijke verwijzin gen naar mythes en magie. Het isolement, de genadeloze natuurelementen en de botsende karakters van de twee mannen zor- gen voor een mix van horror, poëzie (vooral de teksten van Dafoe klinken Shakespeariaans) en symboliek. De vuurtoren krijgt op den duur een ei gen betekenis toebedeeld. Misschien als een enorm fallussymbool? - A.Z. donderdag 27 februari 2020 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (3) De Beentjes van Sint-Hildegard €125.000 2 (8) Sonic The Hedgehog €108.000 3 (2) 1917 €61.000 4 (4) Little Women €54.000 5 (-) The Gentlemen €50.000 DRAMA Een eigentijdse versie van de klas sieke en talloze keren verfilmde roman van Victor Hugo voert de kijker mee naar de achterbuurten van Parijs. Vooral de wankele verhouding tussen politie en de inwoners van deze wijk domineert deze uitstekende film. MISDAADDRAMA Hugh Grant schittert in deze mis daadfilm die een drugshandelaar volgt met te veel macht. Grant speelt een privédetective die door zijn ken nis van zaken zijn hand dreigt te over spelen. TRAGIKOMEDIE Herman Finkers speelt de hoofdrol in deze tragikomedie van Twentse ma kelij over een man die uit zijn verstik kende huwelijk wil ontsnappen. Hij veinst dementie. Droogkomisch, maar de bijrollen zijn vaak tenenkrommend. Kijk op de site bij /video Bekijk de trailers voor de films van volgende week PRIJS De Nederlandse jeugdfilm Mijn bijzonder rare week met Tess maakt kans op de EFA Young Audience Award. De jury bestaat uit Eu ropese tieners tussen 12 en 14 jaar. Op 26 april worden de drie genomineerde films in 69 Euro pese steden vertoond. In Ne derland gebeurt dat in Amster dam. VLUCHTELING Regisseur Steven de Jong, onder meer be kend van de Ka meleon-films, gaat de oor spronkelijke Ne derlandse musi cal Vietnam ver filmen. Het ver haal is geschre ven door Dick van den Heuvel. Het gaat over een Vietnamees gezin dat tien tallen jaren ge leden met een bootje uit hun vaderland ver trok. GO Emma is een droom die uitkom Ab Zagt 44 Anya Taylor-Joy DRAMA Regie: Robert Eggers. Hoofdrollen: Willem Dafoe en Robert Pattinson. Willem Dafoe (l) en Robert Pat tinson in The Lighthouse van Ro bert Eggers. foto universal pictures E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50